„Pirmasis paskyrimas“: pacientai ir toliau vaistus įsigis pigiau
Ministrų kabinetas posėdyje pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtam nutarimui, užtikrinsiančiam, kad visi mūsų šalies pacientai, ypač sergantys sunkiomis ligomis, ir toliau galėtų gauti reikiamus vaistus mažesnėmis kainomis. Tai reiškia, kad ir toliau bus taikoma „pirmojo paskyrimo taisyklė“, kai pacientai skatinami rinktis ekonomiškiausią, bet ne mažiau efektyvų vaistą.
Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos teigimu, „pirmojo paskyrimo“ tvarka Lietuvoje įteisinta, visų pirma, siekiant mažinti pacientų išlaidas vaistams, skatinti generinių vaistų vartojimą bei didinti konkurenciją tarp vaistų gamintojų, kad jie tarpusavyje konkuruotų ir siūlytų mažesnes kainas. Šis tikslas ir toliau išlieka prioritetu.
„Kaip ir iki šiol, SAM ir toliau sieks, kad visi mūsų šalies pacientai ir valstybė vaistus galėtų įsigyti kuo mažesnėmis kainomis. Deja, tenka tik apgailestauti, kad dalis politikų dėl vienų ar kitų priežasčių nesuprato, kad „pirmojo paskyrimo“ tvarka – tai kelias, kuriuo Lietuvai būtina eiti, siekiant skatinti ekonomiškiausių vaistų vartojimą, kaip tą daro kitos Europos valstybės“, – sako ministras A. Veryga.
Be to, pasak jo, jau ne pirmus metus mūsų diegiamos naujovės yra labai svarbios, nes jos leidžia taupyti ne tik pacientų pinigus ir jiems įsigyti reikiamus vaistus pigiau. Jos leidžia taupyti ir valstybei.
„Juk už sutaupytas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšas yra įsigyjama labai reikalingų inovatyvių vaistų pacientams, kurie serga sunkiomis ligomis, pradedama kompensuoti vis daugiau naujų vaistų. Kitaip tariant, taip galime padėti dar didesniam skaičiui pacientų, išgelbėti daugiau gyvybių“, – teigia A. Veryga.
Svarbu ir tai, kad ir toliau tais atvejais, kai pacientui dėl medicininių priežasčių tinka tik konkretus vaistas, išliktų galimybė pacientą gydančiam gydytojui kreiptis į gydytojų konsultacinę komisiją ir, šiai komisijai priėmus teigiamą sprendimą, konkrečiam pacientui skirti vaistą nurodant jo konkretų pavadinimą.
Panašias tvarkas sėkmingai taiko tokios šalys, kaip Švedija, Norvegija, Suomija, Vokietija, Prancūzija, Nyderlandai, Ispanija, Italija ir kitos. Tą daro ir mūsų kaimynai latviai, „pirmojo paskyrimo“ taisyklę taikantys pastaruosius septynerius metus ir per juos pigiausių vaistų vartojimą padidinę iki 66 proc.
Dėl „pirmojo paskyrimo“ sulaukta teigiamų vertinimų iš pacientų ir sveikatos priežiūros specialistų, o kvestionuojantieji šią tvarką abejones neretai grindžia nepasitikėjimu generiniais vaistais. Tuo metu, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) toje dalyje bylą nutraukė, nes nebuvo pateikta jokių argumentų, pagrindžiančių skundžiamų nuostatų antikonstitucingumą.
Generiniai vaistai gaminami, laikantis tų pačių kokybės standartų, kurie taikomi ir originalių vaistų gamybai. Todėl pacientai turėtų drąsiai rinktis pigesnius vaistus, o ne permokėti nepagrįstai už lygiaverčius, tačiau brangesnius vaistus ir tokiu būdu mažinti vaistų kainas. Suomijoje 90 proc. pacientų renkasi generinius vaistus.
Šis nutarimas leis įgyvendinti LVAT sprendimą ta apimtimi, kurioje pasisakyta dėl vaisto „pirmojo paskyrimo“ tvarkos.
Straipsnio komentarai
Tame ir esmė ar galima kažkokią tuštumą skaityti kaip vakumu jeigu toje erdvėje pilna banguotų dalelyčių? Nu įsivaizduok tamsus kambarys kuriame nėra nieko, išsiurbtas visas oras, bet girdisi kad kniaukia katininė transliacija. Niekam neįdomu nei valerijonas, nei širdies lašai, nei kraujo spaudimas, nei kiti cirkai, tt Tai nėra geras kamufliažas slėpti buratino nosį su klouno nosimi.
Tame ir esmė ar galima kažkokią tuštumą skaityti kaip vakumu jeigu toje erdvėje pilna banguotų dalelyčių? Nu įsivaizduok tamsus kambarys kuriame nėra nieko, išsiurbtas visas oras, bet girdisi kad kniaukia katininė transliacija. Niekam neįdomu nei valerijonas, nei širdies lašai, nei kraujo spaudimas, nei kiti cirkai, tt Tai nėra geras kamufliažas slėpti buratino nosį su klouno nosimi.
Aš ir sutinku su tavimi, kad geriausia būtų , kad "kalio cianidą" pardavinėtų vaistinėse ir viskas. O sveiki dantys iš neturėjimo ką ėsti.
Daugumai pudrinami smegenys...tas ir anas gydo tą ir tą, tas ale stiprina ale imunitetą...
Kodėl mūsuose rizikos faktoriai paverčiami ligomis...pvz. spaudimas, cukrus, cholesteroli, kaulų tankis...