Rinkimų skandalo Saugose įžvalgos netiesiogiai atskleidžia užsakovą
Saugų komisijos pirmininkė Laura Šikšnienė iš pradžių atvežė tik dalį pasiliktų balsavimo biuletenių. Įtarimus kelia daug panašumų turintis raštas ir reitingavimas palankus vieno kandidato naudai.
Kol partijų kandidatai laukė rinkimų rezultatų, pasirodančių vyriausios rinkiminės komisijos tinklapyje, Saugų rinkiminėje apylinkėje dėjosi negeri dalykai, vėliau teisėsaugos įvertinti ikiteisminio tyrimo pradėjimu, o vyriausioji rinkimų komisija šiandien sprendžia šios rinkimų apylinkės balsavimo rezultatų likimą.
Balsavimo rezultatai sukėlė įtarimus
Panašu, kad pamario krašte formuojasi nauja tradicija, kuria, deja, neturėtume didžiuotis. Mat jau antri rinkimai į Savivaldybės tarybą apipinti skandalais ir rinkimų pažeidimais, įtakojančiais rinkimų rezultatus. 2015 metais netgi teko pripažinti rinkimus negaliojančiais dėl nustatytų grubių pažeidimų. Be skandalų neapsieita ir pastarosiose savivaldos rinkimuose. Kandidatei į Šilutės rajono savivaldybės tarybą Lijanai Jagintavičienei, pirmaujant reitingavimo kovoje 11 balsų, kilo įtarimų dėl nepateisinamai ilgo balsų apdorojimo Saugų apylinkėje. Po to, kai buvo paskelbti pastarosios apylinkės rezultatai, ji pralaimėjo penkiais reitingo balsais.
Taigi, įtarimų sukėlė nepateisinamai ilgas balsų apdorojimas, mat Saugų apylinkės balsavimo rezultatai paskelbti tik apie 5.30 val. ryto, o kada jie pristatyti į apygardą – taip ir lieka neaišku. LR savivaldybių tarybų įstatymo 64 straipsnis reglamentuoja balsavimo dokumentų pristatymą į rinkimų apygardos komisiją. „Apylinkės rinkimų komisija visus rinkimų biuletenius, tarp jų negaliojančius ir nepanaudotus, balsų skaičiavimo protokolą, rinkėjų sąrašą ir kitus rinkimų dokumentus Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka sudeda į paketą ir jį antspauduoja. Paketas apygardos rinkimų komisijai pristatomas ne vėliau kaip per 6 valandas pasibaigus balsavimui“, - sakoma dokumente. Šiuo atveju, akivaizdus kelių valandų vėlavimas. Kas paneigs, kad tuo metu galėjo būti klastojami rezultatai?
Pasigesta sąrašų reitingavimo ir sugadintų biuletenių
Šilutės apygardos rinkimų komisija tenkino kandidatės L. Jagintavičienės prašymą perskaičiuoti balsus. Perskaičiavimo metu, atplėšus Saugų rinkimų apylinkės balsavimo dokumentų paketą, buvo pasigesta balsavimo biuletenių už politinių partijų sąrašus su reitingavimu. Iš pradžių komisijos pirmininkė Laura Šikšnienė mėgino gintis teigdama, kad visi dokumentai yra užplombuotame pakete, tačiau prispausta prisipažino, kad šiuos balsavimo dokumentus ji turi namie. Netrukus į balsų perskaičiavimo patalpą ji pristatė apdraskytą voką su biuleteniais, kurių pagrindu buvo pateikti balsavimo rezultatai Saugų rinkiminėje apylinkėje. Pasak dalyvavusios balsų perskaičiavime L. Jagintavičienės, ją nustebino apygardos rinkimų komisijos pirmininko Eugenijaus Judeikio, tiesiogiai atsakingo už rinkimų organizavimą Šilutės rajone, reakcija ir elgesys. Jai matant akivaizdžius galimo nusikaltimo požymius, teko primygtinai reikalauti, kad būtų kviečiami teisėsaugos pareigūnai. Juolab, kaip išaiškėjo pradėjus tyrimą, geranoriškai buvo atvežti ne visi balsavimo dokumentai. Tai vėlgi sukelia tam tikrų klausimų, kai „suklydusioji“ mėgina kažką slėpti ir išsisukinėti.
Niekas nenorėjo dirbti
Saugų apylinkės komisijos pirmininkė L. Šikšnienė balsų perskaičiavimo komisijai teisinosi, kad balsų skaičiavimo metu ji visus darbus atliko viena, nes komisijos nariai nenorėjo dirbti. Jei taip yra iš tiesų, tuomet galime daryti išvadas, kad Saugose rinkimų rezultatus lėmė vieno žmogaus nuomonė. Kas gali paneigti, kad vienas komisijos narys, skaičiuojantis rinkimų rezultatus ir nekontroliuojamas, gali juos pakoreguoti. Dar labiau sukelia įtarimų, kad vienuolikoje balsavimo biuletenių reitingavimo langeliuose daug panašumų turintis raštas, o reitingavimas palankus vieno kandidato naudai.
Ar perskaičiavimas nekeičia rezultatų?
Apygardos atstovams perskaičiavus biuletenius, kiekviename sąraše buvo aptikta nežymių korekcijų – vieniems kandidatams buvo balsų priskaičiuota daugiau, iš kitų buvo atimta. L. Jagintaviečienės nuomone, tokioje nedidelėje apylinkėje net keli pridėti ar atimti balsai gali lemti didelius pokyčius Tarybos narių sudėčiai.
Pirminiais duomenimis, Sauguose daugiausia balsų gavo Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 155, už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą balsavo 103 rinkėjai, visuomeninis rinkimų komitetas „Už žmonių valdžią“ sulaukė 79 rinkėjų palaikymo, partija „Tvarka ir teisingumas“ – 74, Socialdemokratų partija – 47. Tačiau kaip galima patikėti rezultatais, kai balsavimo biuleteniai nebuvo grąžinti rinkimų apygardai? Jeigu pirmininkė dirbo viena, tai ji galėjo pateikti protokolą su „pakoreguotais“ rezultatais. Tikėtina, kas vyriausioji rinkimų komisija, šiandien svarstydama Saugų apylinkės balsavimo rezultatus, atkreips dėmesį į galutinį kandidatų rezultatų pasikeitimą. Juk kandidatė L. Jagintavičienė, pirmavusi prieš savo partijos kolegą Virgilijų Pozingį, pridėjus Saugų rezultatus į Tarybą nepateko. Ir tas keistas sutapimas – pirmavo 11 balsų ir pagrobtų biuletenių tarpe atsiranda 11 įtartinų reitingavimo biuletenių.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas
Atliekant balsavimo biuletenių, gautų iš Saugų rinkiminės apylinkės, perskaičiavimą, nustatyta nusikaltimo požymių ir pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl balsavimo biuletenių pagrobimo. Byloje Saugų komisijos pirmininkė Laura Šikšnienė apklausta įtariamąja ir nušalinta nuo šių pareigų. Kaip teigė Šilutės policijos viršininkas A. Mikalauskas, duodamas interviu Lietuvos televizijai, kratos metu pas įtariamąją L. Šikšnienę automobilyje buvo rasta dar nuslėptų balsavimo biuletenių. Šiuo metu tyrėjai atlieka visus būtinus proceso veiksmus ir aiškinasi įvykio aplinkybes. Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse (175 str.) už nusikalstamą veiką dėl rinkimų ar referendumo dokumento pagrobimo arba paslėpimą numatyta maksimali atsakomybė iki trejų metų nelaisvės.
Išlikimas bet kokia kaina
O dabar pasamprotaukime, kam naudinga klastoti rinkimų rezultatus Saugų rinkiminėje apylinkėje. Sudėliokime turimą informaciją ir, gal būt, pamatysime kažkieno kyšančias ausis. Iš teisės vadovėlių žinoma, kad nusikaltimas turi ne tik objektyvią, bet ir subjektyvią puses. Aiškinantis jo padarymo aplinkybes, tiriamos ne tik faktinės, bet ir jo padarymo motyvai, nustatomas tyčios buvimas ar nebuvimas. Taigi, incidentas atskleistas dėl „valstiečių‘ reitingavimo įnirtingos kovos. Mat buvęs Šilutės skyriaus pirmininkas Virgilijus Pozingis buvo per plauką nuo raudonos ribos, užkertančios kelią į rajono Tarybą, atsilikdamas net 11 reitingo taškų. Tai būtų visiškas jo politinės karjeros fiasko. Ir ne tik partijos vadovo Ramūno Karbauskio akyse, kur vietos pasitikėjimui seniai nebėra (prisiminkim skubų skyriaus pirmininko perrinkimą, prasidėjus politinei kampanijai ir nekandidatavimą mero rinkimuose). Svarbiausia, jis nebegalėtų atstovauti jokiose porinkiminėse koalicijų susitarimuose ir derybose. Ši pareiga turėtų atitekti naujai išryškėjusiam Šilutės valstiečių lyderiui Sigitui Majui. Pastarojo darbas rinkimuose neliko nepastebėtas rinkėjų ir trečioji vieta mero rinkimuose daug ką pasako apie žmogaus gebėjimus konsoliduoti žmones komandiniam darbui. Net klausimų nekyla dėl koalicijos, siekiančios ir toliau valdyti Šilutės rajoną, partnerių vertinimo S. Majaus asmenybės, kuris eliminuotas iš valdžios kontūrų dėliojimo. Gal S. Majus yra „tamsusis arkliukas“ ir gali netyčia nuskandinti susitarimų laivą? Nenorom peršasi išvada, kad ne tik V. Pozingiui reikėjo žūtbūt gauti Tarybos nario mandatą. Mūsų žiniomis, jis jau užsitikrinęs Administracijos direktoriaus pareigas ir šio mandato vis tiek teks atsisakyti.
Auditas kaip spaudimo įrankis
Labiausiai V. Pozingio mandato reikia koalicinei daugumai, kuri savo tikslo siekia nesibodėdama taškyti mokesčių mokėtojų pinigus įvairiems lankstinukams apie savo atliktus darbus ir kitaip išnaudodama administracinius resursus ir valdžios įtaką. Vieną iš tokių būtų galima įvardinti auditą Saugų vaikų globos namuose. O šios įstaigos direktorius yra E. Judeikis. Taip, tai šiuo metu Šilutės rinkiminės apygardos pirmininkas. Ir keistas sutapimas – auditas pradėtas E. Judeikį patvirtinus Šilutės rinkimų apygardos pirmininku. Tai kas paneigs, kad Savivaldybės įstaigos audito rezultatai priklausys nuo rinkimų į savivaldą rezultatų? Yra žinomas ne vienas atvejis, kada atliekamu auditu Savivaldybės įmonėse daromas netiesioginis spaudimas vadovams, nelojalūs valdžiai tiesiog yra atleidžiami. Kaip ir su buvusia visuomeninio sveikatos centro direktore Virginija Vaivadaite? Ar ne audito išvados lėmė jos atleidimą? Tačiau grįžkim į Saugų rinkimų apylinkę, kurios viena iš narių yra ir E. Judeikio žmona Aušra Judeikienė. Ne, mes nieko ir niekuo nekaltinam, kaip ir E. Judeikio, tik dėliojame kertinius dalykėlius, duodančius peno pamąstymui. Dar prisiminkim, kaip Saugomas į „pagalbą“ buvo siunčiama Ramučių apylinkės pirmininkė Kristina Raudienė, atstovaujanti partijai „Tvarka ir teisingumas“, kurios darbe taip pat buvo trūkumų. Vieša paslaptis, kad ji L. Šikšnienės kaimynė ir draugė. Tokį sprendimą priėmė pats apygardos komisijos pirmininkas E. Judeikis. Sunku patikėti, kad jis nežinojo draudimo balsų skaičiavime dalyvauti pašaliniams asmenims. Juolab, kad vykstant perskaičiavimui, jis išprašė net spaudos atstovus iš patalpos.
Saldainiukas pro durų plyšį
Ir galų gale, galutinėje šio politinio teatro dėlionėje negalime nepastebėti paliktą galimybę L. Jagintavičienei pakliūti į Tarybą. Juk būsimas Administracijos direktorius „užleis“ jai savo vietą. Toks „saldainiukas“ pro durų plyšį, greičiausiai ir buvo numatytas tam, kad nekiltų skandalas Tik su juo „pilkasis“ politinis strategas prašovė. Neįvertino to, kad L. Jagintavičienė seniai ne vaikas ir saldainiukais jos nesuvedžiosi. „Esmė ne tame, kad nepatekau į tarybą, - sako Lijana, - esmė pačiame principe. Jei kažkas galvojo, kad man reikia tik Tarybos narės mandato, tai giliai apsiriko. Mano vertybės kitos. Tai sąžiningumas ir padorumas, ko neretai pasigendame. Nusikaltimas būtų slėpti nusikaltimą“. Tie nelemti vienuolika reitingo balsų galėjo sugriauti siekius bet kokia kaina tęsti pradėtus darbus. Ir planas jau kaip ir įgyvendintas. Jeigu Vyriausioji rinkimų komisija panaikins Saugų apylinkės rezultatus, kiek toks sprendimas gali turėti įtakos koaliciniams susitarimams šiuo metu? Ar pasikeitusi „Valstiečių ir žaliųjų sąjungos“ sudėtis Taryboje bus vieninga ir nekeis kurso?