A. Veryga: „Neatidėliokite profilaktinės vaikų patikros paskutinei minutei“
Artėjant naujiems mokslo metams, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) dar kartą primena apie būtinybę atlikti vaikų profilaktinį sveikatos tyrimą. Ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų profilaktinis sveikatos tikrinimas atliekamas nemokamai vieną kartą per metus gydymo įstaigoje, kurioje yra prirašytas vaikas.
Laikinai einančio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tėvai ar globėjai turėtų kuo anksčiau susiplanuoti vizitą su vaiku pas šeimos gydytoją.
„Profilaktiškai atlikti vaiko sveikatos patikrinimą yra tėvų atsakomybė. Vasara pralekia greitai, rudeniop rūpesčių tik daugės, o laiko mažės. Ypač jei profilaktinės patikros metu paaiškėtų, kad esama ir tam tikrų vaiko sveikatos rizikos veiksnių, kaip nutukimas, lėtinės ligos ir pan. Be to, norint gauti pažymą, reiktų apsilankyti ir pas odontologą, o juk dažnai odontologinis gydymas užtrunka“, – sako A. Veryga.
Laikinai einantis pareigas sveikatos apsaugos ministras taip pat primena atkreipti dėmesį ir į pagal amžių priklausančius skiepus.
„Būtina įsitikinti, ar gauti visi skiepai pagal patvirtintą vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jei kurį nors skiepą praleidote, nerimauti neverta, nes gydytojas sudarys individualų skiepų kalendorių“, – teigia jis.
SAM raginimui antrina ir medikai. Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė Toma Kundrotė sako jau daug metų stebinti ydingą „uždelstų“ patikrų tendenciją, dėl ko susidaro eilės.
„Didžiąją vasaros dalį didelio vaikų srauto nestebime. Kai vaikai ateina kartu su tėvais kaip lydintys asmenys, primenu apie profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą ir pažymą. Beje, profilaktinę sveikatos patikrą tikrai galima atlikti anksčiau, pavyzdžiui, dar vasaros pradžioje. Rezultatai „galioja“ visus metus“, – sako medikė, prisipažindama, kad pati savo trijų vaikų sveikatą profilaktiškai atlieka dar pavasario pabaigoje.
Pasak šeimos gydytojos T. Kundrotės, kad metų eigoje vaikai gerokai paauga, greitai keičiasi ir vystosi jų fizinė būklė, stiprėja ir tvirtėja raumenys, auga kaulai, keičiasi ūgis ir kūno masė.
„Visus šiuos pokyčius svarbu įvertinti. Be to, vasara palankus metas tokiems reikalams, nes šiuo laikotarpiu mažiau sergančių užkrečiamomis ligomis pacientų, todėl pasigauti virusinės kilmės susirgimą už gydytojo kabineto durų yra gerokai mažesnė tikimybė“, – sako medikė.
Vaikui, norinčiam pradėti lankyti ar lankančiam darželį, yra pamatuojamas ir įvertinamas ūgis, svoris, kraujospūdis, patikrinama ir įvertinama klausa, rega, atramos judamasis aparatas. Taip pat gydytojas, atlikdamas patikrinimą, stengiasi įvertinti visas organizmo sistemas ir bendrą vaiko sveikatos būklę, bei išsiaiškinti galimas ligas. Prireikus gali būti paskirti papildomi tyrimai arba vaikas nukreiptas atitinkamos srities specialisto konsultacijai.
Mokyklas lankančių vaikų profilaktinio sveikatos patikrinimo metu atliekami tyrimai iš esmės nesiskiria.
Šiek tiek daugiau tyrimų turi būti atliekama 6–7 metų vaikui, prieš pradedant lankyti mokyklą. Be jau išvardytų tyrimų, papildomai privalo būti atliktas ir įvertintas bendras kraujo tyrimas, šlapimo tyrimas, tyrimas dėl helmintozių (kirmėlių sukeliamų ligų), elektrokardiograma, tuberkulino mėginys (patikrinimas dėl tuberkuliozės).
Taip pat profilaktinio sveikatos patikrinimo metu gydytojas odontologas įvertina vaiko dantų būklę, sąkandį, prireikus skiria gydymą. Pagal šalyje vykdomą prevencinę programą 6–14 metų amžiaus vaikams krūminiai dantys nemokamai dengiami silantinėmis medžiagomis – specialia apsauga nuo karieso.
Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkės T. Kundrotės teigimu, profilaktinės vaiko apžiūros metu būtinas abipusis pasitikėjimas tarp tėvų ir medikų.
„Su vaiką apžiūrinčiu gydytoju tėveliai turėtų būti atviri, neslėpti vaiko sveikatos būklių ir nežiūrėti į tą patikrą, kaip į biurokratinį veiksmą, nes jos metu galime teikti realias rekomendacijas ir pastabas ugdymo įstaigoms. Taip pat turime daugiau laiko atkreipti dėmesį į visas mažojo paciento problemas“, – pasakoja T. Kundrotė.
Šeimos gydytoja siūlo atkreipti dėmesį medikų rekomendacijas asmens higienos, miego ir budrumo rėžimo, racionalios mitybos, traumų prevencijos, žalingų sveikatai įpročių prevencijos ir kitais klausimais.
„Sveikas vaikas užaugs tik sveikoje aplinkoje“, – pabrėžia šeimos gydytojus atstovaujanti T. Kundrotė.
Straipsnio komentarai
kas liečia vyriškas pavardes kurios baigiasi su "-a" ale nausėda tai turėtų skaitytis taip pat kaip ir tos suzvonkintos moteriškos pavardės. Irgi matyt taip palaipsniui kažkokios slaviškos mados įdiegtos per praėjusį smetonos diktatūros įvedimą. Apie vyriškas pavardes kurios baigiasi su "-ė" tai čia iš viso jau lietuvai kaput. Galit rinktis ar rope ar virvė?
Bet čia ne apie tai, bet apie verygos nukrypimus valkatauti gerų ketinimų patvoriais rūpinantis sveikata kišantis į kitų žmonių reikalus. Tai yra bandant perimti priklausomybes į savo rankas, nes pagal jo susikryžiavusią logiką tada jam tokie žmonės ir priklauso.
Nu jisai nėra durnas jis neina nemaištauja prie kazino ar alkoholio/tabako distributorių stiklinių bokštų ir pilių. Paimkime vieną įdomiausių "misionierių" organizacijų skirtų tam kad girdyti vietinius aborigenus su ugininių vandeniu ir rūkyti juos taip kad jie patys rūkytusi iš savo kūnų olų kaip lapes. Kalbu apie kompanija kuri pasivadinusi labai keistai. Tarsi baisus vilkas su ėriuko kailiu. Bet čia irgi negalima skubėti daryti išvadas, nes "mineraliniai vandenys" yra ir kaukazo teritorija. Nu čia ir ta pati uždaryta šilutės spirito gamykla. Tame ir esmė kad tai didžiuliai svertai kad erkėms ir buožėms formintis istoriją atbulomis. pvz mano nesenai atsikrausčiusi labai inteligentiškai bendruomeniška labai saldžiai kalbanti kaimynė atseit spiritinėje pradirbo visą gyvenimą. Nors neatrodo kad yra iš viso dirbusi kažką kitką negu kaip "madam" amplua kažkokių žibanzių raudonų rankų kvartaluose. Ir pensijos jai tik porą šimtų eurų teišėjo užsidirbti ten dirbant. Bet čia ne bėda. Paprašyk advokato tas parašys laišką kažkur ir pensija stebuklingai padidėja dvgubai. Tad apie ką eina kalba? Čia yra ne tik MG grupė.. Tai tik kažkoks krumpliaratis ant kurio dantys, kurie su`kasi sukdamiesi kartu su visomis likusiomis struktūromis. Aišku čia yra ir visos valstybinės įstaigos: sodra, VMI, FM, tt. ir tuo pačiu žinybinės, saugumo ir operatyvinės veiklos struktūros. Nu negalit nieko daryti jeigu jūs esate aklesni negu jie. Kas iš to kad jums atrodo kad jie durnesni negu durniai, jeigu jūs prikaustyti prie kėdės ir visiškai neveiksnūs. Pas juos lagaminai su pinigais kad raižyti žemės gaublį skersai ir išilgai. Jie jums parduos paukščiuką kur galva priklijuota su izoliacija. Tam kad nusiramintumėte. Jūs nieko nežinote nieko nesuprantate. Pas jus yra priklausomybė nuo žinių stygiaus. Nu yra vakumas kurį reikalinga kažkaip užpildyti. Tarsi puzzle į kurį neina surasti detalių. Tarsi praraja, kuri skiria nuo kitos pusės.