Ministras L. Kukuraitis: pasiūlėme susitarimą dėl 2 laisvų dienų prekybos įmonių darbuotojams
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje pirmadienį susitikę Lietuvos prekybos įmonių asociacijos ir prekybos įmonių darbuotojų profesinių sąjungų atstovai sutarė pradėti derybas, kad prekybos centrų darbuotojai turėtų galimybę nedirbti per kai kurias švenčių dienas.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis prekybos įmonių asociacijos ir darbuotojų profesinių sąjungų atstovams pasiūlė pradėti derėtis dėl nedarbo per dvi svarbiausias švenčių dienas – pirmąją Kalėdų dieną ir pirmąją Velykų dieną.
„Pasiūlėme iš pradžių kalbėti apie keletą švenčių dienų, per kurias darbuotojai ne dirbtų, o savo laiką skirtų šeimoms. Atrodo, kad ir patys prekybos tinklų darbuotojai, kai renkasi, kuriomis dienomis nedirbti, renkasi dažniausiai Kalėdas ir Velykas. Prekybininkai linkę sutikti su šiuo pasiūlymu ir pakvietė profesines sąjungos dėl to susitarti kolektyviniu susitarimu“, - po susitikimo teigė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
Prekybos įmonių asociacijos ir prekybos įmonių darbuotojų profesinių sąjungų susitarimas iš viso paliestų apie 34,5 tūkst. darbuotojų, kurie per Kalėdas ir Velykas turėtų laisvas dienas.
Pasak ministro, jeigu tokia praktika pasiteisintų, ateityje būtų galima tartis dėl didesnio skaičiaus švenčių dienų, per kurias prekybos įmonių darbuotojai turėtų laisvas dienas, arba derėtis dėl darbuotojams laisvų sekmadienių.
„Labai svarbu pamatuoti, kokį poveikį laisvos dienos turės ne tik prekybos centrų pajamoms, bet ir prekybos įmonių darbuotojų pasitenkinimui darbo ir šeimos gyvenimo suderinamumu. Galimybė skirti laiko laisvalaikiui ar šeimai gali padidinti darbuotojų produktyvumą ir galbūt pasirodys, kad tai naudinga patiems prekybos centrams“, - teigė ministras L. Kukuraitis.
Iš viso Darbo kodeksas nurodo 15 švenčių dienų, iš jų trys visuomet švenčiamos sekmadieniais: Naujieji metai (sausio 1 diena), Vasario 16-oji (Valstybės atkūrimo diena), Kovo 11-oji (Nepriklausomybės atkūrimo diena), dvi Velykų dienos (sekmadienis ir pirmadienis), Gegužės 1-oji (Tarptautinė darbo diena), Motinos diena (pirmasis gegužės sekmadienis), Tėvo diena (pirmasis birželio sekmadienis) Joninės (birželio 24 diena), Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena (liepos 6 diena), Žolinė (rugpjūčio 15 diena), Visų šventųjų diena (lapkričio 1 diena), Kūčios (gruodžio 24 diena), Kalėdos (gruodžio 25 ir 26 dienos).
Darbo kodeksas nurodo, kad švenčių dieną dirbama tik su darbuotojo sutikimu, išskyrus atvejus, kai dirbama pagal suminę darbo laiko apskaitą ar kolektyvinėje sutartyje nustatytais atvejais.