Mergaitės bus skiepijamos nuo žmogaus papilomos viruso
Nuo 2016 m. į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ketinama įtraukti mergaičių skiepijimą nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), vieno pagrindinių faktorių, lemiančio gimdos kaklelio vėžio išsivystymą.
Kaip pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje pranešė sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, skiepijimai bus vykdomi pagal dviejų arba trijų dozių schemą, priklausomai nuo mergaičių amžiaus. Vakcinuoti ketinama 9-14 metų mergaites, kurios nėra pradėjusios lytinio gyvenimo.
"Šis amžius pasirinktas pagal tai, kada skiepijimas yra efektyviausias", - motyvavo ministrė.
ŽPV vakcina pasaulyje naudojama mažiau nei dešimtmetį, tačiau Pasaulio sveikatos apsaugos organizacija šalims jau yra rekomendavusi įtraukti ją į skiepų programas. Manoma, kad, vykdant skiepus nuo ŽPV, galima išvengti 70 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų.
Medikai savo ruožtu pabrėžia, kad šių skiepų efektyvumo įrodymai yra visuotinai pripažinti - tai įrodantys mokslo tyrimai, nuolat publikuojami aukščiausio lygmens moksliniuose žurnaluose, o jų atlikimas įdėmiai prižiūrimas.
"Pirmiausiai buvo atlikti tyrimai, kurie nustatė tam tikrus pokyčius kraujuje - t. y. pati vakcina sugeba generuoti tam tikrus antikūnius prieš ŽPV. Tas etapas praeitas, dabar tyrimai įrodo, kad vakcina apsaugo nuo susirgimo gimdos kaklelio vėžiu. Šių tyrimų atsiradimas leidžia mums taikyti vakciną kaip neabejotinai efektyviausią ir saugiausią būdą prieš gimdos kaklelio vėžį", - sako Santariškių klinikų Šeimos medicinos centro direktorius prof. Vytautas Kasiulevičius.
Jau nuo šių metų į prevencinę gimdos kaklelio vėžio programą įtraukiamos ir dvi naujovės - kokybės gimdos kaklelio citologinio tepinėlio paėmimo į skystą terpę ir rezultatų įvertinimo tyrimas yra patobulintas, o aukštos onkogeninės rizikos ŽPV DNR nustatymas iš skystos terpės tapo nemokamas.