„Lesto“ seniūnijai padarė 60 tūkst. litų žalą?
arba vargas su gatvių apšvietimu Žemaičių Naumiestyje
Reikėtų racionalaus seniūno mąstymo
„Šilokarčema“ gavo Žemaičių Naumiesčio gimnazijos gimnazisto (pavardė redakcijai žinoma, - aut. pastaba) laišką, kuriame rašoma:
„Šilutės rajone esanti Žemaičių Naumiesčio seniūnija žinoma kaip gražios kasmetės Dagotuvių šventės organizatorė. Kiekvieną rudenį Dagotuvių šventė paminima su trenksmu: koncertuoja garsūs Lietuvos atlikėjai, būna daugybė pramogų ir linksmybių. Šios šventės rėmėjais tampa vietiniai prekybininkai ir ūkininkai. Žinodami, kad tradicinės miestelio šventės yra svarbi kultūros dalis, ir asmeniškai aplankyti seniūno Jono Budrecko, rėmėjai būna dosnūs. Tokiems „svarbiems“ reikalams lėšų visuomet randama. Deja, šviesos įjungimas tamsiais žiemos rytais, kuomet mokiniai keliauja į mokyklas, nėra toks svarbus kaip šventės ar kasmetės miestelio seniūnaičiams organizuojamos išvykos.
Žemaičių Naumiesčio ir Degučių miesteliuose rytais šviesos įjungiamos 7 val. 30 min., o išjungiamos 7 val. 50 min., kai į mokyklas dar skuba daugelis moksleivių. Dauguma Žemaičių Naumiesčio gimnazijos moksleivių atvyksta iš aplinkinių kaimų. Jie ankstyvais rytais maršrutiniu autobusu atvežami į miestą dar prieš šviesos įjungimą, todėl į gimnaziją turi nukulniuoti tamsiomis ir visiškai neapšviestomis gatvėmis. Nejau tai nejaudina seniūnijos darbuotojų? Dar blogesnė situacija yra susidariusi Žemaičių Naumiesčio Laisvės gatvėje ir šalia esančiame Kadagiškių kaime. Šiose vietovėse šviesa neįjungiama jau nuo rugsėjo 1 dienos, o apie tai paklaustas seniūnas vis atsako, kad vasaros pradžioje atliekant kasimo darbus buvo nutrauktas kabelis, tačiau konkrečių veiksmų ištaisyti šiai padėčiai nesiima ir kada vaikai galės saugiai keliauti į mokyklas neužsimena. Tokia pati šviesos įjungimo tvarka galioja ir Degučių miestelyje. Nors vaikai į mokyklą išvežami 7 val. 15 min., tačiau gatvės būna apšviestos tik nuo pusės aštuonių. Šis neapdairus taupymas 2015 metų sausio 8 dieną beveik kainavo jauno gimnazisto gyvybę – moksleivis anksti ryte eidamas į mokyklinį autobusą per neapšviestą perėją buvo partrenktas. Galbūt apšviestas kelio ruožas nebūtų 100 proc. užtikrinęs, jog šios avarijos padariniai nebūtų tokie skaudūs, bet galbūt vairuotojas būtų spėjęs išvengti nelaimės. Seniūno pasirinktas biudžeto taupymo būdas brangiai atsieina žmonių sveikatai ir saugumui, tad galbūt reikėtų netaupyti žmonių saugumo klausimu, o rasti alternatyvių taupymo būdų. Tikiuosi šis laiškas leis suprasti, jog svarbiausia – žmonių saugumas ir racionalus, aukštas pareigas užimančio asmens, mąstymas“.
„Lesto“ seniūnijai padarė didžiulę žalą
Į „Šilokarčemos“ laikraščio redakciją kreipėsi Žemaičių Naumiesčio seniūnijos gyventojai prašydami paaiškinti, kodėl pusė Žemaičių Naumiesčio miestelio Sodų gatvės ir šalia esančių Vanagių bei Ciparių kaimų gatvės nuo gruodžio 20 dienos tamsiu paros metu nėra apšviečiamos. Atsakymo gyventojai iš niekur negauna, pasklido tik kalbos, kad vyksta kažkoks remontas, o koks – nesimato...
Klausimą, kodėl nebeapšviečiamos tos gatvės, pateikėme „Lesto“ atstovui ryšiams su visuomene Martynui Burbai. Gavome tokį atsakymą: „Lesto“ neprižiūri ir neatsako už gatvių apšvietimą. Tikėtina, jog tuo rūpinasi vietos seniūnija. 2014 metais minimose teritorijose neatlikome jokių darbų, kurie turėtų įtakos gatvių apšvietimui. 2014 metais Žemaičių Naumiesčio miestelyje, Laisvės ir Pergalės gatvėse, įgyvendinome investicijų projektą, kurio metu oro linijas pakeitėme požeminėmis. Požeminės kabelių linijos užtikrins patikimesnį elektros tiekimą vartotojams. Darbai baigti 2014 metų liepos mėnesį“.
Kadangi gatvių apšvietimu rūpinasi vietos seniūnija, tai ir pakalbinome Žemaičių Naumiesčio seniūną Joną Budrecką. Jis patvirtino, kad „Lesto“ atstovai tikrai buvo atvažiavę gruodžio 20-ąją, nes turėjo gyventojų skundą dėl prastai tiekiamos elektros energijos. Nuėmė aliuminio laidus paklojo kabelį. Bet tuos laidus nuėmė taip, kad du kaimai ir pusė Sodų gatvės liko be gatvių apšvietimo.
Seniūnas sakė, kad dabar gatvių apšvietimo pajungimas kainuos apie 60 tūkst. litų (apie 17 tūkst. eurų). O dokumentaciją, pasak J. Budrecko, reikės parengti tokią sudėtingą, kokios reikia statant namą. Todėl, seniūno teigimu, gatvių apšvietimą pavyks sutvarkyti ne anksčiau kaip šių metų rudenį.