Prašo skubos tvarka patikrinti informaciją
Kovo 19-ąją asociacija „SOS Šilutės medžiai“ kreipėsi į Šilutės rajono savivaldybės administraciją, Šilutės rajono savivaldybės tarybą, LR Seimą, LR Aplinkos ministeriją ir Kultūros paveldo departamentą su prašymu patikrinti pateiktą informaciją ir skubiai imtis reikalingų priemonių.
2018 metų rudenį buvo pradėti Šilutės miesto Šilokarčemos kvartalo Rusnės gatvės atkarpos nuo Geltonojo tilto iki VŠĮ Šilutės ligoninė tilto šaligatvio rekonstravimo darbai. Darbų užsakovas – Šilutės rajono savivaldybės administracija. Šilutės miesto Rusnės gatvės atkarpoje nuo Geltonojo tilto iki Šilutės ligoninės tilto, kairėje pusėje auga klevai ir liepos, iš viso 17 medžių.
Mažiausiai 10-ies iš šių medžių šaknys buvo apnuogintos, o daugelyje vietų apkapotos ir nukirstos, kai 2018-ų metų rugsėjį ir spalį projekto rangovas kasė tranšėją ir tiesė naujai suprojektuotą pėsčiųjų taką pagal Rusnės gatvės važiuojamosios dalies pakraštį. Net ir nutiesus naują taką, rangovas neužkasė pažeistų šaknų arba užkasė nepilnai ir tokios būklės medžiai stovi jau daugiau nei penkis mėnesius.
Manome, kad šitokiu elgesiu ir aplaidumu projekto vykdytojai pažeidė iškart bent kelis LR Aplinkos ministro patvirtintų „Želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklių“ punktus:
7.9. Nekasti tranšėjų (kabelio, vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžių ir kt. įrenginių tiesimui) arčiau kaip 3 m nuo medžio kamieno, kurio diametras didesnis kaip 15 cm, arčiau kaip 2 m, kai kamieno diametras iki 15 cm ir arčiau kaip 1,5 m – nuo krūmų, skaičiuojant atstumą nuo kraštinio stiebo;
7.11. Užpilti žemėmis pagal projektą padarytas tranšėjas per trumpiausią laiką, bet ne ilgiau kaip per mėnesį;
7.13. Nepakeisti daugiau kaip 5 cm (virš ar žemiau) natūralaus grunto lygio prie medžio šaknų kaklelio ir iki 2 m atstumu nuo medžio kamieno;
8. Kai vykdant statybos darbus (įskaitant įvažiavimų, gatvių, kelių įrengimą ar remontą), pažeidžiama medžio šaknų sistema, kad neišdžiūtų šaknys, jas būtina pridengti ar užpilti žemės sluoksniu, jį palaistyti, kad neiššaltų šaknys, jas būtina apšiltinti. (...)
Medžiai atviromis šaknimis per žiemą buvo palikti šaltyje, o dabar, artėjant šiltajam metų laikotarpiui, iškyla reali šaknyno ir viso medžio džiūvimo grėsmė. Į šaknis ir priekelminę zoną gali patekti puvinys.
Peršasi išvada kad šitokia veikla / neveikimu projekto vykdytojai sąmoningai sieka specialiai sutrikdyti šių medžių gyvybines funkcijas, kad vėliau būtų galima šiuos medžius paprasčiausiai pašalinti kaip nudžiūvusius.
Norime atkreipti dėmesį kad Šilutės miesto Rusnės gatvės pradžioje augantys želdiniai priklauso saugomai kultūros paveldo objektų teritorijai , vadinasi, turi ypatingą statusą, o nustačius jiems padarytą žalą, ar juos sunaikinus, Aplinkos apsaugos departamentas turėtų iš projekto vykdytojų pareikalauti padengti nuostolius, remiantis šiuo įstatymu:
LR aplinkos ministro 2001 m. gegužės 18 d. įsakymo nr.. 274 „Dėl saugotinų želdinių, augančių ne miško žemėje, apsaugos, priežiūros, tvarkymo ir nuostolių juos sunaikinus ar sužalojus atlyginimo tvarkos patvirtinimo” pakeitimo 2003 m. gruodžio 19 d. Nr. 673 Vilnius
Punktas 22. Neteisėtai sunaikinus ar sužalojus želdinius, nuostoliai apskaičiuojami pagal „Nuostolių,
padarytų gamtai, sunaikinus ar sužalojus gamtinius kraštovaizdžio kompleksus bei objektus, skaičiavimo
metodiką“ (Žin., 1998, Nr. 26-706; 1999, Nr. 95-2756; 2002, Nr. 38-1404).
Tačiau šiuo raštu visų pirma siekiame ne nuostolių ar baudų skaičiavimo, o tikimės atkreipti institucijų dėmesį į apgailėtiną šių medžių būklę ir pabandyti juos išgelbėt, pagerinti gyvenimo sąlygas , nes bet koks medis, , patenkantis į valstybės saugotinus ar ne, visų pirma nusipelno pagarbos, žmogiškos meilės ir rūpestingos priežiūros.
Prašome skubos tvarka patikrinti šiame rašte pateiktą informaciją ir, atsižvelgiant į ją, taikyti jūsų nuožiūra reikalingas priemones, kad medžiai būtų išgelbėti.
Straipsnio komentarai
O kuo jūs rūpinatės?