Savivaldybės lėšos grobstomos per pirkimus?
Rengiami mažos vertės viešieji pirkimai neskelbiamos apklauso būdu gali sudaryti prielaidas biudžetinių lėšų grobstymui. Tuo galėjome įsitikinti analizuodami vieną pirkimą, su kuriuo susijęs Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys Tomas Budrikis.
Tikslas pateisina priemones
Akivaizdu, kad kyšininkavimas su vokais jau nueina užmarštin. Tiesiog yra kitų korupcijos formų, kurių įrodinėjamas yra žymiai sunkesnis. Viena iš tokių formų – viešieji pirkimai, o ypač mažos vertės pirkimai, vykstantys neskelbiamos apklausos būdu. Gal čia glūdi valdančiosios daugumos stiprybės paslaptis? Gal dėl to jaunas politikas savo rinkimų kompanijos metu pasirinko nelengvą agitacijos formą. Jis aplankė miesto gyventojus asmeniškai pasibelsdamas į duris ir prašydamas balsuoti už jį. Juk priemonės pateisina tikslą!
Ankstesniame „Šilokarčemos“ numeryje rašėme apie Šilutės rajono savivaldybės tarybos nario T. Budrikio verslą, kuris yra kone šimtu procentų paremtas statybos darbų užsakymais iš Savivaldybės („Šilokarčema“ Nr. 71, straipsnis „Tarybos nario verslo finansinis donoras – Savivaldybė“). Domėdamiesi Tarybos nario veiklos skaidrumu, centriniame viešųjų pirkimų portale aptikome sutartį, pasirašytą šių metų rugpjūčio 14 dieną.
Numatytos darbų kainos didesnės nei kitų
Užsakovas - Šilutės rajono savivaldybė, o vykdytojas - T. Budrikio vadovaujama UAB „Stomeda“. Sutartis sudaryta dėl buto sanitarinio mazgo remonto ir pritaikymo neįgaliajam Vilkyčiuose. Už šiuos darbus Savivaldybė atrėš kone dešimt tūkstančių eurų. Sutartyje skelbiama: „Kaina nustatyta mažos vertės neskelbiamos apklausos metu“.
Taigi, pasitvirtina nuogąstavimai, kad mažos vertės pirkimai yra vykdomi neskelbiamos apklausos būdu. O tai iš esmės yra niša susitarimams tarp rangovo ir užsakovo. Ir ar galime būti tikri perkančios organizacijos skaidrumu? Vargu, jei žvilgtelėsime į kai kurias darbų kainas, kurios akivaizdžiai nukrypsta nuo realių rinkos kainų. Palyginimui pavyko surasti vieno daugiabučių namų administratoriaus, dirbančio Šilutės rajone, kai kuriuos panašių darbų įkainius. Beje, šis darbų vykdytojas tikrai nepasižymi pigumu. Ir vien išgirdę „Šilutės būsto“ pavadinimą, dauguma gyventojų žino, kad jų kainos yra žymiai didesnės. Ši įmonė plieninį šildymo radiatorių sumontuos už 125 eurus be pridėtinės vertės mokesčio. Kai Savivaldybės pasirinktas užsakovas UAB „Stomeda“ juos montuoja už 174,76 eurus. Beveik 100 eurų skirtumas už 2 vienetus.
Kita statybos įmonė dvisluoksnes gipso kartono sienas su metaliniu karkasu įrenginėja po 35 eurus už vieną kv. metrą. O šis Savivaldybės pasirinktas rangovas tuos pačius darbus atlieka už 53 Eur/kv.m. Atlikus nesudėtingus matematikos veiksmus sužinome, kad šie darbai bus atlikti 345 eurais brangiau nei rinkoje. Tai verčia suabejoti, ar tikrai tai galėjo būti pigiausias pasiūlymas.
Skaidrūs pirkimai?
Tai, kiek sąžiningas ir skaidrus perkančiosios organizacijos atstovas, galime tik numanyti. Bet vargu, ar pasiūlymas yra pigiausias. O kiek apklausos dalyviai yra susiję ir ar nebuvo pati apklausa organizuota tik kaip akių dūmimas? Juk ji buvo neskelbiama.
Žinodami, kad Tarybos nario įmonė gyva kone tik dėl Savivaldybės užsakymų, galime numanyti apie kažkokius užkulisinius žaidimus ar susitarimus. Bet jei tokie yra iš tikrųjų, ar tai nėra biudžeto lėšų grobstymas? Į tokį klausimą turėtų atsakyti teisėsaugos institucijos. Mes tik išsakėme galimas prielaidas, remdamiesi vieša informacija.
Straipsnio komentarai
P.S.
O, beje, temsta, kur jusu no sis ?
Retorinis,
labai prasome neatsakyti.
Ačių.