Pokyčiai valdžioje nebus reikšmingi
Per praėjusius savivaldos rinkimus balsų pirkimu pagarsėjęs pamario kraštas - vėl politinės kampanijos sūkuryje. Ir suteptą reputaciją galime išsivalyti rinkėjų aktyvumu rinkimų dieną. Nes balsų pirkimas praranda savo prasmę, jei visuomenė aktyviai dalyvauja balsavime.
Pateikti politinės kampanijos dalyvių sąrašai
Savivaldybių rinkimų politinė kampanija žengia į finišo tiesiąją. Politinės kampanijos dalyviai jau sudarė kandidatų sąrašus ir grąžino Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) užpildytus rinkėjų parašų rinkimo lapus. Pastaroji iki vasario 1 d. savo interneto svetainėje paskelbs kiekvienoje savivaldybėje rinkimuose dalyvaujančioms partijoms, partijų koalicijoms, rinkimų komitetams burtais nustatytus rinkimų numerius, kandidatų sąrašus - kandidatus, įrašytus į kandidatų sąrašus, ir kandidatus į savivaldybės tarybos narius-merus.
Iki savivaldybių rinkimų dienos likus 40 dienų apžvelgsime visų rajono politinės kampanijos dalyvių sąrašus, kurie pateikti VRK. Tad mėginkime paanalizuoti šiuos sąrašus ir šiek tiek prognozuoti perspektyvas rinkiminėje kovoje. Šioje savivaldos rinkimų kampanijoje įsiregistravo visi esami rajono savivaldybės tarybos nariai, išskyrus Arvydą Jaką. Liberalų sąjūdžio sąraše puikuojasi 4 esami tarybos nariai, ir čia dominuoja vyrai, kurie sudaro beveik 71 procentą sąrašo. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąraše – du esami vietos savivaldos politikai ir 57 procentai vyrų. Tvarkos ir teisingumo partija deleguoja penkis tarybos narius, o sąraše tik 35 procentai moterų. Rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ sąraše du tarybos nariai ir beveik 55 procentai vyrų. Socialdemokratų partija į savo sąrašą įtraukė šešis veikiančios tarybos narius, ir jų šiame sąraše yra daugiausia. Taip pat sąraše dominuoja vyrai – 64 procentai. Naujai susibūręs politinis darinys, pavadintas Lietuvos socialdemokratų darbo partija, pirmąkart dalyvausiantis politinėje kovoje į rajono savivaldą, sugebėjo pritraukti du tarybos narius ir 42 procentus moterų, o „nukraujavusi“ Darbo partija savo sąraše neturės nė vieno politiko su patirtimi savivaldoje, tačiau vienintelio sąrašo sudėtyje moterų yra daugiau nei vyrų ir jų čia beveik 53 procentai.
Turi dideles galimybes
Dabar pažiūrėkime partijų politinį įdirbį praėjusiuose rinkimuose. Mes suskaičiavome pirmame dešimtuke registruotų kandidatų, praeituose savivaldos rinkimuose gautų pirmumo balsų skaičių ir remdamiesi jais, pamėginome prognozuoti rinkimų rezultatus. Daugiausia tokių balsų turi socialdemokratai ir „tvarkiečiai“, tarp jų skirtumas nedidelis, abi partijos turi realių šansų laimėti savivaldos rinkimus Šilutės rajone. Politinės partijos, esančios valdančioje daugumoje ir savo sąrašuose turinčios daugiausia patyrusių politikų, remsis savo turimų rinkėjų bagažu ir turi dideles galimybes ir toliau formuoti valdančiąją daugumą.
Jau dabar yra žinoma, kad pirmuoju numeriu matysime Tvarkos ir teisingumo partiją. Šiuose rinkimuose į rajono savivaldą šis sąrašas grieš pirmuoju smuiku, mat kandidatu į merus nuo šios partijos yra keliamas dabartinis meras Vytautas Laurinaitis. Tai iš visų kandidatų daugiausia politinio potencialo ir administracinių resursų turintis politinės kampanijos dalyvis.
Reikia pripažinti, kad visos kadencijos metu dabartinis meras netiesiogiai vykdė savo rinkiminę agitaciją dalyvaudamas įvairiuose viešuose renginiuose, siųsdamas gyventojams sveikinimus įvairiomis progomis, išnaudodamas savivaldybės resursus. Kas paneigs, kad mero ir administracijos vojažas po rajoną su ataskaita apie nuveiktus darbus 2018 metais, yra netiesioginė politinė kampanija? Juolab, kad grafikas kaip tik sudėliotas rinkiminės agitacijos pačiu aktualiausiu metu. Tik koją jam gali pakišti pastaruoju metu nugriaudėjęs skandalas savivaldybėje su korupcijos kvapu, kur pats meras apklaustas įtariamuoju piktnaudžiavimu tarnyba, chuliganiškas elgesys su piliečiu, reiškiančiu savo protestą prieš pjaunamus medžius, pralaimėjimai bylose dėl tarnautojų neteisėto atleidimo iš pareigų ir kiti abejones keliantys veiksmai bei darbeliai.
Liberalų sąraše - buvęs Seimo narys
Po jų seka Lietuvos liberalų sąjūdis ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Liberalų sąjūdis, sprendžiant iš kandidatų sąrašo, yra labiau konservatyvesnis ir pasitelkęs politikos grandą Audrių Endziną, buvusį Seimo narį dviejose kadencijose, taip pat turi nemažai šansų iškovoti rekordinį skaičių mandatų. Tėvynės sąjunga, šiuose rinkimuose šiuo metu aktyviai dirbanti su rinkėjais, į savo sąrašą įtraukė apie trečdalį nepartinių rinkėjų. O tai reiškia, kad strateguodami rinkimus, konservatoriai ne tik pasitiki savo rinkėju, bet ir aktyviai dirba su neapsisprendusiu rinkėju. Tokia strategija gali padėti jiems iššauti ir iškovoti mandatų skaičių, lemiantį valdančiosios daugumos likimą.
Toliau rikiuojasi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei rinkimų komitetas „Už žmonių valdžią“. „Valstiečiai“, neišnaudodami savo partiečio Seimo nario Alfredo Stasio Nausėdos potencialo, taip pat kamuojami vidinių nesutarimų ir skyriaus pirmininko kaitos jau prasidėjus politinei kampanijai, gali prarasti daugiau nei laimėti. Nors sąrašo priekyje - seni politikos vilkai, tačiau jų politinis bagažas nėra ypatingas, o vienintelė naujovė – mažai žinomas kandidatas į merus - gali pakišti koją rinkimuose. Ir jei pavyks „valstiečiams“ išlaikyti turimus du mandatus, tai jau bus nemenkas pasiekimas. Buvusios merės D. Žebelienės komanda nieko naujo rinkėjams nepateikė ir taip pat, kaip ir valstiečiai, startuoja su senu bagažu.
Na, o technologijų amžiuje pirmauja ir laimi inovatyvūs, nebijantys iššūkių žmonės. Mažiausia politinės kovos patirties rinkimuose turi Darbo partijos kandidatai. Tiksliau, jos visiškai neturi, nes pirmajame dešimtuke esantys politikai ir kandidatė į merus nėra dalyvavę nė vienuose rinkimuose politinės kampanijos dalyviais arba jų pasirodymas buvo nereikšmingas. Būtų naivu tikėtis, kad V. Uspaskich pavardė atves į pergalę. Todėl šiai komandai reikalingas intensyvus ir sunkus darbas, norint iškovoti nors vieną mandatą.
Prognozės palankios socialdemokratams ir konservatoriams
Norint iškovoti nors vieną mandatą, kandidatus keliančiai organizacijai reikia surinkti ne mažiau nei 4 procentų balsų rinkėjų, dalyvavusių rinkimuose. Mandatai bus skaičiuojami pagal kvotų ir liekanų skaičių, proporcingai nuo balsų, kuriuos gavo kiekviena rinkimuose dalyvaujanti organizacija.
Ir jeigu kovo 4 d. savivaldybės tarybos rinkimuose dalyvaus daugiau nei pusė rinkėjų, galime prognozuoti, kad daugiausia mandatų iškovos socialdemokratai – šešis, nedaug atsiliks „tvarkiečiai“, kuriems realu „užsidirbti“ penkis mandatus. Dėl keturių mandatų susikaus konservatoriai ir liberalai, bendrai sukrapštę septynis. Po du atstovus taryboje gali turėti „valstiečiai“ ir rinkimų komitetas „Už žmonių valdžią“, trijų mandatų realu tikėtis naujokams - socialdemokratų darbo partijai. Deja, Darbo partijai neprognozuojame vietos valdžioje. Kalbant apie mero rinkimus, pilnai tikėtina, kad antrajame ture susirungs „tvarkietis“ Vytautas Laurinaitis ir konservatorė Sandra Tamašauskienė. Jeigu tikrai taip įvyktų, pergalę prognozuotume konservatorei, nes tikėtina, kad pirmame ture pralaimėjusių oponentų rinkėjai susivienytų ir balsuotų prieš dabartinį merą.
Straipsnio komentarai
Bet šis straipsnis man tikrai nepatinka, visiškai neobjektyvus. Jeigu jau rašoma apie visus, apie proporcijas kur pilnas palyginimas?
Mandatų suskirstymas visiškai neturintis jokios logikos, toks jausmas, kad straipsnis užsakytas Laurinaičio ir Šepučio... Tikiu rinkėjais, kad pagaliau supranta situaciją ir tų pačių neberinks...
Akivaizdu, kad straipnis lenkiamas į tą pusę, kad TiT ir LSDP formuos daugumą, o Merė liks mažumoje... Gal to ir sieks Šeputis su Laurinaičiu?
Tad tame ir esmė tokio fašizmo kad pagal galingų plunksnų spaudos priespaudos išminti viskas atseit veikia kaip kažkoks oranžinės spalvos mechanizmas, kur viskas sukasi, viskas veikia, bėga, tarška, tt. Viskas sustyguota sutepta, yra ašys rotoriai kur susisiekia viena su kita per dantis krumpliaračius, pavaras, sukimosi momentus, švytuokles, tt. Tame ir esmė kad nesvarbu kokiame lygyje kažkas pateikta - ar tai yra bendruomenė kažkokiame užkampyje pvz balbieriškyje ar bezdonyse ar pasaulinio lygio organizacija. Iš oranžinės pusės žiūrint tai yra lygiai tokie patys mechanizmai, kur veikla vystoma pagal "mūsiškių dienos kaip šventė" logiką. Ty jeigu turi gerų ketinimų gali kaip burliokas prisijungti kad būti "savanoris", kad patarnauti kaip klapčiukas kažkokioje iš jų medalių teikimo ceremonijoje, garbėtroškiniame parade kur jie liaupsina save su tuščiažodystėmis ar vogtomis dainomis ar tylos gadinimo konferencijoje. Yra ir kiti niuansai, bet visa valdžia ir tarnauja kaip kažkokia priedanga, nes jie atseit diegia kažkokias keistas ir naujas revoliucines technologijas, kurios visiškai nebesusisieja su praeitimi. Bet čia irgi būtų klaida kažką susiprasti. Tame ir esmė kad visas tas oranžinis mechanizmas ir yra labai pavojingas nes ir minta laisvo dėmesio energija. Nu žinot kaip prie staklių įrengimo yra pavojinga būti su laisvai kabančiais drabužiais.
Iš tikrųjų tokio dalyko kaip politologai iš viso nėra. Jeigu ne pilstymas iš tuščio į kiaurą pasinaudojant tas karingai galingas plunksnas - tai ir būna kriptologija, kriptografija, tt. Tame ir problema su lygybės režimu kad net karas lygus taikai, vergovė lygi laisvei, realybė lygi simuliacijai, faktai ir statistika lygūs kliedesiams, tt.. Tie kurie valdžioje ir atseit yra labiau matantys palyginus su pavaldiniais nesuvokia savo pačių trumparegystės aklai tikint kažkuom apie ką jie nutyli. Tad žodis "taryba" lietuvių kalboje kažkaip labai jau tarybinis, nors čia vos ne rusiška frazė "ta" + "ryba" (ta žuvis), bet jeigu žiūrėti į tą žodį kad čia atseit doubleplusgood naujadaras iš brexitinių plunksnuočių ir padarytas nuo žodžio "tar" tada jau smaluoti reikalai iš suodžių ir anglių karalystės. Jeigu "jungtinė karalystė" tai neaišku ar čia kartais ne kažkoks monarchijų susivienijimas kur koordinuojama nuogų karalių paradinė veikla. Aš prisimenu kai prieš dešimt ar daugiau metų jie lietuviams irgi buvo suradę karalių vokietijoje. Jis primigtynai nesisiųlė, bet sakė jeigu jūs norite aš pabūsių jūsų karaliumi. Kažkokiame žurnale buvo nemažas straipsnis.
Politines įžvalgas ir prognozes daro politologai, besiremiantys faktais, statistikom, duomenų analize.
Šio straipsnio argumentai silpni, neatspindintys realybės, neparemti faktais. Jei straipsnyje yra kalbama pirmuoju asmeniu, būtų įdomu sužinoti, kas tie "mes" ir kokias kompetencijas turintys žmonės jie yra.
Klaidos taip pat veda į tobulėjimą, todėl linkiu Šilokarčemos laikraščiui pasimokyti iš šios klaidos ir skleisti tik faktais paremta informaciją.
Tad kas liečia 1984 kaubojus kurie užsiima gyvulių fermomis negalima neatsukti nugaros į ateitį (back to the future) ir neprisiminti ne tokios senos praeities. Kai prasidėjo čia tie smaluotų biudžetų atgimimai su lanzbėriais ir panašiai tai prieš 30 metų kažkas užrašė ant karinio komisariato garažo sienos "ivan go home". Ten kur pėsčiųjų takas. Lietuvoje gyvenantys žmonės su rusiškomis pavardėmis buvo tiek prigasdinti to laiko atgimusių drąsos kelėnų kryžiuočių serijos, kad ne vienas keitėsi ir pavardę. Žinau klasiokė pasikeitė pasidarė iš "-ova" į "-ovaitė". Čia tik paminėjau tai vien dėl "patys muša patys rėkia", nes pagal dabartinę situacija informacinėje visuomenę nebūtina rašyti istorijos, galima panaudoti tai kas prirašyta apie tą periodu apie vytautą didyjį iš kažkokios didžiosios imperijos - britanijos, romos, ottomanų, tt. Nu žinot tai ir buvo ne varymas, bet kvietimas atseit pareik namo.
Kodėl nepaminėtas nei vienas naujas vinetu keistuolis kuris čia reklamuojasi atseit pasiryžęs bėgti bulių bėgimuose su savais mūsiškiais smaluotų biudžetų koubojais, indėnais, vinetų, tt?
Prisimenate keistą atvejį prieš 5 metus kai kiekvienam šilutės savivaldybės tarybos valdininkui atsiuntė po asmeniškai adresuotą storą knygą iš amerikos. Tarp kitko atsiuntė toks keistas kalinys kuris sėdi įkalintas iki gyvos galvos kalėjime plius dar 20 metų kai numirs, tarsi šilutėje būtų sukama kažkoks svarbus ratelis, daktarų grupuotės blogio ašis ar rotorius ir jisai kreipiasi "pagalbos" ar bando prašyti užtarimo pas kažkokius žiedų valdovus ar paprasčiausiai atsižymi kažką kas kažkam reikalinga visuomeninėje informacijos erdvėje. Jugi paprastai kai spaudos priespaudininkai aprašinėja tas telefoninių sukčių aferas tai jie nutyli iš kurios šalies kalėjimo buvo skambinta. Jugi šiais stebuklingų komunikacijų laikais gali būti skambinama kad ir iš mėnulio, area 51 ar area 666, jau nekalbant apie ištisas valstybių teritorijas paverstas brexit imperijos baudžiamosiomis kolonijomis. Aišku tas knygnešystes atliko ne pats kalinys sėdintis už grotų bet kažkas jo vardu bandydamas pasiekti kažkokį tikslą ar parodyti kad tikslas pasiektas. Tad tie mormonai yra įdomus ne kaip religija, nes tokio dalyko kaip religija iš viso nėra, tad ateizmas irgi yra lygiai tokie pat briedai, bet kaip ir bet kurie kiti kryžiuočiai, lunatikistai, swastikiniai, ty organizuoto nusikalstamumo susivienijimo forma ir ta visa poligamija ir krūvos vaikų tarnauja ir kaip jaukas, masalas, priedanga kad užsiimti drąsiųjų kelėnų trojos arklidėmis. Tad viskas kas apie juos aprašyta tose wikipedijose nebūtinai nėra kažkokio laipsnio teisybė, bet tai tik kažkokios mažos didelio mechanizmo detalės. Krūva detalių iš laikrodžio nėra laikrodis.