Bulvių sodinimo atmintinė: šykštus moka du kartus
Bulvės – viena mėgstamiausių žemės ūkio kultūrų Lietuvoje. Artėjantis bulviasodis lietuviams ne naujiena, tačiau tikrai ne visi žino, kad fitosanitarijos reikalavimų turi laikytis ne tik auginantieji bulves pardavimui, bet ir savo reikmėms. Tokių augintojų skundai pasiekia ir Žemės ūkio ministeriją.
Didėjant ypač pavojingos ligos – bulvių žiedinio puvinio – grėsmei, Lietuvoje vykdoma griežta fitosanitarinė kontrolė. Visi bulvių augintojai, auginantys 1 ir daugiau hektarų bulvių pasėlių, o taip pat ir bulvių supirkėjai bei realizuotojai turi būti registruoti Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre.
Sunaikinti bulvių žiedinį puvinį sukeliančias bakterijas, derlių sumažinančias iki 70 proc., yra labai sudėtinga, nes jos geba išgyventi ir nepalankiomis sąlygomis. Ant įvairių paviršių bakterijos išlieka iki dvejų metų, o esant žemesnei temperatūrai gyvybingos būna ir dar ilgiau.
Plisti šiai ligai padeda ir patys bulvių augintojai, jei daugelį metų sodina savo išaugintas, bet nepatikrintas, t. y neištirtas laboratorijoje, bulves, arba įsigyja ir sodina neaiškios kilmės bulves, nepasirūpina dezinfekcija, nepaiso kitų prevencijos priemonių.
Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos duomenimis, kasmet apie 70 proc. visų nustatytų ligos židinių aptinkama ūkiuose, kuriuose bulvių pasėliai užima mažiau negu 5 ha.
Viena iš priemonių, kuri padeda sumažinti pavojų, kad bulvės bus užkrėstos žiediniu puviniu, yra sodinti sertifikuotas sėklines bulves. Jei nėra galimybių kasmet sodinti tokias bulves, bulvių sėklą reikėtų įsigyti bent kas trejus metus, o iki bulvių sėklos atnaujinimo naudoti tik savo ūkyje užaugintų bulvių sėklą.
Atkreiptinas dėmesys, kad visos žiediniu puviniu užkrėstos bulvės turi būti sunaikintos.
Ūkyje, kuris laikomas užkrėstu, pirmus dvejus metus leidžiama sodinti tik sertifikuotas sėklines bulves. Vėliau, jei nėra bulvių žiedinio plitimo rizikos, ir savame ūkyje iš sertifikuotos bulvių sėklos užaugintą bulvių sėklą, atliekant viso bulvių derliaus oficialius tyrimus.
Šia ir kitomis priemonėmis siekiama apsaugoti Lietuvos teritoriją nuo bulvių žiedinio puvinio plitimo. Reikalavimai, kurių privaloma laikytis, sugalvoti ne tam, kad apsunkintų ūkininkų gyvenimą. Nepaisydami reikalavimų, žmonės patys padeda ligai plisti, o išplitusio bulvių žiedinio puvinio pasekmės gali būti labai liūdnos visos šalies bulvių augintojams.