Lietuva pasirengusi deryboms su kaimynais dėl nuolatinio – vasaros arba žiemos – laiko pasirinkimo

2018-12-19, sumin.lrv.lt

Europos Sąjungai (ES) ketinant atsisakyti sezoninio laiko keitimo, Lietuva yra pasirengusi svarstyti būsimo nuolatinio – vasaros ar žiemos – laiko pasirinkimą su kaimyninėmis valstybėmis. Šalyje jau atlikta reprezentatyvi gyventojų nuomonės apklausa ir konsultacijos su suinteresuotomis institucijomis, taigi sukaupta pakankamai informacijos pradėti tarptautines konsultacijas, kurios lems galutinį bendrą Baltijos šalių apsisprendimą.

Visuomenės nuomonės tyrimas, kurį Susisiekimo ministerijos užsakymu šių metų lapkričio mėn. atliko bendra Lietuvos ir Didžiosios Britanijos rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“, parodė, kad šeši iš dešimties (62%) suaugusių Lietuvos gyventojų būtų linkę pasirinkti nuolatinį vasaros laiką. Tokį pasirinkimą labiausiai palaiko vyresni nei 50 metų žmonės, rajonų centrų ar mažesnių miestų gyventojai. Žiemos laikui santykinai labiau pritaria didmiesčių gyventojai, taip pat respondentai, gyvenantys šalies vakarų (Klaipėdos ir Telšių apskrityse) bei rytų regionuose (Vilniaus ir Utenos apskrityse). Kas dešimtas suaugęs šalies gyventojas atsakė, kad jam tai nesvarbu, neaktualu arba neturi aiškios nuomonės, kurį variantą pasirinkti. Taip dažniau atsakė jaunimas iki 30 metų, besimokantis jaunimas, vadovai ir pensininkai, nedirbantys gyventojai. 

Tokį nuomonių pasiskirstymą parodė reprezentatyvi gyventojų nuomonės apklausa, kurioje buvo apklausti 1029 Lietuvos gyventojai (18 metų ir vyresni). Respondentai buvo atrinkti pagal metodiką, leidžiančią atspindėti visų šalies gyventojų pagal pagrindines socialines demografines charakteristikas (gyvenamą vietovę, lytį, amžių ir pan.) nuomonę. Tyrimas vyko 108 atrankos taškuose.

Sukaupta informacija bus naudinga, Lietuvai diskutuojant su Baltijos regiono šalimis dėl galutinio bendro apsisprendimo. Baltijos šalių ministrai pirmininkai šiandien Vilniuje sutarė išlaikyti bendrą laiko juostą, kai ES atsisakys kasmetinio laikrodžių sukiojimo, tikėtina, 2021 m.

Šių metų vasarą Europos Komisija, atsižvelgdama į Europos Parlamento ir Lietuvos bei Suomijos prašymus, dėl sezoninio laiko keitimo surengė viešą ES gyventojų apklausą, kurioje didžioji dalis – 84 proc. respondentų pritarė, kad būtų atsisakyta laiko keitimo. Atsižvelgdama į viešosios konsultacijos rezultatus, šių metų rugsėjo 13 d. Europos Komisija pasiūlė ES mastu panaikinti sezoninį, t. y. vasaros ir žiemos, laiko keitimą.

Šiuo metu visoje ES dukart per metus laikas pakeičiamas viena valanda, siekiant geriau išnaudoti dienos šviesą. Vasaros laikas įvedamas paskutinį kovo sekmadienį ir atšaukiamas paskutinį spalio sekmadienį. Vasaros laiko įvedimo ES tvarkaraštis buvo nustatytas Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/84/EB dėl vasaros laiko susitarimų, siekiant užtikrinti sklandų ES vidaus rinkos veikimą.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!