Už Lietuvą ir laisvos Tėvynės gynėjus!
Prieš 24-erius metus sausio 13-oji diena buvo pažymėta mūsų tautiečių krauju, atiduotomis gyvybėmis, paaukotais gyvenimais vardan Tėvynės. Vis dėlto ta diena lietuvių atmintyje išliko ir kaip tautos vienybės, susitelkimo ir bendrystės jausmas, kokio dar nebuvo. Šiandien toji diena kiekvieno, ją išgyvenusio, širdyje prikaupia pasididžiavimo jausmą, o organizuojami renginiai šiai datai pažymėti tampa ypatingi.
Šilutėje
Sausio 13-ąją popiet visi rinkosi į Šilutės rajono policijos komisariato posėdžių salę, kur vyko Laisvės gynėjų dienos minėjimas.
Tiesa, sausakimšoje salėje esantiems žiūrovams renginio pradžios teko palaukti nei daug, nei mažai – 55 minutes. Tik tuomet, atvykus aukščiausiems vadovams, teiktasi pradėti renginį. Minėjimą pradėjo vyresnioji tyrėja Nerija Ropienė, kuri pasidžiaugė, kad atvyko Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla, Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Marius Draudvila bei kiti Tauragės komisariato atstovai. Šventiniame minėjime dalyvavo ir Šilutės r. policijos komisariato viršininkas Sigitas Mikutavičius bei kiti komisariato pareigūnai, taip pat policijos veteranai, rėmėjai ir kt.
Pagerbti kovotųjų už Lietuvos laisvę atminimą atvyko ir Šaulių 8-osios kuopos nariai bei Šilutės Vydūno gimnazijos gimnazistai. Pastarieji susirinkusiesiems dovanojo nuoširdžių pasirodymų. Dainas atliko Saimono Stasyčio ir Beatričės Pundžiūtės duetas bei gimnazijos vaikinų ansamblis (vad. G. Matulienė), K. Donelaičio „Metus“ skaitė Dovydas Mažonas.
Petras Šeputis, buvęs policijos pareigūnas, pasidalijo prisiminimai apie 1991 m. sausio 13 dienos įvykius, mat juose dalyvavo tiesiogiai.
Tuokart įteiktos padėkos ir policijos rėmėjams Stasiui Tunylai, Dovilei Nausėdaitei ir Viktorijai Gavėnienei.
Vakarop norinčiuosius Kultūros ir pramogų centro darbuotojai pakvietė į dokumentinio filmo „Nematomas frontas“ peržiūrą.
Sausio 13 dienos pagerbimas vyko Šilutės skverelyje priešais paštą. „Minėdami tą besitęsiančią kelionę į Laisvę, dabar jau ir į ekonominę, Lietuvos liberalų sąjūdžio Šilutės skyriaus nariai kartu su šilutiškiais tradiciškai jau devintą kartą sukvietė ir susitiko prie simbolinių laužų Šilutės viduryje, pasidalinti šiluma, prisiminimais ir ateities viltimis. Šiandien pagrindinė mūsų pokalbių tema – kad galime džiaugtis griuvusia sovietine užtvara, kuri lietuviams leido laisvai judėti ir pažinti pasaulį. Leido laisvai kalbėti ir tvarkytis patiems kaip norime, o ne būti persekiojamiems dėl politinių ar religinių įsitikinimų. Mes turime laikytis išvien ir nepasiduoti tiems, kurie nori mus skaldyti. Iš praeities, iš Tautinės Vinco Kudirkos giesmės, reikia semtis stiprybės rytdienai“, - „Šilokarčemai“ sakė Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Šilutės skyriaus pirmininkas Raimundas Ambrozaitis.
O štai vakare gausi žmonių minia susirinko į Šilutės katalikų parapijos Šv. Kryžiaus bažnyčią, kur dalyvavo šv. Mišiose. O po jų susirinkusieji klausėsi ypatingų dainų, kurias atliko Šilutės kolektyvai. Dainas dovanojo Šilutės mišrus kamerinis choras „Vox Libri“ (vad. R. Golubovskienė), mišrus vokalinis ansamblis „Mingė“ (vad. R. Jokubaitytė), mišrus choras „Pamario aidas“ (vad. V. Jovaiša, N. Sniečkuvienė), Šilutės rajono vokiečių bendrijos choras „Heide“ (vad. V. Matulis) bei moterų vokalinis ansamblis „Vaivora“ (vad. G. Liaudanskienė).
Žemaičių Naumiestyje
Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio ir Šylių skyriaus mokiniai, pedagogai, darbuotojai kiekvienais metais prisijungia ir dalyvauja tradicinėje pilietinėje iniciatyvoje „Atmintis gyva, nes liudija“.
Tarptautinė istorinio teisingumo komisija šia iniciatyva skatina prisiminti prieš 24 metus vieningą Lietuvos piliečių siekį - apginti atkurtos valstybės nepriklausomybę.
Sausio 13-osios rytą mokyklos-darželio langai solidariai suspindėjo uždegtų žvakelių šviesomis. Kiekviename lange buvo uždegta gyvybės, šviesos, teisingumo, atminties ir vienybės simbolis – žvakė.
Pedagogai, pirmos pamokos metu, priminė mokiniams kaip sovietų kariuomenė bandė įvykdyti perversmą Lietuvoje, o lietuviai apgynė valstybės nepriklausomybę.
Buvo kalbėta apie istorinę praeitį ir pagerbti žuvusieji ir nukentėjusieji valstybės gynėjai.
Kaip prieš 24 metus žmonės sustoję prie laužo ir susikabinę rankomis gindami Lietuvos laisvę giedojo Lietuvos himną, taip ir Žemaičių Naumiesčio gyventojai prie paminklo paminėjo Laisvės gynėjų dieną sugiedojo Lietuvos himną (moterų vokalinis ansamblis „Raskila“ vad. V. Krutikovas).
Ši data nebuvo kalendoriuje pažymėta raudonai ir mes jos nebuvome pavertę švente. Tik minėjome, nors galėjome švęsti kaip tautos, tikėjimo, pilietiškumo ir žmogiškumo pergalės dieną. Mes ją šventėme prasmingiau – dirbdami, skubėdami, tiesiog gyvendami šioje šalyje, kurios laisvė buvo apginta.
Minėjime dalyvavo Žemaičių Naumiesčio Jaunimo organizacija, nes tik jauno žmogaus meilė, pagarba, atsakingumas, pilietiškumo jausmas Lietuvai gali įsiskverbti giliai į širdis ir parodyti, kad mes esame laimingi gyvendami laisvoje Lietuvoje.
Švėkšnoje
Sausio 13-ąją Švėkšnos „Saulės” gimnazijoje vyko pradinių klasių mokinių pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Mokiniai apžiūrėjo stendinį pranešimą, skirtą Laisvės gynėjų dienai. Jie kartu su mokytojais 8 val. klasėse įžiebė žvakutes, vienybės ir atminimo simbolius. Degančios liepsnelės priminė šios istorinės dienos svarbą. Pamokų metu mokytojai papasakojo savo prisiminimus apie 1991-ųjų įvykius, patirtį, išgyvenimus, iliustruodami savo pokalbį istorine dokumentine medžiaga. Vėliau 3-4 klasių mokiniai rinkosi į salę, kur vyko viktorina „Būk Lietuvos patriotas“.
Juknaičiuose
Laisvės gynėjų dienos paminėjimas Juknaičių pagrindinėje mokykloje prasidėjo pilietine akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Dešimčiai minučių užgesintos šviesos ir languose uždegtos atminties žvakutės priminė 1991 metų sausio 13 dienos įvykius Lietuvoje. Mokyklos būrelis „Savanorystės link“, vadovaujamas mokytojos M. Žadeikienės, į pilietinę akciją pakvietė Juknaičių gyvenvietėje esančias įstaigas. Atminties žvakutės degė seniūnijos, ambulatorijos, parduotuvių ir ikimokyklinės įstaigos languose. Po dešimties minučių visa mokyklos bendruomenė rinkosi į vidinį kiemą, kuriame degė laužas. Buvo priminta Sausio 13 dienos istorija, jos reikšmė mūsų valstybei. Mokyklos folkloro ansamblis „Skalviai“ pakvietė visus sudainuoti tuo metu skambėjusias „Dainuojamosios revoliucijos“ dainas.
Usėnuose
Sausio 13-ąją pirmoji pamoka Usėnų pagrindinėje mokykloje prasidėjo pilietine akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Šia akcija kiekvienais metais norima paskatinti puoselėti istorinę atmintį bei patriotiškumą, prisiminti ir pagerbti žuvusiuosius ir nukentėjusiuosius valstybės gynėjus. Dešimčiai minučių klasėse užgesinus šviesas buvo uždegtos žvakutės, simbolizuojančios pagarbą žuvusiems už Lietuvos laisvę. Laisvės gynėjų dienai prisiminti istorijos mokytoja Vida Beresnienė su jaunaisiais metraštininkais išleido stendą.
Bikavėnuose
Vainuto gimnazijos Bikavėnų skyriaus mokiniai ir mokytojai, Bikavėnų filialo bibliotekininkė sausio 13 dienos ryte uždegė padėkos žvakutes žuvusiems už Tėvynės nepriklausomybę. Sukalbėta malda už žuvusius.
Vaikai savo padėką žuvusiems ir sužeistiems už laisvę išsakė eilėraščiais ir dainomis. Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro direktorė Marytė Matevičienė susirinkusiesiems kalbėjo: „Reikia mylėti savo gimtą šalelę, būti tikrais savo Tėvynės patriotais ir įvertinti tikrąją laisvės kainą“. Bibliotekininkė D. Puidokienė prisimindama prieš dvidešimt ketverius metus vykusius sausio įvykius pakvietė visus pasižiūrėti filmuotą medžiagą. Su virpuliu širdyje visada prisimename tautos patriotiškumą ir didžiulį norą, net ir tankais nesustabdomą, gyventi nepriklausomoje savo Tėvynėje.