Tikslus buitinės technikos ženklinimas – vartotojų gynėjų akiratyje
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) pradeda tikrinimo programą, kurios metu vertins buitinės technikos atitiktį saugos, ženklinimo ir energijos vartojimo efektyvumo reikalavimams.
Programos tikslas – užtikrinti, kad Lietuvoje realizuojami pagrindiniai buitiniai namų ūkio prietaisai būtų saugūs, tinkamai paženklinti bei atitiktų energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus. Ypatingas dėmesys bus skiriamas gaminių instrukcijoms ir informacijos vartotojams pateikimui valstybine kalba. Įgyvendinant programą bus siekiama ne tik apsaugoti vartotojus nuo nesaugių produktų, bet ir skatinti sąžiningą bei atsakingą verslo praktiką.
„Svarbu, kad pirkdami buitinę techniką, vartotojai gautų teisingą informaciją apie energijos suvartojimą: juk šiandien dažnam pirkėjui, įsigyjančiam prekę, tai yra labai aktualu. Tikrinimo metu taip pat bus aiškinamasi, ar parduodama buitinė technika yra saugi, ar yra pateiktos vartojimo instrukcijos valstybine kalba – vartotojų teises ginančios organizacijos ir šiandien sulaukia vartotojų nusiskundimų, kad įsigiję buitinę techniką jie negali perskaityti gaminio instrukcijos“, – sako teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė.
Tikrinimo programą numatyta vykdyti visą vasarą. Programos metu bus tikrinami skirtinguose Lietuvos miestuose esantys verslininkai, prekiaujantys buitinėmis skalbyklėmis, buitiniais elektriniais šaldytuvais, šaldikliais ir jų deriniais, indaplovėmis, televizoriais bei elektriniais šviestuvais.
Programos metu bus atliekami gaminių dokumentiniai patikrinimai, taip pat bus vertinami įspėjamieji užrašai bei tikrinama, ar gaminiai paženklinti energijos vartojimo efektyvumo etiketėmis ir ar šis ženklinimas pagrįstas laboratorijose atliktais bandymais. Jeigu tikrinant prekių dokumentaciją kils pagrįstų įtarimų, kad gaminys gali neatitikti nustatytų kokybės ir saugos reikalavimų, su tokia buitine technika bus atliekami laboratoriniai bandymai.
Programos vykdymo metu kiekvienam VVTAT regioniniam padaliniui numatyta atlikti po 30 patikrinimų, vieno patikrinimo metu įvertinant nuo 25 iki 40 skirtingų buitinių prietaisų. Nustačius pažeidimus, ūkio subjektams bus taikomos atitinkamos poveikio priemonės.