Vadavo miestą nuo varnų ir kovų
Į redakciją kreipėsi šilutiškiai ir skundėsi, kad juos „iš proto varo“ ne tik varnų ir kovų karkimas, bet ir sukeliama betvarkė bei baltai „nudažomi“ takai.
Jaučiasi terorizuojami
„Baisu mūsų mieste. Tuoj teritorijas užkariaus varnos. Jau ir dabar gyventojai susiduria su nepakeliamu šių paukščių triukšmu ir nešvara. Šalia daugiabučių namų augančius medžius kasmet apninka varnos. Jų „koncertai“ būna tokie triukšmingi, jog atrodo, kad tai pradeda „varyti iš proto“. Negali net lango atsidaryti, išeiti ir atsistoti po medžiu baisu – nežinai, kada būsi apdergtas pilkšvomis dėmėmis. Prie konteinerių – betvarkė, nes viską ištąso paukščiai. O kas darosi su takais... Jie atrodo lyg „apšaudyti“. Jaučiamės, lyg mus terorizuotų skrajūnai“, - dėstė pasipiktinusi moteris.
Dėl paukščių redakcija sulaukė ne vieno skambučio. Juos saugo įstatymai. Šaudyti sparnuočių negalima, nes mieste tai draudžiama. Nepasikliaujama ir galimybe vaikyti varnas garsais: petardomis ar per garsiakalbį leidžiamais signalais naudojasi kai kurios savivaldybės.
Pagalbon pasitelkė suopį
Yra ir kitokių būdų išvaikyti paukščius. Pavyzdžiui, virš Plungės parko vyksta keisti dalykai: staiga nei iš šio, nei iš to nuo medžių pakyla šimtai baisiai karkiančių kovarnių, kurie persigandę skraido į įvairias puses. Pasirodo, tokią paniką šiems paukščiams sukelia suopis, kurį ant rankos į parką atsineša menininkas Virginijus Narkus. Tai pirmieji žingsniai, pradedant vykdyti priemonę, skirtą kovarnių populiacijai mažinti.
Plungėje planuojama pasirašyti sutartį su VšĮ „Lietuvos sakalininkai“ vadovu V. Narkumi, kad jis su savo paukščiu padirbėtų, t. y. nuolat, praktiškai kasdien, vaikščiotų po parką nešinas suopiu ir baidytų kovarnius. Taip pat bus taikomos ir kitos priemonės: šaudoma iš garsinės patrankos, kad paukščiai būtų baidomi nuo lizdų ar nesuktų naujų, leidžiamas įrašytas kovarnių klyksmas – pagalbos šauksmas - tarsi juos kas pultų. Taip pat rudeniop jau bus galima ardyti jų lizdus.
Ardė lizdus
O kas daroma Šilutėje? Šilutės seniūnas Raimonas Steponkus problemą spręsti pradėjo nuo medžių ir tuščių varnalizdžių. „Iš Vilniaus gavome leidimą ardyti lizdus. Du kartus jau tai darėme. Daug išardėme“, - kalbėjo seniūnas. Pasak jo, žmones tas sparnuočių rėkimas jau veikia.
R. Steponkus mano, kad minėta problema sumažės ir tada, kai visur bus pastatyti požeminiai konteineriai, nes tada sparnuočiams neliks maitinimosi vietų. „Prie seniūnijos buvo daug varnų. Uždarius Rumšų sąvartyną, jų neliko. Nes iki tol varnos skrisdavo į Rumšus ryte palesti, o paskui grįždavo“, - dėstė pašnekovas.
Anot miesto šeimininko, tragedijos dar nėra, o lizdų ardymas – yra efektyvi priemonė.
Šilutėje kovų ir pilkųjų varnų lizdų ardymai vyko vasario 25-28 dienomis. Iš viso išardyta 40 lizdų, kurie buvo sukrauti V. Kudirkos gatvėje, Jaunimo, Laisvės ir Melioratorių alėjose.
Darbus vykdė UAB „Šilutės komunalininkas“. Kiek kainavo paslauga, tikslios sumos seniūnas neįvardino. „Viena valanda bokštelio nuoma kainuoja 30 eurų. Tai nepigi paslauga. Dar dirba žmogus. O dar reikia ir šiukšles nuvežti. Tai kainavo apie kelis šimtus eurų“, - dėstė R. Steponkus. Paprašius dar kartą tikslesnės sumos, jis patikino, kad neturi laiko ieškoti sąskaitų ir skaičiuoti.