Linksmybės kubile baigėsi teistumu ir virš 14 000 eurų civiliniais ieškiniais
Kovo 14 dieną į Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų kaltinamųjų suolą sėdo 51-erių šilutiškis R. Č. Smūgis kumščiu į ausį kubile besimaudančiai žmonai ir pasipriešinimas atvykusiam policijos pareigūnui bei pastarojo nesunkus sužalojimas užtraukė kaltinamajam ne tik lygtinę laisvės atėmimo bausmę, bet ir didelius civilinius ieškinius, kurių suma viršija 14 tūkstančių eurų.
Džentelmenai neskaldo antausius kumščiais. R. Č. tai padarė būdamas girtas ir neprisipažino. Neigė trenkęs sutuoktinei, neigė pasipriešinęs policijos tyrėjui. Jei jo tikėti, jokių tyčinių veiksmų nukentėjusiųjų atžvilgiu neatlikęs. Bet liudytojų parodymai buvo ne jo naudai. Po įvykio R. Č. inkriminuotos trys nusikalstamos veikos: smurtavo prieš žmoną (BK 140 str. 2 d.), pasipriešino valstybės tarnautojui (BK 286 str.) ir nesunkiai sutrikdė jam sveikatą (BK 138 str. 1 d.). Taigi, kas atsitiko?
Maudynė kubile baigėsi smurtu
Pernai, birželio 7-ą R. Č. su žmona svečiavosi pas kaimynus, vaišinosi alkoholiniais gėrimais. Kaip liudijo nukentėjusioji, vėliau sugalvojo persikelti į jų sodybą ir išsimaudyti namo kieme įrengtame kubile. Pastaroji pakvietė dvi drauges. Kubilą pakūrė R. Č. Apie vidurnaktį tarp vyro ir žmonos kilo žodinis konfliktas. Baudžiamojoje byloje užfiksuota, kad R. Č. trenkė kumščiu sutuoktinei į kairę ausį apie 40 minučių po vidurnakčio, tai yra jau birželio 8- ą dieną. Draugėms besimaudant kubile atėjęs R. Č. ranka ranka sudavė vieną smūgį žmonai į kairę ausį. Mušeika nesakė, kodėl pavarotojo smurtą, tik keikė sutuoktinę. Taip parodė pokylyje dalyvavusi moteris. Panašiai įvykį aiškino nukentėjusioji. Sutuoktinis, būdamas neblaivus, pradėjo agresyviai elgtis , plūdosi, išjungė elektrą, spyrė į kolonėlę. Kubile besėdint atbėgęs R. Č. Kumščiu trenkė žmonai į kairę ausį. Po smūgio nukentėjusioji jautė ausyje spengimą, menkiau begirdėjo. Vyras savo poelgio neaiškino, nuėjo miegoti į pirties antra aukštą. Kiek žinoma, tai nebuvo pavydo scena.Nukentėjusioji iškvietė policiją. Atvyko Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnas ir pareigūnė. Deja, žmoną nebe pirmą kartą nuskriaudęs vyras nenorėjo jiems paklusti.
Antrankius įtariamajam uždėjo per jėgą
Šilutės rajono policijos komisariatas pranešimą apie smurtą artimoje aplinkoje sodyboje gavo apie vidurnaktį. Išvyko Reagavimo skyriaus tyrėjas ir vyr. patrulė. Nukentėjusioji uniformuotiems pareigūnams papasakojo, kad ją sumušė agresyviai nusiteikęs sutuoktinis, kuris yra ir anksčiau smurtavęs. Įtariamąjį rado gulintį antro aukšto patalpoje. Pajudintas prapliupo keiksmais. Išgirdęs žmonos balsą tapo dar agresyvesnis, pradėjo ją pulti. Žmona greitai išėjo. R. Č. atstatė kumščius ir nereagavo į pareigūnų reikalavimą pasikalbėti. Policininkas ranka prilaikė R. Č., kad šis neprieitų per arti. Įtariamajam buvo pasiūlyta geruoju eiti į tarnybinį automobilį, tačiau šis nesutiko, mojavo rankomis, aktyviais veiksmais nesidavė sulaikomas. Besipriešindamas R. Č. čiupo tyrėjo dešinę ranką ir tempė pareigūną link saves. Policininkams teko kviestis paspirties. Įžūlėlis nusiramino tik uždėjus antrankius. Gi policijos tyrėjas, tramdęs R. Č., pajuto skausmą dešinėje rankoje. Valstybinės teismo medicinos tarnybos Klaipėdos skyriaus specialisto išvadoje nurodyta, kad policijos pareigūnas patyrė dešinio peties sąnario išnirimą su žastikaulio galvos nežymiu impresiniu lūžimu bei andyglinio raumens sausgyslės smulkių pluoštelių plyšimą. Sužalojimas - nesunkaus sveikatos sutrikdymo masto, bet ilgalaikis. Nukentėjusysis gydėsi įvairiose gydymo įstaigose nuo praėjusiųjų metų
birželio 8 dienos iki rugsėjo 5-os. Dėl sveikatos sutrikdymo pareigūnas buvo nedarbingas 90 dienų. Valstybinei ligonių kasai jo gydymas kainavo 643, 90 euro.
Kaltinamasis neprisipažino veikęs tyčia
Nors teisme R. Č. atsiprašė žmonos, o pastaroji jam atleido, tačiau neigė, jog smurtą panaudojo apgalvotai. Girdi, išlipęs iš kubilo norėjo apkabinti sutuoktinę per sprandą, deja, netyčia ranka kliudė jos kairę ausį. Teisinosi ir dėl savo elgesio su policijos pareigūnais. Miegodamas pajuto, kad kažkas žadina, bandė priešintis. Atsikėlęs pamatė vyro ir moters siluetus, nesuprato, kad tai pareigūnai. Pareigūnė sakė, kad jis įtariamas padaręs nusikaltimą, todėl uždės antrankius ir išsiveš. Nesutiko, mojavo rankomis. Tuomet buvo pareigūnų verčiamas ant grindų ir rakinamas antrankiais. Griūdamas ant pilvo netyčia sugriebė pareigūno ranką. Jam buvo nustatytas girtumas (1,99 promilės).
Kaltės įrodymų netrūko
Kaltinamojo R. Č. baudžiamąją bylą išnagrinėjo Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėja Dalia Zimantienė. Nuosprendis paskelbtas kovo 14 dieną. Teismas nepatikėjo kaltinamojo aiškinimu, neva, netyčia sužalojo nukentėjusiuosius. Manoma, kad tokiu būdu jis siekė išvengti baudžiamosios atsakomybės. Už fizinio smurto panaudojimą prieš žmoną R. Č. skirtas areštas – 50 parų, už nesunkų pareigūno sveikatos sutrikdymą taip pat pelnė areštą – 70 parų, už pasipriešinimą policijos pareigūnui skirta 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Galutinė subendrinta bausmė – 7 mėnesiai nelaisvės, tačiau jos vykdymas atidėtas vieneriems metams. Per tą laiką R. Č. įpareigotas 3 mėnesius dalyvauti elgesio pataisos programoje, 4 mėnesius nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, be to, per visą bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpį negali išvykti už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų. Norėdamas išvykti privalo gauti nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimą. Teismo nutartimi kaltinamajam R. Č. paskirta laikina kardomoji priemonė – įpareigojimas gyventi skyrium nuo nukentėjusiosios, nesilankyti jos namuose, nesiartinti prie jos arčiau nei 50 metrų. Nuosprendžiui įsiteisėjus kardomoji priemonė panaikinama.
Civiliniai ieškiniai
Jie dideli. Tauragės apskrities VPK nukentėjusiam pareigūnui išmokėjo 10 264, 59 euro piniginę kompensaciją, kurią sudarė 9 mėnesių vidutinis darbo užmokestis. Paprašyta ir 5 procentai metinių palūkanų nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Kaltinamasis iš dalies sutiko su ieškiniu, bet prašė mažinti jo dydį. Atskirais atvejais teismas, atsižvelgdamas į teisiamojo sunkią turtinę padėtį, gali sumažinti atlygintinos žalos dydį. Deja, R. Č. žalą padarė tiesiogine tyčia (panaudojo fizinį smurtą prieš valstybės tarnautoją) ir įstatymas neleidžia sumažinti žalos dydžio. Todėl iš kaltinamojo priteista minima suma bei ieškovo prašytos procesinės palūkanos. Tarnybos metu nukentėjusiam pareigūnui išmokėta kompensacija atgaline tvarka priteisiama iš žalą padariusio asmens įstaigai, kuri tą kompensaciją išmokėjo. Viskas suskaičiuojama, viskas įskaičiuojama. Tenkintas ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriaus ieškinys dėl ligos išmokos (3892,70 euro) nukentėjusiam policijos pareigūnui. Nurodyta suma priteista iš kaltinamojo R. Č. Teisėja atmetė tik nukentėjusiojo pareigūno pareikštą 2500 eurų civilinį ieškinį dėl neturtinės žalos atlyginimo. Sulaikomo asmens pasipriešinimas, pareigūno nurodymų nevykdymas neturi būti staigmena policininkui – tai jo darbo funkcijų dalis. Pareigūnai privalo būti specialiai pasirengę panašiems konfliktams ir neturėtų tikėtis gauti jiems padarytos turtinės ar neturtinės žalos atlyginimą už savo tiesiogines darbo pareigas. Pareigūno sveikatos sutrikdymo atvejais jis nepaliekamas vienas: Valstybė garantuoja ir reglamentuoja kompensavimo mechanizmą, kompensacijos išmokos dydį.
Nuosprendis apskųstas Klaipėdos apygardos teismui dėl civilinio ieškinio. Buvusio pareigūno advokatas Vaclovas Šerlinskas įsitikinęs, jog apygardos teismas sumažins civilinį ieškinį, nes panašią bylą yra turėjęs ir tuomet tokios viltys pasiteisino.
Straipsnio komentarai
Va čia irgi įdomi bausmė - nubaustasis gali laisvai bėgioti po visą šilutės rajono dievų miško cžv safari stiliaus kalėjimą tik nesiartinti arčiau kaip 50 metrų spinduliu iki žmonos bambos. Tarsi šilutės rajonas yra kažkoks atskiras teritorinis baudžiavos vienetas. Nauja valstybė atsirado - Policijos bananų respublika. Kas čia per pavardė "zimantienė"? Teisėja įpareigojo vyrą gyventi atskirai nuo žmonos. Iš kur čia tokios bausmės? Ar kartais čia ne ne raguotų trojos arklių iš anglių karalystės savavaldžiavimas kai nebesusigaudo pasimetę vertimuose "knygnešinkysčių" kvartalo gaujų nerašytų įstatymų labirintuose? Jau kas čia per pinigų sumos pradėjo vaikščioti pas "rūmų" aristokratinius prižiūrėtojus. Aišku rūmus prižiūri visokie "nusikalstamumo stabdytojai". Nu jie yra pasibalnoję nusikalstamumą ir jie joja ant jo. Ir tik jų tas trojos arklys klauso. Nu čia kaip kad tos istorijos kur brexinė mafija į australiją tiekė nusikaltėlius. Šiuolaikinė Lietuva pastatyta lygiai taip pat. Nu žinot ta organizacija "stabdyk nusikalstamumą" ir išsiverčia angliškai kaip "hate crime".. Nu jeigu jie stabdo nusikalstamumą nepakantumu nusikaltėliams ir nusikalstamumui. Yra labai plona žydroji linija. Vaivorykštė, kuri egzistuoja tik ant smaluotų biudžetų popieriaus.