Sužinokite, ar jūs turite teisę į nemokamą dantų protezavimą

2014-09-12, Šilokarčemos informacija

Nors dantų protezavimo paslaugos kai kurioms gyventojų grupėms yra kompensuojamos dešimtmetį ir apie jas kalbama daug, vis dar kyla įvairių klausimų. Į juos atsakė VšĮ Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro (toliau – Šilutės PSPC) vadovas Liutauras Indriuška, gydytoja odontologė Nida Žemaitytė ir dantų technikas Jonas Kungelis.

 
Kas turi teisę į kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas ir kokia yra kompensacijos suma?
 
Teritorinės ligonių kasos (toliau – TLK) nurodo, kad teisę į dantų protezavimą, kompensuojamą iš Privalomojo Sveikatos Draudimo Fondo (toliau – PSDF) biudžeto, turi:
 •asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius;
 
•vaikai iki 18 metų;
 
•nedarbingi arba iš dalies darbingi asmenys.
 
Šilutės rajone dantų protezavimo paslaugas teikia ir sutartis su Klaipėdos TLK dėl kompensavimo yra sudariusios tik:
•VšĮ Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centras (www.silutespspc.lt);

•VšĮ Juknaičių ambulatorija;

•UAB Šilutės šeimos gydytojų centras.

Dantų protezavimo paslaugos kompensuojamos pagal faktines atliktų darbų išlaidas, bet ne daugiau kaip:
 •pensininkams, nedarbingiems arba iš dalies darbingiems asmenims iki 1 157 litų;
 
•vaikams – iki 3 560 litų.
 
Kur kreiptis, norint gauti kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas?
 
Šilutės PSPC gydytoja odontologė N. Žemaitytė pataria kompensuojamo dantų protezavimo kelią pradėti nuo konsultacijos su odontologu.
 
„Jus apžiūrėjęs ir burnos būklę įvertinęs gydytojas nustatys, ar jums gali būti teikiamos kompensuojamos dantų protezavimo paslaugos. Taip pat paaiškins tolesnius veiksmus, kurių būtina imtis, ketinant pasinaudoti šia teise“, - pasakojo odontologė. 

Tai padaryti galima tiek kreipiantis į tą gydymo įstaigą, prie kurios asmuo yra prisirašęs, tiek ir bet kurioje kitoje, teikiančioje odontologijos paslaugas. Skirtumas tas, kad pirmu atveju mokėti už konsultaciją neteks. Tačiau ir čia būna išimčių.

„Pavyzdžiui, prie Šilutės PSPC prisirašiusiems asmenims konsultacija yra nemokama. Deja, daugelis Šilutėje veikiančių privačių klinikų iš savo pacientų ima mokestį ir už konsultaciją. Štai vienos klinikos interneto svetainėje skelbiama, kad konsultacija kainuoja net 50 litų“, - atkreipė dėmesį gydytoja N. Žemaitytė. 

Nustatęs, kad reikia protezuoti dantis, gydytojas odontologas asmeniui pateiks išvadą. Šią išvadą ir kitus dokumentus asmuo turi pristatyti gydymo įstaigai, kurioje yra registruotas. Kartu reikia pateikti:

•asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
•teisę gauti dantų protezavimo paslaugas įrodantį dokumentą;
 
•užpildytą prašymą.

Įstaiga prašymą registruos ir pateiks TLK, kuri pagal užpildymo datą ir asmens gyvenamąją vietą įrašys jį į dantų protezavimo paslaugų laukiančiųjų sąrašą bei raštu informuos apie suteiktą numerį eilėje.
 
Kaip gyventojui žinoti, kad jis jau įrašytas į laukiančiųjų dantų protezavimo sąrašą ir kada ateis eilė protezuoti dantis?
 
Pateikęs prašymą asmuo sulauks dviejų pranešimų iš TLK.

Kiekvienas įtrauktas į sąrašą per 2 mėnesius nuo prašymo registravimo datos gauna pirmąjį pranešimą su numeriu eilėje. Laiške yra nurodomas ir telefono numeris, kuriuo paskambinus galima sužinoti, kiek asmeniui teks laukti, kol ateis jo eilė. TLK sudaromas sąrašas yra tęstinis ir parengiamas atsižvelgiant į vienintelį kriterijų – prašymo užpildymo datą. Svarbu žinoti, kad vaikams, įtrauktiems į sąrašą, dantys protezuojami be eilės.

Antrąjame pranešime – kvietimas protezuoti dantis. Jį gavus per tris mėnesius būtina pradėti protezavimo darbus. Delsiant ši teisė pereis kitam asmeniui. Šiame pranešime pateikiamas ir gydymo įstaigų sąrašas, kurios yra sudariusios sutartis su TLK dėl dantų protezavimo paslaugų kompensavimo iš PSDF biudžeto.

Ką reikėtų daryti gavus pranešimą iš TLK?
 
Jau gavus pirmąjį pranešimą reikia apsispręsti:

ar nelaukti antro laiško, o kreiptis į gydytojus odontologus iš karto. Po pirmojo pranešimo asmuo gali kreiptis į bet kurią gydymo įstaigą ir pradėti dantų protezavimo darbus. Šiuo atveju už protezavimo paslaugas teks pirma pačiam sumokėti ir laukti savo eilės atgauti kompensaciją;
 
ar laukti, kol ateis eilė ir asmuo gaus antrąjį pranešimą iš TLK. Šiuo atveju asmeniui mokėti nereikės, o paslaugos bus iš karto kompensuojamos iš PSDF biudžeto.

„Abiem atvejais protezavimo išlaidos kompensuojamos tik atėjus eilei. Verta žinoti, kad asmens, kuris mirė nesulaukęs kompensacijos už savo lėšomis gautas dantų protezavimo paslaugas, teisė į kompensacijos grąžinimą pereina to asmens įpėdiniams“, - informavo Šilutės PSPC vadovas.
 
Dantų technikas J. Kungelis priminė, kad „kreipiantis dėl dantų protezavimo paslaugų, burnos ertmė turi būti paruošta protezavimui, išgydyti turimi dantys, nuvalytos apnašos“.

„Gavus jau pirmą pranešimą iš TLK, reikėtų nedelsiant registruotis pas gydytojus odontologus, nes talonų pas populiariausius gydytojus tenka laukti. Geriausia, kai protezavimo ir paruošiamuosius darbus atlieka tas pats odontologas, tokiu atveju galima sutaupyti ne tik laiko, bet ir pinigų“, - patarė J. Kungelis.
 
Ką patartumėte praktiškiems asmenims, nenorintiems permokėti, bet norintiems gauti kokybiškas paslaugas?

Gera žinia ta, kad asmuo turi teisę rinktis gydymo įstaigą, kurioje jam bus atliekamos dantų protezavimo paslaugos. Vis dėlto TLK įspėja pacientus būti budriais. Prieš tariantis dėl protezavimo paslaugų būtina labai detaliai išsiaiškinti, kiek šios paslaugos kainuos. TLK gauna nemažai skundų iš pacientų, kurie guodžiasi nežinoję protezavimo paslaugų įkainių bei kompensuojamos sumos dydžio, todėl permokėję, t.y. iš TLK atgavę kur kas mažesnę pinigų sumą, nei išleido protezavimui. Deja, ne reta gydymo įstaiga, norėdama prisivilioti pacientus, teigia, kad paslaugų kaina paaiškės tik po visų darbų, todėl iš karto visos sumos pacientui nenurodo.

L. Indriuška priminė, kad protezavimo išlaidos kompensuojamos tik pagal atliktus darbus, pasiūlė rinktis tą įstaigą, kurioje jam teks permokėti mažiausiai, o pacientas bus aiškiai informuotas apie įkainius dar prieš pradedant procedūras.

Apsilankius penkiose Šilutės mieste veikiančiose gydymo įstaigose ir palyginus pilnos, t.y. apatinės ir viršutinės plokštelės su dantimis kainas, pamatėme, kad Šilutės PSPC kainos yra pačios žemiausios. Kitose įstaigose permoka gali siekti nuo beveik 100 iki kelių tūkstančių litų. Informacijos apie protezavimo paslaugų ir medžiagų įkainius negavome UAB „Puriena“, UAB Šilutės medicinos centre, o UAB „Sveikatos darna“ odontologinių paslaugų neteikia. Odontologė N. Žemaitytė džiaugiasi, kad „Šilutės PSPC pacientai yra gydomi modernia odontologine įranga, o juos aptarnaujantys gydytojai dažnai kelia savo kvalifikaciją dalyvaudami kursuose, kuriuose yra parengiami aukščiausios kokybės aptarnavimui, gydymui ir protezavimui. Todėl pacientai gali būti ramūs, kad VšĮ Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centre jie gaus ne tik kokybiškas, bet ir piniginės neploninančias paslaugas“.


Straipsnio komentarai

Jonas2017-04-04
Turiu su gedusiu visus dantis ir noreciu gauti nemokama pritezavima turiu grupe antr Komentaras patinka Komentaras nepatinka