Paradantozė: kaip atpažinti šią ligą?
Beveik 50 procentų suaugusių žmonių kenčia nuo dantų ir dantenų ligų, o paradantozė yra vienas dažniausių tokių susirgimų. Deja, jei gydymas nėra taikomas laiku, pasekmės gali būti net labai liūdnos, todėl labai svarbu laiku pastebėti šio susirgimo simptomus ir imtis atitinkamų priemonių.
Periodontito simptomai
Periodontitu sergantys pacientai įprastai skundžiasi dantenų spalvos pokyčiais, dantenų paburkimu, nemaloniu kvapu iš burnos, dantenų „kišenių“ gilėjimu, dantenų atsitraukimu ir kraujavimu. Pirmajame šios ligos etape pastebimi dantenų spalvos pokyčiai, o tuomet, jei susirgimas nėra gydomas, ši liga apima ir gilesnius audinius (būtent todėl atsiranda dantenų kraujavimas, nemalonus kvapas iš burnos, ir t.t.) Odontologijos klinikose dažniausiai rekomenduojama atlikti šaknų kanalų gydymą, kuris padeda užkirsti kelią ligos plitimui. Jei periodontitas yra ypač sunkios formos, dantų netekimas kartais yra neišvengiamas, todėl pacientui taikomas implantavimas ir protezavimas.
Dažniausios periodontito priežastys
Periodontito vystymuisi gali turėti įtakos nekokybiškai atliktos odontologinės procedūros (netikslūs dantų protezai, nekokybiškos dantų plombos, ir t.t.) Taip pat tam gali turėti įtakos kitos organizmo ligos (pavyzdžiui, cukrinis diabetas), netinkama mityba (vitaminų ir mineralų trūkumas), hormonų sistemos sutrikimai, dėl kurių organizmas negali tinkamai reaguoti į bakterijas, ir t.t. Nors periodontitas dažniausiai yra diagnozuojamas vyresniems nei 40 metų pacientams, tačiau amžius nėra riba – ši liga taip pat gali būti nustatoma ir jaunesniems pacientams. Odontologai pastebi, kad periodontitas dažniausiai diagnozuojamas vasaros metu – spėjama, kad būtent šiuo laikotarpiu kasdienei burnos priežiūrai skiriama mažiau dėmesio.
Kaip išvengti periodontito vystymosi?
Šios ligos gydymas dažniausiai yra ilgas ir sudėtingas, tad tuomet, jei siekiama, šios ligos išvengti, labai svarbu laikytis tam tikrų taisyklių. Odontologams tenka pastebėti, kad periodontitas dažniausiai diagnozuojamas rūkantiems asmenims, kurie nesilaiko svarbiausių burnos priežiūros taisyklių. Labai svarbu reguliariai valyti dantis, nepamiršti atlikti profesionalios burnos higienos odontologo kabinete, bei, žinoma, atsikratyti žalingų įpročių. Jei pastebėtumėte dantenų spalvos pokyčių, nereikėtų į tai numoti ranka – jei gydymas bus pradedamas ganėtinai greitai, tai padės išvengti sudėtingų procedūrų taikymo, ir, žinoma, leis sutaupyti pinigų.
Straipsnio komentarai
Bet per savo gyvenimą pastebėjau tokia šizoidine žmonių poelgių tendencija, kol kuo nors nepasako JŲ PRAKILNYBE IŠMINTINGOJI ZomboDėžė žmonėms gali bandyti įteigti bet ką ir tai bus ,,šauksmas tyruose". Dar kartais patiki tuo ką parašoma spaudoje. Labai norėčiau, kad ,,Šilokarčiamos" redakcija išspausdintu mano parašyta pvz., straipsnį, ką reikia daryti žmonėms, kad apsaugotu savo dantis. Galiu ir daugiau ką parašyti, ypač kas liečia akupunktūra, bet tiek to. Pinigų man iš NIEKO nereikia.
Jei pasiūlymų nulis, galima įtarti, kad pats esate parodontozės auka.