J. Bernatonis: „Žmonės bus apsaugoti nuo neblaivių vairuotojų“

2014-05-23, Informacija
Teisingumo ministras Juozas Bernatonis
Teisingumo ministras Juozas Bernatonis
Teisingumo ministras Juozas Bernatonis ragina imtis griežtesnių priemonių prieš „karą keliuose“ ir pasiūlė už vairavimą išgėrus ar kitaip apsvaigus taikyti kriminalines bausmes. Artimiausiu metu bus pateiktos atitinkamos Baudžiamojo kodekso 281 straipsnio pataisos. Jos gali būti priimtos dar šiemet.
 
J. Bernatonis mums paaiškino, kad, pagal parengtą projektą, transporto priemonės vairavimas esant neblaiviam ar apsvaigusiam nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų būtų baudžiamas bauda, areštu arba laisvės apribojimu iki vienerių metų. Žinoma, pasak ministro, tai nereiškia, kad už grotų būtų siunčiamas kiekvienas sulaikytas išgėręs ar kitaip apsvaigęs vairuotojas. Bausmės dydį nustatytų teismas, atsižvelgdamas į nusikaltimo aplinkybes – apsvaigimo laipsnį, pasikartojamumą ir kt.

Pataisų esmė tokia, kad, paprastai šnekant, toks vairuotojas bus teistas. Pavyzdžiui, kontrabandininkai labai vengia baudžiamosios atsakomybės (neviršija kontrabandos kiekio, kuris užtrauktų baudžiamąją atsakomybę), nes ji sukelia jau visai kitokius padarinius žmogaus gyvenimui nei administracinė bausmė, nors ir griežta.

Padėtis tebėra tragiška

Teisingumo ministro teigimu, statistika rodo, jog nors yra taikomos atitinkamos administracinės nuobaudos, labai daug žmonių vairuoja išgėrę ir dažnai sukelia labai skaudžius padarinius. Vien dėl to per metus Lietuvoje žūsta apie 40 žmonių, dar daugiau sužalojama, o apsvaigusių vairuotojų sulaikoma tūkstančiais... Nors dažniausiai nušviečiami tik tie atvejai, kai nusižengia žvaigždės, tai, pasak ministro, yra mūsų bendra bėda.

J. Bernatonis pabrėžė, kad šiuo metu įstatymų numatyta atsakomybė neatgraso sėsti girtam prie vairo, griežtai baudžiama tik tuomet, kai atsiranda tragiškų padarinių.

Svarstymai be emocijų

Lenkija nuo šių metų sausio 1 dienos tapo viena iš griežčiausiai neblaivius vairuotojus baudžiančių šalių pasaulyje. Nuolaidos netaikomos ir pirmą kartą tokį nusižengimą padariusiems asmenims. Jiems skiriamos 5 tūkst. zlotų (4 135 Lt) baudos, o teisė vairuoti atimama iki 3 metų. Pakartojus šį nusižengimą bauda siekia iki 100 tūkst. zlotų (82,7 tūkst. Lt), o teisė vairuoti atimama nuo 5 iki 15 metų.
 
Lenkams kantrybė trūko tuomet, kai girtas vairuotojas įvažiavo į ant šaligatvio stovėjusį pėsčiųjų būrį ir užmušė šešis žmones. Pasak J. Bernatonio, po tokių įvykių emocijos padaro savo ir griežčiausių bausmių pasiūlymai sulaukia visuomenės pritarimo. Tačiau, ministro nuomone, kaip tik gerai, kad pastaruoju metu Lietuvoje nieko tragiško neįvyko, jie ir nenorėtų veikti šiuo metodu, nes geriau visus šiuos pakeitimus apsvarstyti „šaltu protu".

Nors J. Bernatonis neabejoja, kad dėl minėtų pataisų Seime ir visuomenėje vyks audringos diskusijos, galbūt bausmės bus ir sušvelnintos, tačiau diskutuoti bei keisti susiklosčiusią padėtį – būtina. Teisingumo ministro teigimu, prieš kelerius metus sugriežtintos bausmės šiek tiek pagerino padėtį, bet ne iš esmės. Daugybė vairuotojų išgėrę ar kitaip apsvaigę sėda prie vairo, nepaiso visuomenės interesų ir įstatymų reikalavimų bei kelia grėsmę tiems, kurie vairuoja saugiai.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!