Gyvybiškai svarbi žinia: kompensuos daugiau slaugos paslaugų namuose
Įsigaliojus naujai tvarkai, nuo šiol daugiau slaugos paslaugų galės gauti namuose besigydantys sunkios būklės pacientai. Per metus šiems ligoniams namuose galės būti suteikta ne 24, kaip buvo iki šiol, o dvigubai daugiau – iš viso net iki 52 slaugos paslaugų, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto.
„Tai iš tiesų ilgai laukta žinia – šios paslaugos gyvybiškai reikalingos sunkiai sergantiems pacientams. Už šias sveikatos priežiūros paslaugas privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems pacientams, turintiems gydytojo siuntimą, mokėti nereikia – gydymo įstaigoms už jas sumoka ligonių kasos“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.
Slaugytojai pacientų namuose atlieka nemažai įvairių slaugos procedūrų, t. y. suleidžia vaistus, prijungia ir prižiūri lašinės sistemą, paima kraują ar šlapimą laboratoriniams tyrimams, padaro elektrokardiogramą, užtikrina žaizdų bei pragulų profilaktiką ir priežiūrą, dirbtinių kūno angų (stomų) priežiūrą, enterinį maitinimą ir kt. Visos slaugos paslaugų namuose rūšys bei slaugos procedūros išvardytos sveikatos apsaugos ministro įsakyme.
Slaugos paslaugos paciento namuose gali būti teikiamos pacientams, kuriems nustatyti specialieji nuolatinės slaugos, nuolatinės (priežiūros) pagalbos poreikiai su dideliais specialiaisiais poreikiais, o taip pat ir pacientams, kuriems atlikta tracheostoma ar gastrostoma bei būtinas gleivių išsiurbimas iš kvėpavimo takų. Be to, slaugos paslaugas po gydymo ligoninėje namuose gali gauti žmonės, kurie kasdieniame gyvenime yra visiškai priklausomi nuo kitų pagalbos (jiems dėl somatinių ligų nustatytas bendras funkcinis sutrikimas, kai Bartelio indeksas yra nuo 20 iki 61 balo).
Ar pacientui reikia tokių paslaugų, nustato jį gydantis gydytojas. „Pacientas ar jo artimieji dėl slaugos paslaugų namuose turėtų kreiptis į šeimos medicinos paslaugas arba pirmines psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiantį gydytoją. Gydytojas siuntime nurodys, kokių ambulatorinių slaugos paslaugų namuose reikia pacientui. Ši informacija perduodama slaugos paslaugų namuose tarnybos darbuotojams. Tuomet slaugytojos susisiekia su pacientu ar jo artimaisiais ir suderina slaugos paslaugų teikimo namuose laiką“,– teigia O. Burokienė.
Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems pacientams PSDF biudžeto lėšomis apmokamas slaugos paslaugas teikia gydymo įstaigos, turinčios licenciją šiai veiklai ir yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.
Iš viso 2018 m. slaugos paslaugoms namuose apmokėti iš PSDF biudžeto skiriama apie 7,5 mln. eurų.
Daugiau informacijos apie slaugą Lietuvoje galima rasti čia.