Panoro pasivažinėti vidurnaktį – pavogė automobilį...
Sakoma, jaunystė – paikystė. Jaunam dažnai atleidžiami išdykavimai, bet ne kiekvienam. Priklauso nuo to, ką iškrėtė. Šilutiškis L. M., maklinėdamas po miestą vasario 13-osios vidurnaktį, vienoje mašinų aikštelėje pamatė automobilį „Peugeot 307“, kuriuo užvedimo raktelis kyšojo spynelėje, sumanė pasivažinėti. Pasivažinėjo, bet tas jam kainavo dvigubai: sėdo į teisiamųjų suolą ir teks atlyginti padarytas žalas. Beje, po kelių dienų jis nuvarė ir automobilį „Subaru Legacy“. Tokia „karjera“ negalėjo ilgai tęstis.
Devyniolikmečio L. M. baudžiamoji byla išnagrinėta atlikus sutrumpintą įrodymų tyrimą. Jam inkriminuoti du apysunkiai nusikaltimai: pagrobė du lengvuosius automobilius. Kaltinamojo veikos atitinka LR BK 178 straipsnio 2 dalyje numatytas veikas – svetimo turto vagystė. Už tai baudžiama bauda arba areštu, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki šešerių metų. L. M. savo kaltės neneigė. Nuosprendis jam paskelbtas Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmuose rugpjūčio 19 dieną.
Melavo draugams pirkęs automobilį
Automobilis „Peugeot 307“ buvo pagrobtas Kudirkos gatvėje. Tiriant nusikaltimą apklausti ir įtariamojo L. M. draugai, netikėtai tapę liudytojais. Anot vieno jų, sutiktas L. M. pasiūlė pasivažinėti jo automobiliu, tačiau nurodė nemokantis išvažiuoti iš kiemo atbuline eiga. Teko ieškoti trečio talkininko, turinčio vairuotojo teises. Jį surado per socialinį tinklą „Facebook“. Naujasis pažįstamas sutiko padėti.
L. M. teigė automobilį pirkęs. L. M. atrakino ir užvedė mašiną, o prie vairo sėdo susirastas vaikinas, į keleivio sėdynę – vagis. Vairuotojas nuvairavo automobilį iki Naujakurių žiedo, kaip jo prašė tariamasis „Peugeot 307“ „savininkas“.
Paslaugos teikėjas išlipo. L. M., lengvai „apšovęs“ du jam padėjusius vaikinus, vėliau prisipažino pavogtu automobiliu važinėjęsis apie valandą. Automobilį paliko neužrakintą „Rasos“ soduose. Ne pirmos jaunystės automobilis rastas pievoje šalia Vėtrungių gatvės ir grąžintas nukentėjusiajai. Mašinoje pasigesta 204 eurų vertės magnetolos „Pionieer“. L. M. padarytą turtinę žalą atlygino.
Pabandė vairuoti – patiko
Sėkmingai pasibaigęs pirmasis pasivažinėjimas vogtu automobiliu, matyt, patiko. Vasario 20-osios naktį, apie 2 valandą, iš vieno Kudirkos gatvės daugiabučio kiemo jau kiek įgudęs vairuoti L. M. nusižiūrėjo ir nuvarė automobilį „Subaru Legacy“. Važinėjosi apie pusvalandį „Rasos“ sodų keliukais. Draugų pagalbos šį kartą L. M. neprireikė. Automobilio savininkas mašinos pasigedo ryte. Apie pavogtą automobilį pranešė policijai. Pareigūnai automobilį rado paliktą Dorės gatvės viduryje. Mašina buvo neužrakinta, užvedimo spynoje kyšojo raktelis. Automobilio sankaba buvo sugadinta, magnetola išimta. Mašinos sutvarkymas savininkui kainavo 508 eurus. Magnetolos vertė – 20 eurų. Patirtą turtinę žalą teismas priteisė atlyginti nuteistajam L. M.
Už sūnų laidavo motina, bet...
L. M. baudžiamąją bylą išnagrinėjo Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėja Dalia Zimantienė, kaltinimą palaikė prokuroras Egidijus Pankauskas, kaltinamąjį gynė advokatas Antanas Butautas. Teismo posėdžio metu buvo pateiktas prašymas atleisti kaltinamąjį nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Už L. M. laidavo jo motina. Apie sūnaus nusikaltimus ji sužinojo, kai namuose buvo atliekama krata. Laiduotoja teigė, jog jos ir sūnaus tarpusavio santykiai geri, bet jo elgesiui didelę įtaką daro draugai. Sūnus gailisi dėl padarytų nusikaltimų, ji gali padėti jam pasikeisti, daryti teigiamą įtaką.
Baudžiamojo kodekso 40 straipsnis numato, jog asmuo, padaręs baudžiamąjį nusižengimą, neatsargų arba nesunkų ar apysunkį tyčinį nusikaltimą, teismo gali būti atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Laiduotojo reputacija, aišku, turi būti nepriekaištinga, verta teismo pasitikėjimo. Bet vien to nepakanka. Įstatymas kelia sąlygas ne tik laiduotojui, bet ir teisiamajam. Pastarajam tai turi būti pirma nusikalstama veika, būtinas visiškas kaltės prisipažinimas, gailestis dėl įvykdyto nusikaltimo, bent iš dalies atlyginta ar pašalinta padaryta žala arba įsipareigojimas ją atlyginti, taip pat pagrindas manyti, kad ateityje toks asmuo laikysis įstatymų ir nebenusikals. Tik šių sąlygų visuma leidžia teisėjui atleisti kaltinamąjį nuo baudžiamosios atsakomybės. Deja, L. M. padarė du apysunkius nusikaltimus, be to, šiemet, liepos 17 dieną pelnė nuosprendį už vagystę bei turto sunaikinimą ar sugadinimą (BK 178 str.2,4 d., 187 str.3 d.). Tuomet skirta 8 mėnesių laisvės apribojimo bausmė. Teistumas neišnykęs. Teisiamasis L. M. neatitiko aukščiau minimo įstatymo keliamų reikalavimų, todėl laiduotojos prašymas atleisti sūnų nuo baudžiamosios atsakomybės buvo atmestas.
Kadangi L. M. prisipažino nusikaltęs, gailėjosi, atlygino dalį žalos, bausmė jam sumažinta trečdaliu. Sudėjus bei subendrinus visas bausmes, L. M. apribota laisvė vieneriems metams ir 4 mėnesiams. Jis įpareigotas per tą laiką mokytis arba dirbti, arba registruotis užimtumo tarnyboje, atlyginti turtinę žalą, būti namuose nuo nuo 22 iki 6 valandos, jeigu tai nesusiję su darbu. Šis nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui apeliaciniu skundu per Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmus.