Balandžio 1-oji – vairuotojams svarbi diena: įsigalioja 7 itin griežtos baudos
Balandžio 1-oji įprastai yra ne pati rimčiausia metų diena, bet šįmet Lietuvos vairuotojams ji visai nejuokinga. Pirmadienį įsigalioja dar sausį Seime priimti Administracinio nusižengimų kodekso bei Baudžiamojo kodekso pakeitimai, pagal kuriuos numatytos ypač griežtos bausmės. Jas verta įsidėmėti visiems ir nerizikuoti kelyje.
1. Už vairavimą neblaiviam – dvigubai didesnė bauda
Neblaivūs vairuotojai – viena iš didžiausių problemų keliuose, bet iki šiol jiems buvo taikomos palyginus nedidelės bausmės. Už 0,4-1,5 prom. neblaivumą vairuotojams skiriamos 300-450 eurų baudos, o pasinaudoję galimybe susimokėti baudą nedelsiant išsukdavo su vos 150 eurų realia bauda. Daugiau žmonių nuo vairavimo išgėrus sulaikydavo teisės vairuoti praradimas 1-1,5 metams. Tačiau Seimas pritarė siūlymui gerokai padidinti šią baudą. Neblaiviems (0,4-1,5 prom) bei apsvaigusiems nuo kitų medžiagų bus skiriamos 800-1100 eurų baudos bei jau galiojantis teisės vairuoti atėmimas. Jei neblaivus ar apsvaigęs vairuotojams padarys eismo įvykį, jam bauda bus išaugusi iki 1200-1500 eurų.
2. Už pakartotinį vairavimą neblaiviam – dar ilgiau be vairuotojo pažymėjimo
Sugriežtintos bausmės ir tiems, kurie neblaivūs ar apsvaigę vairavo per metus nuo ankstesnio tokio pažeidimo arba turi neišnykusį teistumą už nusikaltimą, padarytą esant neblaiviam. Pakartotinai vairavus neblaiviam, bauda išaugo iki 1000-1500, o teisė vairuoti bus prarandama ne 3-4, o 3-5 metams.
3. Pavojingas lenkimas prilygintas chuliganiškam vairavimui
Pavojų keliantys vairuotojų veiksmai, kaip keli pažeidimai iš eilės, lenkimas per ištisinę liniją ar kitoje pavojingoje vietoje, pavojingos situacijos sukėlimas, dalyvavimas nelegaliose lenktynėse ir pan. pagal baudos dydį prilyginti chuliganiškam vairavimui. Iki šiol neturintiems teisės vairuoti už tai buvo skiriama bauda nuo 300 eurų, bet ji padidinta iki 450-600 eurų. Neblaiviems vairuotojams ji padidinta dar labiau ir vietoje 600-850 eurų sieks 900-1200 eurų.
4. Už chuliganišką vairavimą išgėrus – dar didesnė bauda
Bauda už chuliganišką vairavimą (450-550 eurų) bei už chuliganišką vairavimą neturint teisės vairuoti (750-1000 eurų) nesikeičia. Tačiau neblaiviems arba apsvaigusiems kelių chuliganams bauda išaugo nuo 850-1200 eurų iki 1200-1500 eurų.
5. Kitokios bausmės apsvaigusiems
Nuo balandžio 1 dienos bauda už vairavimą neblaiviam esant 0,4-1,5 promilės bauda išaugs iki 800-1100 eurų. Tokia pat bauda bus taikoma ir vairuotojams, apsvaigusiems nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų (anksčiau – 300-860 eurų) bei vartojusiems alkoholio (nustatytas daugiau negu 0,4 promilės neblaivumas), narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų iki patikrinimo. Įdomu, kad tuo pačiu viena bausmė sumažėjo – vengusiems apsvaigimo ne alkoholiu patikrinimo bus skiriama nebe 1000-2000 eurų, o 800-1100 eurų bauda. Tačiau vengimas pasitikrinti alkotesteriu reikš dar didesnes problemas, nei anksčiau.
6. Už vengimą tikrintis blaivumą – baudžiamoji atsakomybė
Baudžiamasis kodeksas papildytas straipsniu, kuriame suvienodinama atsakomybė ir tiems, kas vairavo arba mokė vairavimo būdamas neblaivus, kai jam nustatytas 1,51 ir daugiau promilių neblaivumas, ir tiems, kurie vengė neblaivumo patikrinimo ar gėrė po eismo įvykio. Už tai bus skiriama bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki vienerių metų. Taip buvo užpildyta prieš dvejus metus atsiradusi spraga, kuomet 1,51 ir daugiau promilės įpūtę vairuotojai užsitraukdavo baudžiamąją atsakomybę, bet dar girtesni, atsisakę pūsti į alkotesterį, baudžiamosios atsakomybės išvengdavo. Visas naujasis Baudžiamojo kodekso 281.1 straipsnis skamba taip: „Tas, kas vairavo motorinę transporto priemonę, traktorių ar savaeigę mašiną arba mokė praktinio vairavimo būdamas neblaivus, kai jam nustatytas 1,51 ir daugiau promilių neblaivumas, arba vengė neblaivumo patikrinimo, kai jam buvo nustatyti neblaivumo požymiai, arba vartojo alkoholį po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo ir jam nustatytas 1,51 ir daugiau promilių neblaivumas, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.“
7. Apsvaigimą keičia neblaivumas
Baudžiamajame kodekse taip pat atsirado pakeitimas, dėl kurio turi sumažėti ginčų teismuose. 281 straipsnyje frazė „apsvaigęs nuo alkoholio“ buvo pakeista į „neblaivus“. Tai turi padėti išvengti ilgų ginčų teismuose, kai žmones sužaloję girti vairuotojai teisindavosi neva išgertas alkoholis jų nebuvo apsvaiginęs.