Seimas svarsto, o sinagoga griūva...
Atėjus pavasariui pražysta ir suveša įvairūs augalai pakelėse, miškuose ir... ant buvusios sinagogos pastato Sodų gatvėje, Žemaičių Naumiestyje.
Dar žilais 1816 metais pastatyta sinagoga tada žymėjo gausią žydų bendruomenę Žemaičių Naumiestyje, o dabar iš buvusio klasicistinio grožio neliko nieko. Komunistai pertvarkė pastatą į kultūros namus, o laisvos Lietuvos valdžia išvis pamiršo apie tokius objektus. Tiesa, iš tolėliau pastatas vis dar atrodo įspūdingai - aukštas, masyvus. Tačiau priėjus arčiau, matosi žiojinčios skylės ten, kur anksčiau būta didelių langų.
Nusileidus jau gerokai pramintu takeliu arčiau, galima pažvelgti į vidų - pilna stiklo, mūro, medžio nuolaužų, voliojasi daug tuščių butelių nuo alaus. Kartais ir koks benamis užklysta čia pailsėti po dienos "žygių". Vakarais patriukšmaujantis jaunimas ar benamiai nėra miestelio įvaizdį puošiantis dalykas. O jei ten sugalvos pažaisti maži vaikai?
Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas patvirtino, kad pastatas priklauso Savivaldybei, tačiau pasakė, kad negali imtis jokių priemonių, nes Seimas vis dar svarsto: atiduoti pastatą Lietuvos žydų bendruomenei, ar ne. Pasiūlius bent plyšius užkalti lentomis, kad vaikai negalėtų landžioti, seniūnas pasakė, kad tai beprasmiška, nes lentas vis tiek nuplėš atėję valkatos, o ir skylės sienose per didelės, kad būtų galima to imtis.
Iš tiesų, vietomis yra išgriuvusios pastato sienos, tačiau gavus nors nedidelį finansavimą iš Savivaldybės, problemas nebūtų sunku išspręsti. Tik vis trukdo tas netikrumas dėl ateities, juk nesinori sutvarkyto pastato paskui už dyką atiduoti. Ir gali būti pareikštos pretenzijos už kultūros paveldo niokojimą.
Tačiau netrukus situacija turėtų pasikeisti, ir rajono valdininkai nebegalės pasiteisinti tuo, jog laukia Seimo nutarimo. Vyriausybė trečiadienį galutinai apsisprendė, kad žydams už negrąžintą nekilnojamąjį turtą turi būti sumokėta 113 mln. litų ir grąžinti du pastatai - žydų muziejus Vilniaus Pylimo gatvėje bei istorinė žydų biblioteka sostinės Žemaitijos gatvėje.
Pasak teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus, bendra kompensacijos vertė siekia 128 mln. litų. Tai pat numatoma, kad iš tos sumos 3 mln. Lt iki 2011 metų bus išmokėti genocidą išgyvenusiems asmenims. Kaip matome, grąžintinų objektų žydų bendruomenei sąraše nėra Žemaičių Naumiesčio sinagogos, tad atrodo, jog ją visgi teks tvarkyti mūsų Savivaldybės lėšomis, nebeatidėliojant rytojui. Nebūtina grąžinti pastatui jo pradinę išvaizdą ir prašmatnumą, tai būtų net nepriimtina krizės metu. Tačiau išvalytos šiukšlės bei užkalti plyšiai padarytų tą pastatą jei ne gražesnį, tai bent jau saugesnį, ir naumiestiškiams nebereikėtų baimintis, kad gali kada nors rasti savo vaiką po nuolaužų krūva.
Nuotraukoje: kadaise buvęs prašmatnus, o dabar sunykęs sinagogos pastatas.