Pagėgių savivaldybę kamuoja ne tik aukščiausia grynoji emigracija
Pristatytame 9-ajame Lietuvos savivaldybių indekse yra kuo pasidžiaugti – Pagėgių savivaldybė pakilo iš 42-43 į 23-25 vietą mažųjų savivaldybių indekse (56 balai iš 100). Tačiau tai dar nereiškia, kad visi rodikliai tik gerėjo.
Pagėgiai minėtas vietas dalijasi su Kazlų Rūdos ir Telšių rajono savivaldybėmis. Palyginti su kitomis savivaldybėmis, gerai įvertinta „Mokesčių“ sritis, prasčiau nei vidutiniškai įvertintos „Švietimo“, „Biudžeto“, „Turto valdymo“ ir Administracijos“ sritys.
„Mokesčių“ srities įvertinimas pagerėjo, nes pagrindinis nekilnojimo turto mokesčio tarifas sumažėjo nuo 0,5 iki 06,3 proc. (vidurkis - 0,7 proc.), o verslo liudijimai atpigo nuo 13,4 iki 12 eurų ir tapo pigesni nei vidutiniškai (96 eurai.). Jei Savivaldybė norėtų pagerinti „Mokesčių“ srities vertinimą, jai reikėtų peržiūrėti žemės mokesčio tarifus.
„Švietimo“ srities įvertinimas taip pat pagerėjo. 2017 metais Pagėgių abiturientų valstybinių brandos egzaminų rezultatai buvo prasčiausi. 2018-aisiais jie buvo geresni nei vidutiniai (48,6 balo palyginus su 45,7 vidurkiu tarp mažųjų savivaldybių).
„Transporto“ sritis įvertinta geriau dėl to, kad teikiant viešojo transporto paslaugas buvo sudarytos galimybės konkurencijai – 66 proc. maršrutų skelbti viešieji konkursai, juos aptarnavo privatus sektorius.
„Komunalinių paslaugų“ srityje teigiamai vertinama, kad Savivaldybė sudarė sąlygas konkurencijai buitinių atliekų surinkimo, daugiabučių administravimo sektoriuose. Deja, Savivaldybei priklausanti šilumos gamybos įmonė pernai, kaip ir 2017 m., dirbo nuostolingai.
Kai kurie „Sveikatos ir socialinės rūpybos“ rodikliai buvo geresni nei vidutiniai: nedarbo lygis Pagėgių savivaldybėje siekė 9,1 proc. (vidutiniškai – 9,7 proc.), ilgalaikių bedarbių dalis nuo visų bedarbių sudarė 24,7 proc. (vidutiniškai – 28,6 proc.), būsto šildymo kompensacijas gavo 4,5 proc. gyventojų (vidutiniškai - 5,2 proc.), 48,8 proc. gyventojų naudojosi privačių pirminės sveikatos priežiūros įstaigų paslaugomis (vidutiniškai - 29,7 proc.).
Norėdama dar labiau pagerinti socialinius rodiklius Savivaldybė turėtų sudaryti palankias sąlygas ekonominio aktyvumo augimui ir verslo aktyvumui. Pavyzdžiui, vienam gyventojui tenkančių tiesioginių užsienio investicijų vertė siekė 8 eurus, kai vidutiniškai – 1 251 eur. Tūkstančiui gyventojų teko tik 23,6 išduoti ir pratęsti verslo liudijimai, kai vidutiniškai – 41. Išduotų statybos leidimų – 2,8/1000 gyv., kai vidurkis siekė 5,3/1000 gyv.
Pagėgių savivaldybę kamuoja aukščiausia grynoji emigracija. Ji siekė 2,8 proc. gyventojų (vidutiniškai savivaldybės dėl migracijos neteko 0,5 proc. gyventojų).
Savivaldybės skola siekia 34,9 proc. pajamų – daugiau nei vidutiniškai (25,8 proc.). Tačiau teigiamai vertinama, kad skolos traukinys, siekęs - 7,5 proc., buvo spartesnis nei vidutinis.
Kadangi savivaldybė yra maža ir joje gyvena apie 7,8 tūkst. žmonių, tūkstančiui gyventojų teko 16,7 savivaldybės administracijos darbuotojo (vidurkis – 7,6). Todėl ir Savivaldybės išlaikymo kaštai buvo didesni, siekę 15,3 proc. išlaidų, palyginti su 8 proc. vidurkiu.