Pavogė savo paties parduotą automobilį

2020-01-26, Romualdas Danielius MAŽUTIS

Anksčiau 6 kartus teistas Saugų seniūnijos gyventojas, 23 metų T. Š. pardavė ir perpardavė seną savo automobilį dviem pirkėjams. Kaip jam tai pavyko? Paprastai: pirmam pirkėjui parduotą automobilį „BMW 318“, kurį šis laikinai paliko pardavėjo žinion, nuvarė ir perpardavė pažįstamam asmeniui. Už gautus pinigus pardavėjas įpirko tos pačios markės kiek geresnius ratus, tačiau neilgai džiaugėsi, nes teisėsaugos pareigūnai vagystę išaiškino. Beliko prisipažinti visiškai kaltu.

Pernai, kovo 9 dieną, T. Š. vakare susitiko su nepažįstamu asmeniu, atvykusiu pirkti juodos spalvos automobilį „BMW 318“. Pirkėjas - Kretingos rajono gyventojas - apie parduodamą automobilį sužinojo iš skelbimo socialiniame tinkle „Klaipėdos BMW mėgėjai“. Susisiekęs su pardavėju T. Š. sutarė susitikti.

Susitikimas įvyko kovo 9-ąją, apie 21 valandą. T. Š. parodė automobilį, papasakojo apie mašinos techninę būklę. Parduodamas „BMW 318“ nebuvo tvarkingas, išregistruotas, nedraustas, bet važiuojantis. Pirkėjui viskas tiko. Jis senutėlį automobilį pirko dėl dalių. Taip vėliau ikiteisminio tyrimo metu liudijo liudytojas, matęs sandorį. T. Š. automobilį pardavė už 220 eurų.

Nusipirktą neužrakintą automobilį pirkėjas laikinai paliko pardavėjo žinion. Iš pardavėjo paėmė „BMW 318“ raktelius, pirkimo-pardavimo sutartį, registracijos liudijimą bei techninės apžiūros kortelę ir išvažiavo į Klaipėdą. Kitą dieną pirkėjas, sutvarkęs draudimo sutartį, apie 15.30 val., atvykęs pasiimti pirkinio, automobilio neberado.

Sugalvojo parduotą automobilį perparduoti

T. Š. neneigė tą patį vakarą sumanęs jau parduotą automobilį dar kartą perparduoti pažįstamam asmeniui, o už iš pirkėjų gautą užmokestį įsigyti geresnius ratus. Paskambinęs potencialiam pirkėjui pasiūlė šiam pirkti „BMW 318“ už 250 ar 200 eurų. Pastarasis pagalvojęs pranešė sutinkąs sumokėti 160 eurų. Pasiūlyta kaina T. Š. tenkino. Pirkėjas paprašė atvaryti automobilį į jo kiemą. T. Š. taip ir padarė, o 160 eurų gavo kovo 10 dieną. Aišku, pirkėjui neprasitarė parduodantis jau parduotą automobilį, tai yra faktiškai įvykdęs atvirą vagystę. Baudžiamojo kodekso 178 str. 2 dalis už tai numato baudą arba areštą, arba laisvės atėmimą iki šešerių metų.

Anksčiau pagal šį straipsnį jau teistas T. Š. negalėjo nežinoti, kad, išaiškinus nusikaltimą, gali netekti laisvės. Deja, sumanytos aferos neatsisakė. Pirkėjas, įsigijęs iš T. Š. „BMW 318“, kovo 11 dieną mašiną išardė ir nuvežė į metalo supirktuvę. Gi pirmasis pirkėjas iš Kretingos rajono, panaršęs tinklalapyje „Facebook“, netruko sužinoti, kad jo pirktas automobilis „BMW 318“ pavogtas. Savo mašiną atpažino pagal įdėtą nuotrauką. Dėl nupirkto automobilio vagystės parašė pareiškimą policijai. Ikiteisminis tyrimas pradėtas kovo 17 dieną. Baudžiamąją bylą tyrė Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnai. T. Š. tapo įtariamuoju. Akistatos su antruoju pirkėju metu T. Š. prisipažino pavogęs pirmajam pirkėjui parduotą automobilį.

Jaunas, bet su kriminaline patirtimi

T. Š. į Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų kaltinamųjų suolą sėdo pernai, gruodžio 23 dieną. Jo baudžiamąją bylą išnagrinėjo teisėjas Vaclovas Jurjonas, kaltinimą palaikė prokuroras Egidijus Pankauskas. T. Š. jaunas vyras (gimęs 1996 m.), bet Šilutės teisėjams pažįstamas iš ankstesnių baudžiamųjų bylų.

Už pirmas vagystes, išaiškintas 2013 metais, pelnė laisvės apribojimo bausmes ir įvairius įpareigojimus: be bausmę vykdančios institucijos žinios nekeisti gyvenamosios vietos, pradėti dirbti arba užsiregistruoti darbo biržoje, arba mokytis, per pusę metų išdirbti 100 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais asmenimis. Žodžiu, už grotų neatsidūrė, tikėta, jog užteks švelnios bausmės, kad daugiau nebenusikalstų.

Nepadėjo. Jau 2014 metais buvo teisiamas už sukčiavimą (BK 182 str.1 d.), taip pat pagal BK 214 str. 1 d. (netikros elektroninės mokėjimo priemonės gaminimas, tikros elektroninės priemonės klastojimas ar neteisėtas disponavimas elektronine mokėjimo priemone ar jos duomenimis), pagal BK 215 str.1 d. (neteisėtas elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimas). Už tai neteko laisvės 9 mėnesiams ir 10 dienų. Bausmę atliko.

2016 metais pelnė 40 parų areštą už atvirą vagystę. Į laisvę grįžo 2017 metais, vasario 13 dieną. 2018 metais teisiamas už sukeltą kelių eismo įvykį, kurio metu buvo nesunkiai sutrikdyta kito žmogaus sveikata arba nukentėjusiajam asmeniui padaryta didelės turtinės žalos (BK 281 str.2 d. ). Neteko laisvės pusmečiui.

T. Š. teistas ir pagal BK 140 str.2 d. (fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas artimajam giminaičiui ar šeimos nariui). Taigi, kriminalinės patirties – per akis. Užsidirbo ne darbo stažą, o recidyvisto reputaciją. Teisme ji nepadeda, o tik apsunkina teisiamojo dalią. Besikartojantys nusikaltimai teisėjui sako, kad asmuo iš praeities klaidų nepasimokė, į doros kelią nestojo.

T. Š. nedirba, charakterizuojamas neigiamai, teisiamas septintą kartą. Tiesa, kaltę pripažino, į tai atsižvelgta – skirta vienerių metų laisvės atėmimo bausmė sumažinta vienu trečdaliu. T. Š., padariusiam apysunkį savanaudišką nusikaltimą, skirtas laisvės atėmimas 8 mėnesiams, iš jo konfiskuoti 160 eurų. Nuosprendis per 20 dienų nuo priėmimo dienos gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui apeliaciniu skundu per Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmus.


Straipsnio komentarai

mokote aferiūgas2020-01-26
kaip išvengti klaidų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Tomukas2020-01-26
Ar buvo verta, ką? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tai2020-01-26
tai va reikia iškart automobilį susirinkti Komentaras patinka Komentaras nepatinka