Saugiškė vaistus randa laukuose
Saugų seniūnijoje 90-ąjį jubiliejų atšventė Mantvydų kaimo gyventoja Teklė Cirtautienė. Moteris mielai papasakojo ne tik savo gyvenimo istoriją, bet ir papasakojo, kokiomis žolėmis stiprina savo sveikatą.
Vaikystėje buvo išdykusi
Lapkričio 21-ąją jubiliatės pasveikinti atvyko Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis, Saugų seniūnė Dalia Rudienė bei socialinio darbo organizatorė Daiva Kazlauskienė. Senolė neslėpė džiaugsmo jai parodytu dėmesiu: šypsojosi, juokavo ir teigė, kad svečių nekantriai laukusi.
T. Cirtautienė pasakojo, kad yra kilusi iš Telšių rajono Drabukščių kaimo. Augo ji kalvio ir siuvėjos šeimoje. „Galima sakyti, kad buvau vienturtė. Visi mano broliai ir seserys mirė dar visai mažiukai. Ir pati buvau ant mirties slenksčio, bet mane mamai pavyko išgelbėti. Nuo to laiko buvau prastos sveikatos. Net nesuprantu, kaip šitiek metų išgyvenau“. – apie šeimos tragediją prisiminimais dalijosi jubiliatė. Moteris sakė, kad visada mėgo klausytis, kaip jos tėvas muzikuoja. „Jis buvo savamokslis. Grieždavo smuiku, grodavo armonika. Aš turėjau taip pat gerą klausą, bet buvau pasiutęs vaikas. Už neklausymą nuo mamos gaudavau dažnai. Ji buvo griežta. Dažniausiai pykdavo ant manęs dėl to, kad katiną po antklode pasikišdavau. Nuo tėvo esu gavusi dvi griūšes ir kartą per užpakalį su kaspinu. Kai užaugau, aš jam sakydavau, kad ne tris kartus reikėjo mane lupti, o trisdešimt tris, kad mokyčiausi“, – sakė Teklė. Ji tėvams padėdavo – mamai namuose, o tėčiui – kalvėje.
Ištekėjo moteris labai anksti – likus dviem savaitėms iki 16-ojo gimtadienio. „Susilaukiau 5 vaikų. Man taip, kaip tai šarkelei. Juk jos paklausus, kiek turi vaikų, atsakydavo: „Du - namuose, du – kapuose, du – duonelę raiko. Mano vaikai geri. Deja, tik du jų likę gyvi“, - tęsė pašnekovė. Ji džiaugėsi, kad abi atžalos nagingos – Regina yra puiki mezgėja, o Vacys – baigęs Telšių taikomosios dailės technikumą ir puikiai išmano darbo su metalu subtilybes. Jubiliatė turi 10 anūkų ir 16 proanūkių.
Vartoja vaistažoles
T. Cirtautienė ne kartą pabrėžė, kad yra silpnos sveikatos, o negalavimų iki šiol padeda atsikratyti įvairios vaistažolės, kurias pati su dukra surenka. „Nueini į lauką ir visi vaistai po kojomis“, - tikino Saugų seniūnijos gyventoja, kuri ypač vertina kraujažoles, liepžiedžius ir trikertę žvaginę.
Pasak jos, kraujažolė – puikus vaistas nuo daugelio ligų. Jos arbata gerina skrandžio, tulžies, žarnyno, inkstų veiką, kraujo apytaką. Kraujažolė ne tik stabdo kraujavimą, bet ir gydo negyjančias žaizdas: odos opas, bėrimus ir nudegimus.
Kraujažolių arbata skatina prakaitavimą, todėl padeda, esant aukštai temperatūrai, peršalus ar tik pajutus pirmuosius gripo simptomus. Ji skatina tulžies išsiskyrimą, todėl gerina virškinimą, padeda nuo vidurių pūtimo, viduriavimo, gydo šlapimo takų infekcijas, slopina spazmus, taip pat tinka, jei skausmingos menstruacijos.
Kraujažolės tonizuoja ir ramina. Turi odą šviesinančių medžiagų: vaistažolių nuoviras balina strazdanas ir padeda atsikratyti pigmentinių dėmių. Daugelis turbūt nežino, kad džiovintos kraujažolės gali būti natūrali priemonė, atbaidanti uodus. Jiems labai nepatinka deginamų džiovintų kraujažolių kvapas.
Jas reikia rinkti šviečiant saulei, nes tada augalai išskiria daugiausia eterinių aliejų ir jų gydomoji galia būna didžiausia. Nupjaunamos iki 15 cm augalų viršūnėlės, plonai paskleidžiamos ir džiovinamos palėpėje ar kitoje gerai vėdinamoje patalpoje, retkarčiais dera pavartyti. Galima džiovinti ir ne aukštesnės kaip 40 laipsnių temperatūros džiovykloje. Išdžiūvę žiedai turi būti gelsvai baltos ar gelsvai rožinės spalvos, lapai – pilkšvai žali, aromatingi, kartūs. Džiovintą žolę tinka vartoti 2 metus, žiedus – 3 metus.
Liepžiedžiai – natūralių vaistų šaltinis.
Surinkti liepžiedžiai išdžiovinami nuo saulės spindulių apsaugotoje bei gerai vėdinamoje vietoje. Dažniausiai iš liepos žiedų verdame arbatą, gaminame nuovirus. Liepžiedžių arbata veiksminga kosulio, peršalimo, karščiavimo gydymui. Ji pasižymi priešuždegiminiu poveikiu. Taip pat žiedų arbatą galima naudoti ir gerklės skalavimui, kuomet vargina angina. Liepžiedžių arbatos gamyba paprasta: tereikia 1 - 2 arbatinius šaukštelius žiedų užplikinti verdančiu vandeniu, palaikyti apie 10 minučių, o po to nukošti. Galima gerti pagardintą medumi. Taipogi, šio medžio žiedai raminamai veikia nervų sistemą, padeda atsipalaiduoti. Tam puikiai tiks kelios saujos užplikytų žiedų, įpiltų į jau paruoštą vonią. Liepų žieduose yra daugybė veikliųjų medžiagų, dėl kurių jie pasižymi ypatingu gydomuoju poveikiu. Tai įvairūs eteriniai aliejai, flavonoidai, taninai, fenolkarboninės rūgštys, vitaminas C ir t. t.
Itin vertinga
Trikertės žvaginės žolėje yra vertingų K ir C vitaminų, aminų, flavonoidų, glikozidų, organinių rūgščių, rauginių medžiagų, saponinų, kalio, kalcio ir fosforo druskų. Liaudies medikai tvirtina, kad iš trikertės žvaginės žolės pagaminti galeniniai preparatai sutraukia gimdos tiesiuosius raumenis ir periferines kraujagysles, švelniai mažina kraujospūdį. Tvirtinama, kad vaistažolė sugeba sustabdyti kraujavimus iš gimdos, skrandžio, plaučių.
Žvaginė skatina virškinimą. Ypač gerai veikia šviežios augalo sultys, kai augalas būna nuskintas pumpurų fazėje. Pastebėta, kad nuo įvairių ligų labiau padeda šviežia nei džiovinta žolė. Žvaginės užpilui reikia 2-3 valgomųjų šaukštų žolės. Ji užplikoma stikline verdančio vandens ir 15 minučių kaitinama ant lėtos ugnies. Tada 45 minutes paliekama kambario temperatūroje, kad užpilas nusistotų ir į vandenį išsiskirtų daugiau veikliųjų medžiagų. Tokio užpilo geriama po 1 valgomąjį šaukštą 4-5 kartus per dieną.
Liaudies medicinoje viduriavimui gydyti, kraujavimui stabdyti vartojamos trikertės žvaginės sultys. Jos spaudžiamos iš žydinčios žolės. Nuo viduriavimo sultys lygiomis dalimis skiedžiamos su vandeniu. Geriama po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną. Jeigu iš nosies bėga kraujas, neskiestų sulčių reikia tiesiog įlašinti į nosį.
Padeda ir vaikams
Trikertė žvaginė sukaupia mažiau gleivių nei gyslotis, tačiau ja galima gydyti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas. Tam 3 kartus per dieną geriama po 40-50 lašų žvaginės sulčių. Jas patariama gerti ir pakilus kūno temperatūrai. Trikertė žvaginė padės ir į lovą besišlapinantiems vaikams. Jiems 15 dienų 3 kartus per dieną reikia duoti po 15 lašų trikertės žvaginės sulčių. Aiškinama, kad jos sugeba neutralizuoti vaistus, kurių susikaupia sunkiai sirgusių ir daug vaistų vartojusių ligonių organizmuose.
Persėjama, kad trikertės žvaginės negalima vartoti, jeigu susiaurėjusios kraujagyslės arba sergama tromboze. Atsargiai gydytis trikertės žvaginės preparatais turėtų nėščios moterys, kad nepersileistų. Prieš pradedant vartoti vaistažoles, galioja sena kaip pasaulis taisyklė: gydantis žolės preparatais, būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.