Ką reikia žinoti, kad apsisaugotumėte nuo padirbtų eurų?
Ar žinote, kaip pažinti netikrus eurus, kurie gali patekti mums į rankas? Europos centrinis bankas (ECB) siūlo trijų P taisyklę – pačiupinėk, pavartyk, pažiūrėk.
Euro nominalai – tokie patys kaip ir litų. Šiuo metu apyvartoje yra 5, 10, 20, 50, 100 ir 500 eurų banknotai bei aštuonių nominalų euro monetos.
Pačiupinėjus turėtume girdėti jo tvirto popieriaus šiugždesį. Banknoto skleidžiamas garsas yra naujas, mažai girdėtas ir labai ryškus. Tuomet euro banknotą reikėtų apžiūrėti. Tai padarę aptiksime giliaspaude spausdinto paviršiaus nelygumus, pakėlę prieš šviesą matysime vandens ženklus: daugiatonį vandens ženklą, nominalo skaičių, apsauginį siūlelį ir taip pat jau spausdintą apsaugos priemonę – sutapimo ženklelį.
Informaciniuose pranešimuose teigiama, kad dalis sutapimo ženklelio piešinio yra vienoje nominalo pusėje, dalis – kitoje, o pakėlus prieš šviesą, jie vienas kitą papildo ir matome pilną skaičių.
Trečias metodas – pavartyk. Pavarčius mažųjų nominalų banknotus, turime matyti holograminę juostelę, didžiųjų nominalų banknotuose – holograminį ženklą. Vartant keičiasi pagrindinis banknoto piešinys bei nominalo skaičius. Matomas vaivorykštinis efektas tiek juostelėje, tiek ženkle. Priešingoje pusėje mažųjų nominalų banknotuose yra blizganti juostelė, kuri vartant išryškėja banknoto viduryje. Didžiųjų nominalų banknotuose, priklausomai nuo žiūrėjimo kampo, skaičius keičia spalvą: vienu kampu žiūrint jis yra violetinis, kitu – auksinis.
Be to, būtina atsiminti, kad tikrinant banknotą svarbu naudoti ne vieną, o kelias patikrinimo priemones.