SAM: svarbūs ir reikalingi visi vaikams skirti skiepai

2019-07-16, sam.lrv.lt

Lietuvoje rimstant tymų protrūkiui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad svarbu naudotis galimybe ir nemokamai skiepyti vaikus nuo visų užkrečiamųjų ligų pagal vaikų skiepijimų kalendorių, nes gali grįžti arba suaktyvėti ir kitos pavojingos ligos, tokios kaip kokliušas, raudonukė ir kitos, kurios jau seniai nebekėlė problemų.

Lietuvoje nemokamai, tai yra Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, vaikai iš viso skiepijami nuo 14-os užkrečiamųjų ligų pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jei dėl tam tikrų priežasčių vaiką pavėluota paskiepyti, tėvams tereikia su juo kreiptis į savo šeimos gydytoją ir vaikas bus skiepijamas pagal individualų skiepijimų kalendorių.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, džiugina tai, kad daugelis tėvelių suprato, kad atsisakydami skiepų rizikuoja savo vaikų sveikata ir gyvybe. Štai jei per pirmąjį praėjusių metų trečdalį nuo tymų paskiepyta beveik 13 300 vaikų, tai šiemet per tą patį laikotarpį – jau per 19 000.

„Tikiuosi, šį tymų protrūkį mes – visuomenė – priimsime kaip pamoką ir atsikvošėjimą. Juk visos ligos į skiepijimų kalendorių įtrauktos ne šiaip sau, o atsižvelgiant į jų pavojingumą ir ilgametę patirtį bei tarptautinių organizacijų rekomendacijas. Tik taip galėsime apsaugoti savo vaikus ir save“, – sako ministras A. Veryga.

Mokslo įrodyta, kad tymų virusas pasižymi imunitetą slopinančiu poveikiu, todėl didėja antrinių bakterinių infekcijų komplikacijų rizika po tymų. Todėl tymų vakcina užkerta kelią ir galimoms komplikacijoms.

Lietuvoje jau kuris laikas registruojami tik pavieniai nauji tymų atvejai ir tie patys ne kasdien. Kaip teigia sveikatos apsaugos viceministras, darbo grupės užkrečiamųjų ligų protrūkių ar nepalankios epideminės situacijos valdymo koordinavimui vadovas Algirdas Šešelgis, tik dėl atsakingų institucijų pastangų išvengta dar aštresnės situacijos.

„Nuolat sekėme situaciją ir derinome veiksmus jai koreguoti. Ačiū visiems, negailėjusiems nei laiko, nei jėgų suvaldant atvejus, užtikrinant vakcinos tiekimą ir paskirstymą, atliekant didžiulį informavimo ir koordinavimo darbą su gydymo bei kitomis įstaigomis, šviečiant visuomenę. Dėkui medikams už sergančiųjų tymais gydymą ir priežiūrą, ypač kai tymai pasaulyje išlieka viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų, kelianti pavojų neskiepytiems žmonėms“, – sako viceministras A. Šešelgis.

Tarp priemonių, kurių imtasi:

  • Užtikrintas kiekvieno įtariamo atvejo epidemiologinis ištyrimas, sąlytį turėjusių žmonių, gydymo įstaigų konsultavimas visą parą. Išaiškinta apie 6000 sąlytį turėjusių žmonių, daugiau nei pusė jų buvo paskiepyta valstybės lėšomis, atsižvelgiant į sąlytį turėjusiųjų imlumą bei tymų atvejo išaiškinimo laiką.
  • Atlikta skiepijimo aprėpčių analizė, šalies mastu identifikuotos 205 gydymo įstaigos, kuriose 2018 m. skiepijimo tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina aprėptys buvo nepakankamos, suplanuoti konkretūs veiksmai situacijai keisti.
  • Parengti algoritmai, skirti įvairioms visuomenės grupėms: gydymo įstaigų registratūrų darbuotojams, šeimos gydytojams, didelėms įmonėms, gydymo įstaigoms, į kurias kreipiasi gyventojai, kuriems pasireiškia tymams būdingi simptomai bei per orą plintančioms užkrečiamosioms ligoms būdingi simptomai.
  • Skubiai papildomai įsigyta vakcinos, taip užtikrinant nepertraukiamas jos atsargas.
  • Karštoji „Skiepų linija“ numeriu (8 5) 230 0123, specialistai kasdien konsultuoja po 40–60 gyventojų.
  • Per 230 seminarų, diskusijų, pasitarimų, informacinių renginių su gydymo įstaigų, savivaldybių, kitų įstaigų ir įmonių atstovais, visuomene, bendruomenėmis. Seminaruose medikams tymų klausimais dalyvauta per 1000 medikų.
  • Pratybos Vilniaus oro uoste.
  • Videopaskaita visuomenei apie tymų profilaktiką, kiti informaciniai leidiniai.
  • Inicijuotos imunoprofilaktikos socialinės kampanijos nacionaliniu lygiu.

Pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikams priklauso ir rekomenduojami skiepai nuo hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, tuberkuliozės, B tipo Haemophilus influenzae infekcijos, poliomielito, pneumokokinės infekcijos, tymų, epideminio parotito, raudonukės, B tipo meningokokinės infekcijos, rotavirusinės infekcijos, mergaitėms – nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos. Tai susirgimai, pavojingi ne tik sveikatai, bet ir galintys nusinešti vaiko gyvybę.

Dėl priklausančių skiepų reikia kreiptis į šeimos gydytoją.

SAM parengtą informacinį plakatą bei vaizdo klipą galima rasti ir naudoti čia.


Straipsnio komentarai

.. @ O jetau2019-07-17
o dar vienas neveiksnus. "pagalba" suteikia buožės tik maldami su savo lazdotais liežuviais. Tas ir yra labai įdomu kad jiems ir yra įdomu sudaryti sąlygas taip kad kažkas nesusiprastų, kur jie su vienu akmeniu gali numušti kiek tik nori paukščių. Nu žinot anglių karalystėje yra labai popularios "rube goldberg" mašinos. Kažkokia branduolinė reakcija kur viskas sustatyta į vietas taip kaip reikia padugnėms. Nu įsivaizduokit kaip šaškių lentoje kai būna derinukai kai naujokas per vieną ėjimą praranda visas šaškes. Nu kažkoks kitas "bėdžius" nebeiškęstų sugedusio telefono nesamonių ir eitų savanoriškai didvyriu į gelbėjimo operaciją. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
O jetau2019-07-17
tikrai tam bėdžiui reikia pagalbos Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ Skaitytoja2019-07-17
a tai kas tu tokia? Jeigu taip jau gaila ir girdisi kažkokie šauksmai tai kodėl nereaguoji adekvačiai? Gal neveiksni? Ar tu gal ne žmogus? Gal blogas žmogus? Buožė? Kas nors pažiūrėkit jeigu nesunku kas čia jai girdisi ir kuo jinai užsiima vasaromis. Gal kartais drąsioji kelininkė kur gatvių patvoriais slampinėja. Ar tikrai esi protingesnė negu penktos klasės žmonės? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ Skaitytoja2019-07-17
a tai kas tu tokia? Jeigu taip jau gaila ir girdisi kažkokie šauksmai tai kodėl nereaguoji adekvačiai? Gal neveiksni? Ar tu gal ne žmogus? Gal blogas žmogus? Buožė? Kas nors pažiūrėkit jeigu nesunku kas čia jai girdisi ir kuo jinai užsiima vasaromis. Gal kartais drąsioji kelininkė kur gatvių patvoriais slampinėja. Ar tikrai esi protingesnė negu penktos klasės žmonės? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Skaitytoja2019-07-17
Kažin ar neatsiras gerų žmonių, padėti tam dvitaškiui. Gaila žmogaus, kiekviename komentare, pagalbos sauksmas. ???? Tiosiog kliedesiai. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-16
ne dispanserį, bet taip vadinama "sanatoriją". dispanceris buvo tame kitame gražiame pastate kur avių žiniuoniai prichvatizavo ir dabar cžv gestapo visokie budintys smogikai pumpuoja pilvo presą. Matyt už tai ir yra brangiai apmokami. Labai įdomu kaip tie pinigai suvaikšto. Matot kur šalia kitoj gatvės pusėj irgi avių žiniuoniai prisidengdami mokslu prichvatizavo, truputį paremontavo ir dabar jau irgi staigiai žinybinis daugiabutis kažkokiems cžv gestapininkams. Nu matot tie avių žiniuonys pasiklojo visokiausių pagalvių ir raudonų kilimų kad jie kažkokie labai nusipelnusi giminė šilutėj. Bet kai tas čia papuvęs kur netoli nuo obels nurieda "viršininkėlis" turėdavo tokią UK-mergų firmelę. Tai jis čia kiekvieną rytą patvoryje ant tiek liežuvingas patvorinis kad baisu klausytis. Bet tame ir esmė kad gal čia irgi kiti reikalai. Nu jisai tuo pačių gal ir "apmoko" vietinio dialekto ir kalbos. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ tu2019-07-16
aš tai skiepytas tiek kiek skiepyjo visus pagal visas tarybines programas kokios tik buvo mokyklose ar kitaip. Kai buvau mažas ir į mokyklą dar nėjau mano monstrinė motina kažkaip ten suorganizavę su daktarų grupuotę ir buvo uždarę net į tuberkuliozinį dispanserį. Ne dėl tuberkuliozės. Šiaip sau. Ten atseit maitina gerai. Negirdėjau kad nors kartą nors vienas vaikas ten būtų nusikosėjęs ar sukrenkštęs. Nu bet kiek pamenu su daktarų grupuote būdavo kaip su tais basais batsiuviais. Daktarų vaikams mokykloje kažkodėl nereikėdavo skiepytis. Turėdavo visada pažymas pasiruošę. Gal tik tiems keliems daktarų vaikams nereikėjo skiepytis. Gal jie jau buvo dar labiau nuskiepyti. Bet čia irgi negalima daryti kažkokių išvadų. Per mažai duomenų. Kaip galima tikėti kažką apie plaukiančias putas jeigu niekas nesutepta kad nuvažiuoti pažiūrėti į putas. Nu čia gal bandoma užbėgti už akių kad sukurti aklumo efektą. Tame ir esmė kad tada jau automatiškai susitepa ir važiuoja kažkokie kitokie efektai. Nu kad nebeliko žemėj upių, marių, jūrų, vandenų, tt. Nu vien kriuksinčių buožių paplavos ir srutynai, grabai, grabeliai, grabupėliai, tt. Jeigu nori vandens atsigerti kad ir mažas vienos dienos kūdikėlis jau iš karto rubikoninis skaitliukas sukasi kažkokiems buožėms į kišenę. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tu2019-07-16
tu tai matosi neskiepytas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2019-07-16
tas pats straipsnis jau buvo prieš kelias savaites. nu bet nesvarbu, mes iš viso nebraidome po upes, nes nėra niekas sutepta kad važiuoti prie upės. Matot lietuvių kalboje pati savoka skiepai yra labai įdomi, kuri signalizuoja kažką apie medininkų žudynes, dievų miškus, malkas, medžius, botanika, tt.. Čia negalima sakyti kad tai kažkokie vaikų žaidimai ar kažkokie iš senovės užsilikę cirkai. Nu skiepai sugalvoti ir atsirado ne taip ir senai pasaulyje. Jeigu žiūrėti į daktarų grupuotę kaip į kruvinų kryžių kryžiuočius tai skiepai tarnauja kaip naujos kartos šventas vanduo. Nu kruvinos nosys tai iš tos pačios operos kur kruvinos rankos, kruvini žibintų kvartalai, dvasiniai (duchovny) kruvinų batų dienoraščiai, kruvinos kepuraitės bandeliauskaitės, tt. Komentaras patinka Komentaras nepatinka