Dar daugiau vaistų bus kompensuojami 100 proc.
Apie 80 tūkstančių sergančių žmonių už vaistus mokės mažiau – jiems primokėti reikės mažiau, nes jų vartojami vaistai nuo balandžio 1 d. pradedami kompensuoti 100 proc., o iki tol jie buvo apmokami tik 50 procentų. Ši naujovė leis šiems pacientams per ateinančius metus sutaupyti ne mažiau kaip 3 mln. eurų.
Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakyme, kuriuo keičiami iki šiol galioję kompensavimo lygiai.
Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė tvirtina, kad tai – paskutinis Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąraše (A sąrašas) esančių vaistų kompensavimo lygio didinimo etapas. Nuo dabar visi šiame sąraše esantys vaistai yra kompensuojami 100 proc.
„Noriu atkreipti pacientų dėmesį, kad kompensavimo padidinimas liečia ir tuos receptus, kurie buvo išrašyti anksčiau. Tai reiškia, kad žmonėms nereikia eiti pas gydytoją ir išsirašyti naują receptą – kompensacija bus pritaikyta vaistinėje. Taip apsaugosime nuo eilių padidėjimo bei papildomo krūvio gydytojams,“ – sako viceministrė K. Garuolienė
Nuo 50 proc. iki 100 proc. didėja kompensacija vaistams migrenai, klasteriniams galvos skausmams, artrozei, osteoporozei, prostatos hiperplazijai, podagrai bei kitoms ligoms gydyti.
A sąrašas – pagrindinis šalies kompensuojamųjų vaistų sąrašas, kuriame konkrečioms ligoms gydyti yra numatyti konkretūs vaistai ir kuriuo vadovaujasi šalies medikai, skirdami savo pacientams gydymą. Jis skirtas visiems apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu kompensuoti tam tikrų ligų gydymą. Šis sąrašas sudarytas atsižvelgiant į ligų paplitimą, jų įtaką gyventojų sveikatai.
Kol kas Lietuvoje vis dar yra vaistų, kurių kompensavimo lygmuo yra 50 proc. (B sąrašas). Šis sąrašas sudaromas atsižvelgiant į atskirų socialinių grupių pacientų – vaikų, pensininkų, neįgaliųjų – finansines galimybes įsigyti vienus ar kitus vaistus ir siekiant užtikrinti šiems žmonėms tinkamą gydymą. Tačiau šis sąrašas pat yra nuolat peržiūrimas, jame esantys vaistai yra vertinami ir, pagal galimybes perkeliami į A sąrašą taikant 100 procentų kompensavimo lygį.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ne kartą nurodė, kad išlaidos ambulatoriniam gydymui skirtiems vaistams yra dažniausia priežastis Lietuvoje, kada namų ūkiai patiria nepakeliamas išlaidas su sveikatos priežiūra susijusiose srityse. Siekiant mažinti pacientams tenkančią finansinę naštą, PSO ekspertai siūlė Lietuvoje suvienodinti kompensavimo lygmenis, nustatyti pacientų priemokų „lubas“ ir sukurti pacientų priemokų dengimo sistemą mažas pajamas gaunantiems gyventojams.
Įgyvendinant šias PSO rekomendacijas ir atsižvelgiant į Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto finansines (PSDF) galimybes, praėjusiais metais daugelio vaistų kompensavimo lygiai buvo didinami iki 100 proc. Tai neabejotinai pasitarnaus geresniam kompensuojamųjų vaistų prieinamumui ir užtikrins socialiai teisingesnę, nediskriminuojančią vaistų kompensavimo sistemą.
Straipsnio komentarai
Tame ir esmė kad tai ne vaistai, bet daktarų grupuotės ne tik cheminiai ginklai, bet ir suskilusių geldų finansiniai mechanizmai per kuriuos plaunami smaluoti biudžetai. Patys pažiūrėkit jeigu pirkti vaistus paprastai, be kompensacijų tai kainomis jau ne tik prisivijome amerikas ir kanadas, bet daugumoje sričių ženkliai lenkiame ypač ten kur yra visokios šundaktarystės pvz vitaminai, priedai, tepaliukai, purškaliukai, tt.
paprastas pavyzdys - sudėkit visas apyvartas visų daktarų grupuotės įstaigų, farmacininkų, tyrimo, mokslo, importo eksporto, mokinimo, tobulinimosi, kvalifikacijos kėlimo, socialinės priežiūros, draudikų, tt. Gausis taip kad ta yla nelenda iš maišo todėl kad yra didesnė nei maišas. Nu gausis taip kad kiekvienas lietuvos gyventojas per metus išleidžia "gydymuisi" po šimtus tūkstančių eurų.