Kol vieni verslininkai vienijasi gerumu, kiti išlygų nenumato

2020-04-01, Sergėjus GVILDYS

Jau dabar akivaizdu, kad COVID-19 apribojimai ir draudimai turės rimtų ekonominių pasekmių. Vyriausybė ieško galimybių, kaip padėti verslui, kenčiančiam dėl susidariusios situacijos. Antai Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), atsižvelgdama į nustatytus ribojimus ir draudimus veiklos vykdymui dėl COVID-19, paskelbė mokesčių mokėtojų sąrašą, kurie nuo kovo 16 d. iki ekstremalios situacijos pabaigos yra atleidžiami nuo delspinigių ir nevykdomas jų mokesčių išieškojimas.

Valstybės pagalba verslui

Po ekstremalios situacijos pabaigos šios įmonės mokesčiams sumokėti arba mokestinės paskolos sutarčiai, be palūkanų, sudaryti turės du mėnesius. Sąrašai yra pateikti VMI tinklapyje. Įtrauktiems į sąrašą mokesčių mokėtojams taikomos analogiškos valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėjimą palengvinančios priemonės. Į sąrašą įtraukiamos tos įmonės, kurių veikla dėl karantino buvo tiesiogiai nutraukta ar apribota, remiantis Vyriausybės nutarimais (2020-03-14 Nr.207 ir 2020-03-16 Nr. 222).

Priėmus sprendimą įtraukti daugiau veiklų į sąrašą, VMI papildys sąrašą ir naujomis įmonėmis. Verslininkai, neradę savęs tarp paskelbtų mokesčių mokėtojų, tačiau taip pat patyrę neigiamas pasekmes dėl COVID-19, dėl pagalbos priemonių jų verslui taikymo gali kreiptis į mokesčių administratorių. Tačiau neapsiribojama vien tik šiuo žingsniu. Trečiadienį Ministrų kabinetas Lietuvoje pratęsė karantiną dėl koronaviruso plitimo dar dviem savaitėms – iki balandžio 13 dienos.

Pagal Vyriausybės priimtus sprendimus atsiranda galimybė reguliuoti kainas, priimti sprendimai dėl valstybės subsidijų verslui. Ministras Pirmininkas Saulius Skverelis informavo, kad nuspręsta, jog visiems ūkio subjektams būtų teikiama valstybės subsidija proporcija 10/90 proc. (darbdavio ir valstybės dalys). Visiems bus taikomas 10/90 mechanizmas.

„Tada atkrito klausimas dėl Vyriausybės sąrašo taip vadinamo veiklų, kurių sustabdyta šiandien veikla, ir būtų taikomas 10/90 proc. kompensavimo mechanizmas. Jis nėra priimtas, mes teikiame Seimui, jeigu Seimo sesija vyksta kovo 31 dieną, ypatingos skubos tvarka įstatymas yra priimtas, tai visiems bus taikomas 10/90 mechanizmas. Su taip pat viena sąlyga, kad darbo vietas reikia išsaugoti ne mažiau kaip šešis mėnesius“, – pabrėžė S. Skvernelis.

Verslas vienijasi prieš pandemiją

Koronaviruso pandemijai uždarius šalį, o medikams rūpinantis žmonių sveikata ir gelbstint gyvybes, beveik 3 milijonų gyventojų valstybė susivienijo. Be prašymų ir be grąžos ne tik žmonės, bet ir verslas padeda, dovanoja, kuria, konsultuoja ir daro daug reikšmingų dalykų, kad kartu įveiktume pandemiją ir krizę.

Daugelis Lietuvos įmonių ir verslininkų sunkiu šaliai momentu mielai dalijasi parama. Didžioji paramos dalis skirta medikams, kurie stovi priešakinėse linijose kovoje su klastingu viruso plitimu. Antai „Coca-cola“  ir „Neptūnas“ medikams į ligonines tiekia gėrimus pagal poreikį. Nuo kovo mėnesio bendrovė „Bitė“ suteikia nemokamą ryšį sveikatos įstaigoms ir medikams, savo ruožtu „Tele2“ sveikatos įstaigoms ir medikams pradeda teikti nemokamą internetą.

Nelieka abejingi ir Šilutės verslininkai. Štai restoranas „Kitchen Inn“ ir picerija „Toto pizza“ Šilutėje pradeda nemokamai tiekti tam tikrą kiekį maisto Šilutės medikams. Tai daryti planuoja visą karantino laikotarpį. Verslininko Ginidijaus Budrikio iniciatyva įkurtas labdaros ir paramos fondas „IMS projektai“ pirmąjį žingsnį planuoja žengti dovanojant būtiną patalpų oro išvalymo įrangą Šilutės medikų bendruomenei. 

Galimų rizikų ir išlygų nenumato – mokėk laiku!

Tačiau yra ir priešinga pusė. Redakcijai žinomas šilutiškis pasidalino nemalonia patirtimi sunkiu momentu. Žmogus dėl pavėluotai gautų pajamų ir nedarbo dienų viena diena vėliau sumokėjo už telekomunikacijų paslaugas bendrovei „Telia Lietuva“. Praėjus parai laiko po atlikto mokėjimo, vis tik paslaugos tiekimas buvo sustabdytas be jokio atskiro pranešimo. Susisiekus su bendrovės specialiste, jam buvo paaiškinta, kad mokėjimo sistemoje ji nieko nemato.

„Klientas privalo teisingai atlikti mokėjimą ir nelaukti paskutinės dienos“, – toks buvo atsakymas. „Neaišku, ar nepriskaičiuos papildomo mokesčio už paslaugos įjungimą“, – sakė pašnekovas po paslaugos atnaujinimo.

Žinoma, galima suprasti didžiulės bendrovės nustatytas tvarkas dėl mokesčių administravimo ir griežtas sankcijas už įsiskolinimą. Tačiau, esant ekstremaliai situacijai sveikatos srityje, visi supranta, kad pasekmės būtinai palies ir ekonomikos rodiklius. Valstybė, darydama nuolaidas verslui, automatiškai užprogramuoja mažesnį mokesčių surinkimą. O tai reiškia, kad reikės papildomų lėšų tam, kad būtų galima įgyvendinti visus įsipareigojimus biudžetininkams, visų socialinių grupių asmenims, gaunantiems pašalpas ir išmokas.

Tai yra didėjanti rizika, kad išmokos gali vėluoti. Juolab, kad ir nutolinus pajamų deklaravimo terminus, reikia suprasti, jog nusikels ir grąžintinų mokesčių išmokėjimas. Ar verslas į tai neturėtų atsižvelgti ir parodyti didesnį lankstumą klientui, nei norą uždirbti, naudojantis išskirtiniu dominavimu rinkoje? Tačiau akivaizdu, kad dar yra tokių, kurie nenumato jokių išlygų dėl mokėjimų gyventojams.

Apie tai savo tinklapyje skelbia ir viena savivaldybės valdoma įmonė UAB „Šilutės vandenys“. Bendrovė įspėja, kad „nepaisant šalyje paskelbto karantino, nėra pakeista atsiskaitymo už geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugas tvarka“. Tai reiškia, kad bendrovė, kuri faktiškai yra visų mūsų turtas, nuolaidų niekam nedarys ir perspėja, kad ekstremali situacija mokėjimų nekeičia. O gal kaip tik šiuo metu būtų pats metas priimti išmintingus sprendimus, kurie padės sunkmečiu išgyventi tiek verslui, tiek vartotojui? Ar ne pats metas kažkam peržiūrėti vertybes ir į žmones atsisukti veidu?


Straipsnio komentarai

..2020-04-03
negalima atmesti kad čia jau vyksta "perestroika" fazė po vaivorykštoliucijas. Kažkas panašaus kas buvo po 1917 raudonosios revoliucijos. Tada porą piatilektų irgi buvo "vasiukai", bet po to viską "nacionalizavo". Valstybinės įmonės tai nėra "verslas". Tad su 10% čia irgi kažkoks kryžiuočių "finansinis" instrumentas:
https://en.wikipedia.org/wiki/Tithe
https://lt.wikipedia.org/wiki/De%C5%A1imtin%C4%97
Kas svarbu susivokti kad nėra griaunamos sistemos, kurios jau nebuvo sugriautos arba egzistavo tik kaip priedanga ir stogai visokiems snowdenams. Tad čia nuimama tik scenos butaforijos, apnuoginamos virvutės tampančios scenos širmas ir užuolaidas, tt. Tai vistiek neparodo nieko apie teatro pastato architektus. Tai yra buožes kurie tuos rūmus naudoja savo "darbui". Nu dabar vyksta kažkas panašaus į stalingradą, katynę, ablingą, tuos dušus koncentracijos stovyklose, tt.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka