,,Aš sergu tuberkulioze, bet man ne gėda – man rūpi“

2013-12-10, Evelina MALIAUSKAITĖ
Marius Bartkus: „Niekas kitas nepasirūpins žmogaus sveikata, tik jis pats“.
Marius Bartkus: „Niekas kitas nepasirūpins žmogaus sveikata, tik jis pats“.
Tuberkuliozė yra ypatingai pavojinga ir ilgo gydymo reikalaujanti infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikrobakterija perduodama oro lašeliniu būdu. Nors Šilutės rajone sergamumas tuberkulioze kasmet sėkmingai mažėja, tačiau ligos plitimą būtų galima dar daugiau sumažinti, jei sergantieji tinkamai rūpintųsi savimi ir daugiau galvotų apie tai, kokią grėsmę kelia aplinkiniams.

Šia sudėtinga tema sutiko pasikalbėti Šilutės r. savivaldybės gydytojas Marius Bartkus, kuris jau ne vienerius metus intensyviai stengiasi padėti sergantiems tuberkulioze. „Atsimenu, dar studijų metais, ketvirtame kurse, mokėmės apie infekcines ligas. Iš vienuolikos studentų į tuberkuliozės dispancerį Kaune važiuodavau tik aš vienas, kiti bijodavo. Nors ten tikrai nebūdavo linksma, bet man buvo labai įdomu“, – pasakojo M. Bartkus. Jau studijų metais susidomėjęs šia liga ir jausdamas poreikį padėti sergantiesiems vyras daug dirba su ligoniais, ieško sergančiųjų ir net, jei reikia, pasirūpina jų gydymu priverstinai.

Gydymas ilgas ir sunkus, bet gyvybiškai svarbus
 
Lietuva yra viena iš aštuonių šalių, kuriose yra didžiausias pavojus susirgti infekcinėmis ligomis. Todėl lietuviams ypač svarbu būti atsargiems ir budriems savo sveikatos atžvilgiu. „Niekas kitas nepasirūpins žmogaus sveikata, tik jis pats“, – sakė M. Bartkus. Tad labai svarbu rūpintis savo sveikata – sveikai maitintis, neturėti žalingų įpročių, reguliariai lankytis pas savo šeimos gydytoją.  Jeigu tik žmogus turi įtarimą, kad būdamas kokioje nors aplinkoje galėjo užsikrėsti tuberkuliozės infekcija arba bendravo su žmogumi, kuris serga arba galimai serga infekcine liga, jis turi kuo greičiau kreiptis į šeimos gydytoją ir pasitikrinti. Nė vienas žmogus negali būti garantuotas, kad, pavyzdžiui, važiuodamas troleibuse nesusidurs su žmogumi, kuris serga ir neužsikrės. Didžiausią pavojų aplinkiniams kelia atvira tuberkulioze sergantys asmenys. Jiems čiaudint, kosint ar kalbant bakterijos oru pasklinda net 5 metrų atstumu ir gali išsilaikyti iki 5 valandų. Šią užkrečiamą ligą įveikti būtų daug lengviau, jeigu susirgę žmonės laiku kreiptųsi į gydytojus. „Jeigu liga yra laiku diagnozuojama, nuosekliai laikomasi gydymo antituberkulioziniais vaistais, sveikai maitinamasi – pusė metų ir žmogus sveikas kaip „ridikas“. Žinoma, gydymas yra labai sudėtingas, vaistų geriama labai daug, bet svarbiausia tai, kad žmonės pasveiksta ir nebekelia pavojaus kitiems“, – sakė M. Bartkus.
 
Apie 70 proc. sergančiųjų tuberkulioze – asocialūs asmenys
 
M. Bartkus pasakojo, kad ypač sunku padėti pasveikti asmenims, kurie gyvena kitokį gyvenimo būdą – nedirba, piktnaudžiauja alkoholiu, cigaretėmis, narkotikais. Tokių žmonių požiūris į ligą būna atmestinas – jie nesuvokia, kokią grėsmę kelia savo gyvybei, šeimos narių ir aplinkinių žmonių sveikatai. Deja, tokie žmonės sudaro didžiąją dalį sergančiųjų tuberkulioze. „Daugelis galvoja, kad niekas nesistengia dirbti su šia problema, bet taip nėra. Aš labai dažnai sulaukiu skambučių iš Klaipėdos apskrities ligoninės tuberkuliozės skyriaus, kad pacientas nenori gydytis arba pabėgo. Ir tada žmogų tenka priverstinai, teismo nutartimi išvežti į Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninę, kur pacientai yra griežtai gydomi, laikomi užrakinti“, – pasakojo M. Bartkus. Bet, pasak jo, ir ten atsiranda entuziastų, kurie sugeba pabėgti – leidžiasi lietvamzdžiais ar dar kitaip sugalvoja pasprukti. „Žinoma, pusė metų yra ilgas laiko tarpas gydytis, tačiau neretai pasitaiko, kad žmogus jau anksčiau yra išleidžiamas namo, kai jis nebekelia pavojaus aplinkiniams ir gydymas tęsiasi namuose. Tuberkuliozę reikia išgyditi iki galo paskirtais vaistais. Priešingu atveju gali išsivystyti gydymui atspari tuberkuliozės forma, kurios gydymas yra daug sunkesnis, kartais net nebeįmanomas“, – pasakojo Savivaldybės gydytojas M. Bartkus.
 
Tuberkuliozė yra liga, kaip ir visos kitos. Galbūt pavogingesnė ir baisesnė nei daugelis kitų, tačiau tinkamai gydantis ir rūpinantis savimi bei atsakingai mąstant apie keliamą grėsmę visuomenei, šią ligą laikui bėgant galėtume išginti iš mūsų tėvynės.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?