Triuškinantis verdiktas Lietuvoje: skurstantiems pašalpos negana, bet dirbti nenori

2019-09-29, Monika Kasnikovskytė
Benamiai (Nuotr. Sauliaus Žiūros, tv3.lt)
Benamiai (Nuotr. Sauliaus Žiūros, tv3.lt)
Tik mažai daliai pašalpos gavėjų užtenka valstybės skiriamos paramos sudurti galą su galu, nustatė auditą atlikusi Valstybės kontrolė. Be to, 6 proc. Užimtumo tarnybos kursus praėję bedarbiai pašalpos gavėjai darbo rinkoje išsilaiko ilgiau nei tris mėnesius.

Seimo socialinių reikalų komitetas trečiadienio posėdyje aptarė valstybinį auditą „Ar socialinė parama užtikrina skurdžiai gyvenančių asmenų minimalius vartojimo poreikius ir skatina įsitraukti į darbo rinką“.

Lietuvos sistema – ydinga

Lietuvoje sukurta sistema neužtikrina minimalių skurdžiai gyvenančių asmenų vartojimo poreikių, savivaldybės paramą teikia neatsižvelgdamos į individualius poreikius, nevertina informacijos apie visas teikiamas paslaugas ir lengvatas, todėl negali suderinti paramos formų tarpusavyje ir nepanaudoja priemonių, skatinančių gyventojus įsidarbinti, audito metu nustatė Valstybės kontrolė.

Taip pat nustatyta, kad informacija apie socialinę paramą visuomenei pateikiama sudėtingai, trūksta skurdžiai gyvenančių asmenų identifikavimo priemonių, todėl nesudaromos sąlygos parama pasinaudoti visiems, kuriems ji yra reikalinga. Be to, nėra pakankamai vertinimo rodiklių ir metodų socialinės paramos poveikiui analizuoti nacionaliniu ir savivaldybių lygiu.

Pašalpos neužtenka

Valstybės kontrolieriaus pavaduotoja Živilė Simonaitytė atkreipė dėmesį, kad iš 426 tirtų namų ūkių tik labai mažai daliai užtenka valstybės skiriamos paramos. Valstybės kontrolė tyrė 12 Lietuvos savivaldybių namų ūkius, kur šeimas sudarė ir vieniši asmenys, ir daugiavaikės šeimos, ir kt.

„Pamatėme, kad tik 14 proc. namų ūkių, kuriems teikiama socialinė paramą, užtikrinami minimalūs pragyvenimo poreikiai. Minimalūs poreikiai – 245 eurai vienam asmeniui, tai absoliutaus skurdo riba. Su kiekvienu šeimos nariu pridedama mažesnė suma“, – Seime kalbėjo Ž. Simonaitytė.
Kaip pastebėjo Valstybės kontrolė, blogiausia situacija – vienišų asmenų namuose, minimalūs vartojimo poreikiai užtikrinami tik 3 proc. jų. Geriausia situacija – šeimų, kurios turi tris ir daugiau vaikų. Jų gretose minimalūs poreikiai užtikrinami 56 proc.

„Pamatėme iš to išeinančias problemas. 46 proc. pašalpos gavėjų pašalpą gauna ilgiau nei metus. Turime atvejų, kai asmenys pašalpą gauna 5 ar net 10 metų. Tai rodo, kad mūsų socialinės paramos sistema iš esmės neįgalina žmonių grįžti į darbo rinką. 

Akivaizdžiausia priežastis – kalbame apie asmenis, kurie baigė Užimtumo tarnybos kursus ir yra įdarbinami. Žinome, kad jiems padėti reikėtų iš karto neatėmus visų socialinės paramos formų, padėti įsidarbinus, kad perėjimas iš pašalpos gavimo į darbo rinką būtų ne toks staigus. 82 proc. šalies gavėjų įsidarbinę negavo papildomos paramos. Kas dar labiausiai liūdina, tik 6 proc., baigusių Užimtumo tarnybos programą, darbo rinkoje išsilaikė ilgiau nei tris mėnesius“, – kalbėjo Ž. Simonaitytė.

Lietuva per metus skiria 271 mln. eurų pašalpoms ir įvairioms kompensacijoms. Tokią socialinę paramą gauna daugiau kaip 71 tūkst. asmenų, apie 2,5 proc. Lietuvos gyventojų.

Itin didelė nelygybė

Lietuvos ekonomikai sparčiai augant, pajamų nelygybė ir skurdas tebėra vieni didžiausių Europos Sąjungoje. 2018 m. Lietuvoje turtingiausių 20 proc. gyventojų pajamos buvo 7,1 karto didesnės nei neturtingiausių 20 proc. gyventojų. Skurdo rizikos lygis dvejus metus iš eilės išliko toks pats aukštas (2017 ir 2018 m. skurdo rizikos lygis siekė 22,9 proc., absoliutaus skurdo lygis 2018 m. sumažėjo 2,7 proc. p. ir pasiekė 11,1 proc.).

Nors pastaraisiais metais Lietuvoje imamasi didinti įvairias išmokas gyventojams (padidinti vaiko pinigai, padidintas valstybės remiamų pajamų dydis ir kt.), Europos Komisija bei Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacija pažymi, kad socialinių išmokų adekvatumas išlieka palyginti žemas, skurdžiausių namų ūkių gyvenimo lygis beveik nepagerėjo, o poveikis pajamų nelygybės mažinimui mažesnis nei Europos Sąjungos vidurkis.

tv3.lt


Straipsnio komentarai

Trenktas. Bet ne per pirštus2019-10-06
Nueinu į parduotuvę ,o ten bulvės tubūt iš Kanados po eurą su centais . Prie kasos paaiškėja ,kad tai ne kilogramas ,o visi du :D Toliau dar įdomiau . Einu dairausi pamatau neįtikėtiną dalyką .Batonas iš Lenkijos devyniolika centų .Na ir galvoju kažin iš ko jis turi būti padarytas . Aišku paragavus to batono jis bjauraus skonio ,bet jeigu užmesti ant jo kokių nitratų ar skonio papildų ar kad ir cukraus užbarstyti gal tada ir visai pamanomas :D Stebuklų šalis ta Lietuva ne kitaip :D Į prezidentus renkami ekonomistai ,o šalis trečia nuo galo pagal ekonomiką :D Kandidatavo policininkas ,bet va kalėjimuose sėdintys nusprendė ,kad už tvarkos sergėtoją nebalsuos . Paskui ir kalėjimus panaikins taip sakant padarys restruktūrizaiją.Tada visai riesta pasidarys. O dabar tai kai nebėra kur dėtis pusė Lietuvos į kalėjimus sukišta sėdi . Galvoju Valstiečiams gerai sekasi naujus draudimus leisti tai turėtų sekančią kadenciją irgi būti išrinkti į daugumą . Patys pagalvokit kuo daugiau baudų ir draudimų tuo lengviau patekti į kalėjimą :D O ten va ir šnapso dar gauti galima ir mergų per telefoną pakybinti .Gatvėj gi nesutiksi visos išvykusios į užsienį dirbti palydovėmis ar kambarinėmis ar dar kuo :D Jei grįžta kuri tai parsiveža ir vyrą kokį įdegusį ,tai pagal krikščionybę kaip ir nepadoru svetimoteriauti, bet jei pagonis tai tada jau kaip ir neprikibsi . Pinigų nėra verslai vos laikosi ir še tau kad nori Šilutėj jau yra viena Maksima ,oi gi pamiršau net dvi buvo ,o dabar po to kai atstatys vieną ir visos trys bus . O alga ten turbūt vėl gi nedidelė .Nėra iš ko mokėti .Iš ko parduotuves paskui statysi :D Tai va ir mulkina žmones kas netingi .Daugybė ekspertų ir žinovų Lietuvoje visais klausimais ,bet kaip sakoma lengviau patarti nei pačiam to patarimo laikytis :D Daktarai gi irgi pataria negerti nerūkyti negyventi ,bet va savo patarimų daugelis nesilaiko . Per LRT rodo tokį profesorių kuris aiškina kaip numesti svorį .Bet va ir pats toks ne visai vėjo papučiamas :D Na ir taip būtų galima be galo be krašto . Bet esmė čia labai paprasta . Neina žmonės dirbti nes gautų tiek pat ar keliais eurais daugiau nei nedirbdami, o pastangų įdėti reiktų daugiau . O kur dar kokio nepraustaburnio verslininko nuotaikų svyravimai ? Tu per lėtas tu per girtas tu man gyvenimą suėdei . O kad algos didesnės nemoka jis tame nieko blogo nemato .Sako aš daugiau negaliu .Neturiu . Man viskas brangiai kainuoja aš protingesnis ,nes pirmiau pripuoliau prie lovio arba koks mano giminaitis pavogtą man padovanojo . Aš esu pats sąžiningiausias ir daugiau iš manęs nė neprašyk .Mano planai didesni ir ką tu apskritai išmanai nieko nebaigęs . Tada atsiranda koks straipsnis panašus į šį kuris graudžiai rypauja apie neteisingą brisiaus likimą ar apie eglę žalčio žmoną ,medžiais paverstus vaikus . Bet senelė užusnūdo ir jos pasaka baigta . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tam o2019-09-30
tau kad ir 2000 moketu vistiek nedirbtum .Alga reikia užsidirbi o ne "užsmaukyti" Komentaras patinka Komentaras nepatinka
o2019-09-30
o tai kam dirbti, jeigu vos ne tą patį moka birža? Kai mokėsit 1000 eurų tada ir eisim dirbti, o dabar susikiškit savo varganus minimumus šiknon verslyninkai ir patys už tiek dirbkit. Aš mieliau ant sofos alutį pagurkšnosiu negu eisiu vergauti Komentaras patinka Komentaras nepatinka