Ladanas(Frankincece) moksliškai įrodytas sugrįžimas prie natūralios medicinos
Daugiau sužinoti apie ladaną ir jo vartojimą galite Marių vaistinėje (M. Jankaus g. 1, Šilutė) arba internetinėje svetainėje www.mantrapharm.lt
Kuomet trys karaliai aplankė kūdikėlį Jėzų, Kasparas įteikė jam dovanų smilkalą-ladaną. Šis smilkalas ir šiandien naudojamas apeigom, daugiausiai stačiatikių cerkvėje. Pavadinimas ladanas kilo naujesniais laikais iš arabiško al-luban. Prancūzų kryžiuočiai parvežė smilkalą į Europą ir jis gavo pavadinimą frankincese-incense of franks. Abu šie pavadinimai naudojami ir šiandien. Ladanas gaunamas iš medžio Bosvelija, kuris auga Somalyje, Omane, Jemene. Augalinė žaliava brangi, o pastaruoju metu pradėjus naudoti Bosvelijos sakus kaip vaistinę priemonę jo išgavimas labai padidėjo, tačiau gydomųjų substancijų kaina tiesiogiai priklauso nuo brangios žaliavos kainos. Medis įpjaunamas iš jo išteka baltas tirštas skystis. Po 3 sav. sukietėjusi derva nukrapštoma ir tiekiama vaistų arba smilkalų gamybai.
Kodėl mes taip aktyviai atsigręžiame į biblijinius ar ankstyvesnius laikus? Šiuolaikinės medicinos pažanga ypatingai ištobulino ligų diagnozavimą, ankstyviausiose patologijos stadijose galima aptikti pakitimus ir laiku pradėti adekvatų gydymą. Ženkliai pagerėjo pacientų gyvenimo kokybė, pailgėjo gyvenimo trukmė. Vienok, pagilėjo vaistų nesuderinamumo, šalutinių medikamentų efektų, alergijos problemos, Retai, betgi pasitaiko mirtinų vaistinio gydymo išeičių atvejai.
Taigi nepaisant medicinos progreso, medicinos tėvo Hipokrato šūkis-primum non nocere-(pirmiausia nepakenk), tebėra itin svarbus, netgi dar aktualesnis šiais laikais. Sintetinių vaistų gausa, be atodairiškas jų naudojimas gydant ligas arba siekiant užkirsti kelią joms vystytis sukuria paminėtas problemas, kurių sprendimas dažnai yra labai komplikuotas.
Todėl viso pasaulio medicinos teoretikai ir praktikai, farmakologai ieško alternatyvių natūralių, dažnai natūralios prigimties priemonių, kurios po nuodugnaus ištyrimo įdiegiamos gydymui ir ligų prevencijai. Neretai tokie efektyvūs gydymo metodai aptinkami studijuojant medicinos istoriją arba atsigręžiant į ilgalaikę liaudies medicinos patirtį.
Pastaraisiais metais kaip sprogimas pasirodė žinia, kad paminėti biblijiniai Afrikinės Bosvelijos sakai-ladanas, stačiatikių maldos namuose naudojami kaip smilkalai, turi neginčijamą gydomąjį poveikį. Kad šie sakai gydo, buvo žinoma seniai, trūko medicininių studijų. Bosvelijos sakai gydymui siūlomi Eberso papiruse, juos naudojo medicinos milžinai Hipokratas, Paracelsas. Ajurvedinėje medicinoje ladanas viena iš pagrindinių gydomųjų priemonių. Buvo naudojami aliejai, tepalai, kremai, tirpalai. Žvilgsnis į praeitį paskatino tirti ladano (frankincese) gydomąsias savybes. Didžiausią indelį čia įnešė Vokietijos tyrėjai. Buvo tiriama geriamoji ladano forma. Tyrimais nustatyta, kad ladanas turi neabejotinų priešuždegiminių bei neuroprotekcinių(smegenis apsaugančių) savybių. Tai įgalino siūlyti vaistinius preparatus iš ladano ligonių gydymui kaip pagalbinė, o kai kuriais atvejais kaip pagrindinę gydymo priemonę. Vokietijos farmakologų bei gydytojų tyrimus dubliavo kitų šalių tyrinėtojai, buvo bandoma išsiaiškinti kaip ladanas veikia įvairių patologijos formų atvejais.
Senovės gydytojai, liaudies medicinos atstovai naudojo ladaną nežinodami kokie substratai gydo ir kaip jie veikia. Gydymas buvo paremtas grynai praktine patirtimi. Šiandien mes žinom, kad Bosvelijos sakuose esančios rūgštys, tarp kurių didžiausią vaidmenį vaidina incesolio rūgštis, turi galingą priešuždegiminį poveikį. Negana to, ši ir kitos medžiagos turi neuroprotekcinį bei priešvėžinį poveikį. Nustatytas ir alergines reakcijas slopinantis poveikis. Nėra naujiena, kad nemikrobinis uždegimas įvairiuose audiniuose, tame tarpe kraujagyslių vidinėje sienelėje skatina daugelio ligų išsivystymą: įvairių organų infarktą, degeneracinius atraminio aparato susirgimus, reumatines ligas, visą virškinamosios sistemos patologijos palėtę. Galimai neurodegeneracinai galvos smegenų susirgimai, kaip Alzheimerio liga, Parkinsono liga, netgi išsėtinė sklerozė susijusi su uždegimine reakcija. Taigi Bosvelijos sakuose(ladane) esančios rūgštys turi platų gydomajį indikacijų sąrašą. Priešuždegiminis poveikis pasiekimas slopinant citokinus, įvairias uždegimą palakančias medžiagas(proteazes, leukotrienus, kai kuriuos prostoglandinus)
Remiantis šiandieniniu supratimu apie gydomąjį Bosvelia serrata preparato ladano (frankincese)poveikį, parodymus gydymui galima suskirstyti į kelias grupes:
- Uždegiminės ligos artritai, artrozės, reumatinės ligos, tame tarpe Bechterevo liga, judėjimo-atramos organų trauminiai uždegimai, šiuo atvejų ladanas taikomas su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, antinksčių žievės hormonais arba lengvais atvejais vienas 1200-4000 mg dienai. Būtina pastebėti, kad poveikį, sustiprina maistas su padidintu riebalu kiekiu.
- Kraujagyslinės ligos, ypatingai derinant ladaną su ginkmedžiu, selenu, vitaminais(yra tokios Vokietijos farmakologų sukurtos vaistinės formos, kaip Mantra 3 Protect), gydymui bei ligų prevencijai 2 kaps. dienai.
- Neurodegeneracinė patologija(demencijos, Alzheimerio liga, Parkinsono liga), išsėtinė sklerozė, derinant su specifiniu gydymu.
- Autoimuninė patologija, kuomet ligas sukelia nusilpęs imunitetas.
- Virškinamojo trakto susirgimai; žarnyno uždegimai, Krono liga, erozinės virškinamojo trakto ligos, opaligė.
- Kaip labai svarbi pagalbinė priemonė ladanas naudotinas sergant cukralige, esant padidintam cholesterolio kiekiui.
- Sergant vėžiu ladanas skiriamas kaip papildoma saugi gydomoji priemonė.
- Uždegiminės ir nežinomos kilmės odos ligos: psoriazė, neurodermitai ir kitos
Beje, pastebėta, kad cerkvių smilkalas ladanas, naudojamas apeigose, pagerina nuotaiką, sukelia ramaus pakilimo nuotaiką, taigi veikia kaip natūralus antidepresantas.
Veiksmingumas, saugumas, prieinamumas skatina mus naudoti ladaną (frankincece) gydymui ir ligų profilaktikai kuo plačiau ir dažniau.
Užs. Nr. 2019/07/30-01