Gegužės 1-ąją – gegutės diena: gali išpranašauti kokia bus vasara

2019-05-01

Šiandien, pirmąją gegužės dieną, šalyje minima gegutės diena. Gegužės mėnesio pavadinimas ir kilo būtent nuo šio paukščio pavadinimo, kuris seniau buvo vadinamas geguže, o ne gegute.  

Išgirdę pirmą kartą gegutę mūsų protėviai šio paukštelio dieną švęsdavo visą savaitę, dažniausiai tai būdavo pirmoji gegužės savaitė.

Gegutė – gegutinių paukščių būrio gegutinių šeimos rūšis, paplitusi Eurazijoje nuo Atlanto iki Ramiojo vandenyno. Žiemoja pietinėje Afrikoje ir pietryčių Azijoje.

Savo išvaizda ir dydžiu gegutė panaši į paukštvanagį, tik skiriasi smailiais sparnais ir dėmėta uodega. Nuolat perskrenda iš vienos vietos į kitą, žeme nevaikšto, skrenda greitai, tankiai modama sparnais, gali atlikti staigius posūkius.
Kukuoja vien patinai, kartais jie tyliai sukvaksi, o patelės kvatojančiai kikena. Dažniausiai pradeda kukuoti anksti ryte prieš aušrą ir nenurimsta iki vakaro sutemų.
Lizdiniai parazitai
Gegutės pačios lizdų nesuka, jos išmėto savo kiaušinius po svetimus lizdus. Dažniausiai nusitaiko į giesmininkų lizdus, esančius ant žemės.
wikimedia.org 
Gegutės į nužiūrėtą lizdą nuneša savo kiaušinį, o iš ten paima buvusį. Išsiritęs gegužiukas būna visai plikas ir iš karto pasirūpina, kad lizde liktų be konkurencijos – jis išstumia ten būnančius kitus kiaušinius.
Monetos kišenėje
Anksčiau gegutei buvo priskiriama labai daug įvairių reikšmių. Skirtingi žmonės gegutės kukavimą interpretuodavo savaip: merginos skaičiuodavo kada ištekės, kaliniai kiek kalės, o senoliai po kiek metų mirs.
Visgi, šiomis dienomis bene vienas geriausiai žinomų posakių yra apie turtus, kuomet patariama kišenėje visuomet nešiotis monetų, kad gegutė tuščiomis neužkluptų, o išgirdus gegutės kukavimą būtų galima iškart monetas kišenėje sukrutinti, jog šios žvangėtų ir tai reikštų turtus.

Tačiau gegutės kukavimas gali pasufleruoti ir kokia bus vasara ar artimiausi orai. Anuomet sakydavo:

Jeigu gegutė pradėjo kukuoti ant nudžiūvusio medžio laukite šalnų.

Jei Velykų rytą užkukavo, reiškia bus gražus pavasaris.

Jei net liepos viduryje gegutė dar kukuoja, tai reiškia, kad vasara bus gera ir ilga.

Jei gegutė pirmą kartą užkukuoja kai medžiai su lapais, reiškia bus geras derlius, geri metai, graži vasara.

Jei gegutė užkukuoja dar neparlėkus kregždei, tai vasara bus vėsi ir lietinga.

Gismeteo.lt


Straipsnio komentarai

:2019-05-06
čik čirik, 3,14 zdrikt ku kū...
greitai pensijon eisiūūū...
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
rusnes pijokas2019-05-03
jo gegute man ispranasavo ku ku ku ku,gaila morzes abeceles nezinau. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-05-01
matot čia ne lietuviai savaitėmis švęsdavo kukavimus, bet kažkokie "mūsiškiai". matot kaip išorvelino: "mūsų" protėviai. Bet čia per daug negalima pykti, nes pas tuos mūsiškius greičiausiai visos dienos kaip šventė. Ty jie jie ir taip jau švęsdavo kažką prieš igirsdami kukavimus, o kai savaitę pašvęsdavo kukavimus tai po to nenustodavo švęsti, bet turbūt švęsdavo jau kažkokius kitus kukavimus, gal vyšnių žiedų žydėjimus kurie invazinasi iš kažkokių svastikų garbinančių kraštų pavergtų tenais prikimštų mūsiškių smaluotų biudžetų karinių bazių. Komentaras patinka Komentaras nepatinka