Pavojingi parazitai jau pabudo: kaip apsisaugoti nuo erkių?

2019-03-13

Šylant orams nubunda ne tik gamta, bet ir visi jos gyventojai – kraujasiurbės erkės pirmųjų savo aukų ima tykoti vos prasidėjus pavasariui. Nors didžiausias parazitų suaktyvėjimas pastebimas pavasariui įsibėgėjus, budriems reikėtų būti vos temperatūros stulpeliui pasiekus teigiamą temperatūrą. O erkei įsisiurbus, atidžiai stebėti sveikatos būklę, nes infekuotų erkių sukeliamus simptomus paprasta sumaišyti su peršalimu.

„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Juodsnukytė sako, kad erkės būna panirusios į ramybės būseną tik tol, kol lauke laikosi žema temperatūra. Nuo pat ankstyvo pavasario, vos temperatūrai pasiekus 6-7 laipsnius šilumos, parazitai nubunda ir ieško pirmųjų savo aukų.

„Pagal erkių aktyvumo ciklą, jų reikėtų pradėti saugotis jau nuo dabar, nes būtent pavasarį pasireiškia didžiausias šių parazitų aktyvumas, kuris tęsiasi iki vėlyvo rudens – lapkričio pabaigos ar net gruodžio pradžios“, – nurodo vaistininkė.

Ji primena, kad erkių reikėtų saugotis ne tik ruošiantis žygiui miške, atsargiems reikėtų būti visose drėgnose, tankiose vietovėse, miško pakraščiuose, pievose ar netgi žaliuose miesto parkuose, skveruose.

Būtina apsauga

Vienos priemonės, kuri padėtų apsisaugoti nuo erkių nėra. Vaistininkė pataria rinktis uždarą avalynę, vilkėti prigludusius, visą kūną dengiančius rūbus, geriausia, šviesios spalvos, tuomet yra lengviau pastebėti ant drabužių ropojančią erkę. Apsisaugoti gali padėti ir specialūs purškalai, tačiau juos renkantis reikėtų pasikonsultuoti su specialistu arba atidžiai perskaityti informacinį lapelį, nes stipresnio poveikio priemonės nėra tinkamos vaikams.

„Preparatai gali būti natūralios arba cheminės sudėties. Cheminės sudėties repelentai veikia stipriau ir ilgiau, bet taip pat turi didesnę riziką sukelti alergiją, todėl vaikams ir kūdikiams rekomenduojama naudoti purškalus nuo erkių, kurių sudėtis yra natūrali. Tokiuose preparatuose pagrindiniai komponentai yra eteriniai aliejai“, – sako „Eurovaistinės“ vaistininkė ir primena, kad preparatai suteikia apsaugą tik keletui valandų, todėl purškimą reikėtų vis pakartoti.

Net jeigu naudojate apsisaugojimo priemones, grįžus iš pasibuvimo gamtoje, reikėtų atidžiai apžiūrėti visą kūną, o ypač sunkiau matomas vietas – pakinklius, kirkšnių sritį, alkūnių linkius, zonas už ausų bei pažastis. Jei radote įsisiurbusią erkę, smulkiu pincetu ją reikia suimti kuo arčiau odos ir traukti staigiu tiesiu judesiu, nesukinėti. „Jei erkė sukama, gali nutrūkti jos galvutė ir kyla infekcijos pavojus“, – paaiškina J. Juodsnukytė ir po procedūros rekomenduoja pažeistą vietą švariai nuplauti bei dezinfekuoti.

Panašu į peršalimą

Erkės pavojingos, kadangi yra erkinio encefalito bei Laimo ligos nešiotojos. „Eurovaistinės“ vaistininkė primena, kad net ištraukus erkę būtina stebėti įkandimo vietą bei bendrąją savijautą. Užsikrėtus erkiniu encefalitu pasireiškia dvi ryškios fazės, o ligos pradžią galima supainioti su paprasčiausiu peršalimu.

„Pirmoji fazė gali pasireikšti per mėnesį nuo erkės įsisiurbimo ir simptomai labai panašūs į peršalimo – pakyla temperatūra, atsiranda galvos skausmas. Dažniausiai tuo liga ir baigiasi, tačiau po kelių dienų gali prasidėti antroji ligos fazė, kurios metu pasireiškia ūminio encefalito simptomai – pakyla aukšta temperatūra, atsiranda pykinimas, vėmimas, stiprus galvos skausmas, svaigimas, gali prasidėti net traukuliai, sąmonės sutrikimas“, – pavojingus sveikatos būklei ženklus išvardija specialistė.

Užsikrėtus Laimo liga, simptomai pradeda ryškėti praėjus 3-30 parų nuo erkės įsisiurbimo. Atpažinti ligą gali padėti besiplečiantis bėrimas aplink įkandimo vietą.

„Iš pradžių bėrimas būna apie 5 cm. dydžio, tačiau jis po truputį plečiasi ir didėja. Daliai ligonių gali pasireikšti ir neryškūs bendrojo pobūdžio simptomai, pavyzdžiui, galvos skausmas, svaigimas, silpnumas, sąnarių ir raumenų skausmai. Kiek vėliau gali sutrikti atmintis, miegas, o negydoma liga ilgainiui gali pažeisti visas svarbiausias organizmo sistemas ”, – įspėja „Eurovaistinės“ specialistė.


Straipsnio komentarai

hahahahaahahhahahahahaaha2019-03-13
pasake nesiticioti is pavardziu algis KAPISONAS :DDDDDDDDDDD Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. to Algis2019-03-13
tad tame ir esmė kad aš nesityčioju. Nu žinai dabar yra gi visokios patyčių prevencijos programos, kurios ir naudojamos kad tyčiotis ir vykdyti pogromus. Net eina į darželius ir aiškina mažučiams vaikučiams kad jie kažkokie laukiniai barbarai kurie kažkaip matyt užprogramuoti kad tyčiotusi vienas iš kitų. Kas liečia pavardes lietuvoje kad pavardžių beveik ir nebeliko. čia jau tokie laikai atėjo kaip tame sename anekdote kur indėnas atėjęs pas vadą skundžiasi kad indėnų pavardės yra negražios. tada vadas jam atsako su klausimais:
ką tau nepatinka vardas "vanagas"?
aišku kad patinka.
ką tau nepatinka vardas "skardžius"?
aišku kad patinka jau nuleidžia biški gazą
Ką tau nepatinka vardas "skvernelis"?
taip labai patinka kaip gali nepatikti jau ištaria prisibijodamas
Tada vadas pasiunčia jį šalin: Nu tai eik "buliaus kiaušiniai" ir pagalvok apie tai ant kiek tu esi nesusipratėlis.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Algis Kapišonas2019-03-13
agirdž, nesityčiok iš pavardžių! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-03-13
kas čia per pavardė "juodsnukytė"? tokia gamtos ir kraujo siurbimo ekspertė vos ne drakulinės transylvanijos. čia matyt jau pasakojamos kažkokie indėniškos pasakos.. prisimenate kaip karlas majus vaizdžiais aprašinėjo vinetu nuotykius tas knygas visi perskaitydavo vienu ūpu kaip kokius knygnešių narkotikus. Kas įdomiausia sakydavo kad tas majus niekur nebuvo keliavęs niekur kojos nebuvo iškėlęs iš savo gimtojo krašto. Nu gal jie ir nemeluoja jeigu visas pasaulis ir priklausė vokietijai tuo metu. Gal kiekviena imperija ir forminasi visą pasaulį ant savęs apsidraudžiant su rakštisteinininkystemis nuo nelaimingų atsitikimų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka