Ar valdžiai rūpi gardamiškių ir naumiestiškių problemos?
Gardamo seniūnui T. Balčyčiui pirmasis iš salės užduotas klausimas: kodėl jis tarnybiniu automobiliu važinėja savo žmoną?
Vasario 2 dieną Gardame ir Žemaičių Naumiestyje vyko savivaldybės vadovų ataskaitų pateikimas. Jame dalyvavo Gardamo seniūnas Tomas Balčytis, Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas, Šilutės rajono savivaldybės meras V. Laurinaitis, Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius S. Šeputis, UAB „Šilutės vandenys“ direktorius A. Markvaldas, UAB „Šilutės būstas“ direktorius A. Kvederis, rajono policijos komisariato viršininkas S. Mikutavičius.
Gardamas. Miestelis, kurio gyventojams vaidenasi?
Vasario 2 dieną Gardame vyko metų ataskaitinis susirinkimas. Jame taip pat dalyvavo keletas Šilutės r. savivaldybės tarybos narių, bendruomenių nariai, seniūnaičiai bei gyventojai. Seniūnas T. Balčytis susirinkusiuosius supažindino su statistika, skaičiais. Pasidžiaugta, jog sumažėjo socialinių išmokų gavėjų. Atėjus laikui klausti, iš salės atskriejo pirmasis, svarbiausias klausimas, ar seniūnas yra įpareigotas tarnybine mašina kasdien vežioti savo žmoną bei ar įeina į seniūno pareigybinius nuostatus kasdien darbo metu apžiūrinėti savo namus. Seniūnas susirinkusiuosius patikino, jog žmonos tarnybiniu transportu nevežioja, o, gyventojų manymu, namų apžiūrinėjimas tėra eilinis pietų laikas, kurį seniūnas praleidžia namie.
Nejaugi seniūnas nori pasakyti, kad gardamiškiams vaidenasi? Kaip sakant, pagyvensim – pamatysim.
Dar viena opi problema seniūnijoje – keliai ir jų barstymas slidžiuoju metu. Gyventojai piktinosi, kad kelininkai kelią pabarsto tik iki miestelio ribos, o toliau – kaip Dievas duos. Tuo įsitikinome ir patys išvažiuodami atgal link Šilutės – reikia būti labai atidžiam ir turėti gerus vairavimo įgūdžius. Seniūnas bandė teisintis, jog pabarstyti stengiamasi visur, bet realybė tokia – pirmiausia barstomi regioniniai bei magistraliniai keliai, o tik tada – rajoniniai. Judėjimas regioniniuose keliuose prasideda paryčiais, tad ten barstymas labai svarbus.
Kita gardamiškių problema – vanduo. Ypač vasarą kaime dažnai dingsta vanduo, arba prasiveržia nauji „fontanai“. UAB „Šilutės vandenys“ direktorius A. Markvaldas griežtai pabrėžė, jog gyventojai, pamatę, kad pas juos nebėga vanduo, arba atvirkščiai – tvartuose ar kitur bėga vanduo, būtinai praneštų avarinei tarnybai. „Darbuotojai visada reaguoja į pranešimus. Mes matome kiekvieną skambutį ir ryte susirinkę į darbą kuo skubiausiai pasiskirstome gedimus, skubame jų likviduoti“, – pasakojo A. Markvaldas.
Šilutės rajono policijos komisariato viršininkas S. Mikutavičius pasakodamas bendruomenei apie kriminalinę seniūnijos padėtį pasidžiaugė, jog seniūnijoje gyvena mergina, kuri yra policijos rėmėja, gera mokinė bei būsima pareigūnė. Be kita ko viršininkas labai apgailestavo, kad Gardamo miestelyje nėra įkurta nė viena saugi kaimynystė. S. Mikutavičius pasiūlė bendruomenės nariams sušaukti atskirą susirinkimą ir aptarti klausimus dėl saugios kaimynystės. Juolab, jog tai gyventojams nieko nekainuos.
Gyventojai klausimų turėjo ir UAB „Šilutės būstas“ direktoriui A. Kvederiui. Pastarasis į ilgas diskusijas nesivėlė. Jis pažadėjo, jog su gyventojais susitiks pats asmeniškai arba atsiųs savo atstovą jų problemoms išspręsti.
Seniūnijos gyventojams taip pat kilo klausimų ir dėl kelių būklės gerinimo. Kelių tvarkymas taip pat yra savivaldybės planuose, tad jau šiais metais kai kurių kelių būklė tikrai pagerės.
Žemaičių Naumiesčio seniūnijai praėję metai buvo labai geri finansiškai
Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas susirinkusiesiems pasakojo, jog 2014 metais Žemaičių Naumiestyje gyveno 3 542 gyventojai, o štai 2010-aisiais – 4 100. Per praėjusius metus apie išvykimą į užsienį deklaravo 51 asmuo. Išduoti 72 leidimai laidojimui, iš jų 40-čiai naumiestiškių. Naujagimiais seniūnija didžiuotis nelabai gali – sulaukta tik 35 naujagimių. 541 ūkininkas deklaravo savo žemes. Į seniūniją dėl socialinės paramos kreipėsi 191 šeima. Išmokėta per 602 tūkst. litų išmokų, kuomet 2013 metais – 320 tūkst. Lt mažiau. 540 žmonių reikalinga pagalba maistu. 27 žmonės buvo siųsti iš Darbo biržos viešiesiems darbams, bet seniūnijai jų neprireikė.
„Seniūnaičiai – antra grandis po seniūnų. Yra 9 seniūnaitijos. Be išimties visiems seniūnaičiams, pasinaudodamas proga, noriu pasakyti nuoširdų ačiū. Nevardinsiu visų, patys puikiai pažįstat, negaišinsiu žmonių, – sakė J. Budreckas. – Labai noriu pasidžiaugti Degučių seniūnija. 700 000 litų buvo skirti Degučių užtvankos tvarkymui. Pavadinčiau tai tikru stebuklu. Vasarą jūs net neįvertinate Degučių grožio. Jie lenkia kitas seniūnijas“.
Kita Žemaičių Naumiesčio seniūnijos problema – AB „Lesto“. „Lesto, mielieji, yra respublika respublikoj. Visiškai nesiskaito su žmogumi. Pergalės aikštėje viską išgriovė ir paliko. Galime likti kaip Švėkšnoje be apšvietimo. Taip pat noriu pasidžiaugti, jog buvo gražiai pažymėtas dešimtmetis. Ta proga ant kalnelio buvo pasodinti medeliai. Praėję metai buvo labai geri finansiškai. Šiuo atžvilgiu metai buvo nuostabūs. Nors savų pinigų metų gale visada turėdavome, bet iš paskos vilkdavosi 15 000 Lt/4 344,30 Eur uodega. Šiemet liko vos 600 Lt/ 173,77 Eur skola. Ačiū savivaldybei, kad sugebėjote taip baigti metus, – sakė seniūnas. – Ir pabaigai dar noriu pasidžiaugti, kad gražėja jūsų, mielieji, kiemai“.
Ir Gardame, ir Žemaičių Naumiestyje buvo iškeltas tas pats klausimas – dėl gatvių apšvietimo. Tačiau seniūnas tuoj visiems atitarė, kad seniūnija apšvietimui skiria vos 11 000 Lt/3 185,82 Eur. Tad su tokiais pinigais, anot seniūno, „pamandravot“ neišeina. J. Budrecko teigimu, vaikai tikrai tamsoje į mokyklą ir iš mokyklos nevaikšto.
Gyventojams taip pat rūpi šaligatvių būklė. Štai vieno naumiestiškio teigimu, bendrovė, tvarkiusi apšvietimą, išardė šaligatvius, bet nesutvarkė taip, kaip buvo prieš išardymą. „Jei netikite, eikime į lauką, aš jums parodysiu, kaip viskas yra išdraskyta. Man kyla klausimas – kas su šaligatviu bus pavasarį? Jis bus išsikraipęs“, – kalbėjo seniūnijos gyventojas. J. Budreckas patikino, jog seniūnija turi žmonių, kurie, esant reikalui, sutvarkys šaligatvius.
Šilutės rajono savivaldybės meras V. Laurinaitis skaitydamas savo ataskaitą pabrėžė, jog nuo 2014 m. liepos mėnesio iki 2015 m. sausio mėnesio savivaldybės įsiskolinimas sumažėjo beveik 4,5 mln. litų. Šilutės autobusų parko darbuotojai dėl įsiskolinimo negaudavo algų po 2–3 mėnesius. Dabar skola jau panaikinta, vadovybė gali imti paskolą ir pirkti taip seniai reikalingus naujus autobusus. „Finansinė padėtis stabilizavosi“, – sakė meras.
Seniūnas dar iškėlė vieną opų klausimą – dėl kelių priežiūros. Seniūnija kelius gali tik pagreideriuoti ir pažvyruoti. Daugiau nieko. Visas dėmesys skiriamas regioniniams keliams, o rajoniniai keliai – pamiršti.
Susirinkimo metu gyventojai piktinosi dėl AB „Lesto“ darbo, dėl kanalizacijos problemų. Seniūnas, savivaldybės bei valstybinių įstaigų atstovai žmones patikino, jog problemos bus sutvarkytos ir pašalintos. Taip pat buvo iškeltos Žemaičių Naumiesčio muziejaus bei bibliotekos problemos. Gyventojai prašė, jog unikalią knygų kolekciją turinti biblioteka būtų tvarkoma, tačiau meras patikino, jog tam dar nėra didelės būtinybės.
Savivaldybės administracijos direktorius S. Šeputis baigiantis susirinkimui sakė, jog šiemet turėsime „skaudžius“ metus. „Šiemet savivaldybė privalės gražinti 6 mln. litų paskolų“, – teigė jis.