Policija turi mokėti prisitaikyti prie besikeičiančios situacijos
Koronaviruso pandemijos fone kriminogeninė situacija rajone pakito nežymiai, policija fiksuoja nusikalstamų veikų mažėjimą.
Siautėjanti pasaulyje koronaviruso pandemija priverčia atsakingas valdžios institucijas imtis nepopuliarių priemonių. Viena iš tokių - visuotinis karantinas su tam tikrais apribojimais. Tai ir kai kurie darbinės veiklos ribojimai, ir masinių renginių atšaukimas, ir tam tikri kontaktinio bendravimo galimybių suvaržymai. Įdomu, kaip pasikeitė policijos pareigūnų veikla ir su kokiais naujais iššūkiais jiems tenka susidurti?
Ikiteisminio tyrimo procesas sulėtėjo
Sveikatos apsaugos ministerija dėl koronaviruso sukeliamos užkrečiamos ligos atvejų pateikė rekomendacijas darbdaviams dėl grėsmių suvaldymo. Policija šiuo atveju jokių išimčių neturi. Dalis pareigūnų, kuriems leidžia darbo specifika, dirba nuotoliniu būdu. Tie budintys pareigūnai, kurie reaguoja į įvykius yra aprūpinti apsaugos priemonėmis, siekia vengti tiesioginio kontakto su kitais asmenimis.
Šilutės rajono policijos komisariato viršininko Artūro Mikalausko teigimu, atsirado problemų su ikiteisminiais tyrimais. „Visi darbai ir procesiniai veiksmai, kurie yra neskubūs, nukeliami į vėlesnį laikotarpį – iki karantino pabaigos“, - teigė policijos viršininkas. Reagavimas į įvykius yra vykdomas, darbuotojai, kurie atlieka šias funkcijas, dirba. Įvykių pobūdis visumoje nepakito, tik atsirado pranešimų dėl karantinuotų asmenų. Šių asmenų atžvilgiu taikyti griežtas priemones nėra būtinumo, jie įspėjami.
Fiksuojamas nusikaltimų mažėjimas
Kriminogeninė situacija pakito nežymiai, fiksuojamas nusikalstamų veikų mažėjimas. Apie tai galime spręsti iš registruojamų įvykių suvestinių. Akivaizdu, kad įtaką daro gyventojų priverstinis buvimas namuose. Todėl mažesnė tikimybė vagysčių iš gyvenamųjų patalpų, apribojus judėjimo ir bendravimo galimybes, mažiau tikėtina nusikaltimų ir gatvėje.
O praėjusią savaitę įvykdytas ginkluoto užpuoliko parduotuvės apiplėšimas dar tiriamas, asmuo, įvykdęs šį nusikaltimą, kol kas nenustatytas.
Informacija virtualioje erdvėje stebima
Taip pat policijos pajėgos vykdo socialinių tinklų ir juose platinamų pranešimų bei pasisakymų stebėseną. Informacija renkama ir analizuojama tam, kad būtų užkirstas kelias galimoms nusikalstamoms veikoms prieš visuomenės rimtį, sukeliant visuotinės panikos procesą.
Policijos vadovo nuomone, piliečiams vertėtų susilaikyti nuo neigiamos informacijos skleidimo. Ypač tos neigiamos informacijos, kuri sklinda iš asmenų, pasislėpusių po netikrais vardais ir paveiksliukais. Mat uždrausti tokiems žmonėms reikšti savo nuomonę negalima, tačiau kitiems reikėtų atsiriboti nuo nepatikrintos informacijos. Tai būtų labiau išmintinga. Juk nežinome kas, o, svarbiausia, kokiais tikslais pateikia tokią informaciją socialiniuose tinkluose. Kam gali būti naudingas valdžios institucijų veiklos trolinimas iš blogosios pusės?
„Policija yra pasiruošusi veikti ekstremaliose situacijose, - teigė viršininkas. – Mes turime mokėti prisitaikyti prie besikeičiančios situacijos. Neįmanoma viską suplanuoti ar numatyti iš anksto“.
Dirbančių policijos pareigūnų skaičius nėra mažesnis nei įprastomis sąlygomis. Kaip ir visa visuomenė, taip ir policijos bendruomenė neišvengė procesų, susijusių su saviizoliacija. Tačiau tas skaičius atitinka tokiu metu atostogaujančių pareigūnų skaičių, todėl įprastas darbo krūvis nesikeičia.