Stiprinant kovą su tarša vienkartiniu plastiku – nauji apribojimai

2019-05-23, am.lrv.lt

Šiandien po beveik metus trukusių labai intensyvių derybų ES Taryba priėmė direktyvą dėl vienkartinių plastikinių gaminių poveikio aplinkai sumažinimo.

Lietuva, kaip ir kitos ES šalys, direktyvos nuostatas į nacionalinę teisę turi perkelti per dvejus metus nuo jos įsigaliojimo –  maždaug iki 2021-ųjų birželio. Tačiau tam tikroms nuostatoms yra numatyti skirtingi taikymo terminai.

Numatyta, kad iki 2026 m. reikia gerokai sumažinti maisto, skirto nedelsiant suvalgyti vietoje arba išsinešti, taros ir gėrimų indelių su kamšteliais ir dangteliais suvartojimą. Nuo 2021 m. vidurio įsigalios draudimas tiekti rinkai plastikinius ausų krapštukus, stalo įrankius, lėkštes, šiaudelius, gėrimų maišiklius, oro balionėlių lazdeles. Taip pat bus draudžiama tiekti iš aerobiškai skaidaus plastiko pagamintus vienkartinius gaminius ir maisto tarą, gėrimų indelius ir jų dangtelius, pagamintus iš polistireninio putplasčio.

Gamintojai, priklausomai nuo jų gaminių (maisto ir gėrimų tara, pakeliai ir pakuotės, drėgnos servetėlės, balionėliai, tabako gaminiai su filtrais ir kt.), turės apmokėti visuomenės informavimo, infrastruktūros, transportavimo, apdorojimo ir šiukšlių sutvarkymo ar net tų gaminių (pavyzdžiui, tabako gaminių su filtrais) atliekų surinkimo viešose vietose išlaidas. Be to, numatytas reikalavimas ženklinti kai kuriuos vienkartinius plastikinius gaminius, kad vartotojai žinotų, kaip juos tvarkyti ir kad juose yra plastiko (pavyzdžiui, drėgnos vienkartinės servetėlės, higieniniai paketai, tabako gaminiai su filtrais ir kt.).

Nustatyta, kad ne vėliau kaip 2029 m. būtų surenkama 90 proc. plastikinių butelių ir kad ne vėliau kaip 2025 m. plastikinius butelius sudarytų bent 25 proc. perdirbto plastiko, o 2030 m. – 35 proc. Po penkerių metų nuo direktyvos įsigaliojimo dienos plastikinius gėrimų butelius ir kombinuotąsias pakuotes su iš plastiko pagamintais kamšteliais ir dangteliais bus galima tiekti rinkai, tik jeigu jų kamšteliai ir dangteliai liks pritvirtinti prie taros.

Aplinkos ministerija, perkeldama direktyvos nuostatas, konsultuosis su socialiniais ir ekonominiais partneriais, visuomene, bet ragina jau dabar vietoje vienkartinių plastikinių gaminių rinktis skirtus daugkartiniam naudojimui.


Straipsnio komentarai

.. to Senis2019-05-23
nelabai suprantu kaip tau neina suprasti jeigu tau poetai ir maironiai vaidenasi tai tu geriau nesidrabstyk tokiomis savo vaizduotės dvokiančiomis atliekomis ant kitų žmonių. Nu tavo elgesys yra nelogiškas. Tavo kelyje pasitaikė žmonės kurie tau atrodo kad jie nesupranta net ką patys šneka. Ir tu imi ir pradedi iš jų tyčiotis ir juos dar visaip prasivardžiuoto maironiais ir poetais tikėdamasis stebuklo kad jie kažkaip paims ir tave "supras" kažkaip kad užleistų nukriošusiems naivuoliams drąsų kelią.. Koks tavo reikalas kas ką supranta? Gal būsi daktarų grupuotės atstovas, kur rūpinasi kad šalyje senukams nebūtų vietos išskyrus šiltas krematoriumų vieteles. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Senis2019-05-23
Dvitaskiui
Tamsta esi tikras poetas, Maironis....Tik ka parasai ar supranti pats
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-05-23
nu tarsi jie lipdo tą savo socialinį modelį pagal dievų miško socialinį modelį, kur visi klipatėlės irgi turėjo savo asmeninį dubenėlį kurio matyt nepaleisdavo iš akių. Pažiūrėkit tą garsiąją nuotrauką iš "Buchenwald" dievų miško, kur klipatėlės guli gultuose, o vienas toks liesas stovi nes gal nepriimdavo kartu miegoti. Visi guli po galvą pasidėję ne pagalves, bet dubenėlius. Jeigu galvoti iš tos pusės "qui bono?" tai čia ne tik medininkų ir kedžių pramonė, bet ir tie kas gauna tiesioginės naudos iš kirtimų: rubikonistai, NT vystytojai, infrastruktūrininkai, nenaivūs tiltininkai ir kelininkai, žiedinių sankryžų valdovai, ūkininkai, misionieriai, gandžiai, durnių motinos teresės, kalenbachai, natistai, ESesininkai, tt. Komentaras patinka Komentaras nepatinka