Karas be karo – užklupo virusas...
Vis dar pilni karingumo, kaip vaikai, vis ruošiamės kariauti, išleidžiame tam daugiau pinigų nei vokiečiai. O kai iš Azijos šikšnosparnių išsiperėjęs plikai akiai nematomas virusiukas atsikrapštė pas mus ir šoko rinkti aukas, paaiškėjo, jog ne tik neturime kuo mušti tą užkratą, bet ir gintis nepasiruošėme, nemokame. Bet ne mes vieni tokie, kitur dar blogiau...
Ne vieni skęstame koronaviruso COVID-19 „vandenyne“. Bėdos draugų daug: italai, ispanai, anglai, prancūzai, vokiečiai, amerikiečiai. Visų neišvardinsi. Kompanijoje, kaip sakoma, smagiau. Be to, turtingesnius smarkiau prigriebė. Kodėl? Nerūpestingesni buvo. Regis, manyta, kad tolimoje Kinijoje pradėjęs „plėšti arimus“ koronavirusas neatsiris iki Europos, Amerikos. Bet atplazdėjo į visus žemynus, išskyrus Antarktidą.
Kaip ir kokiu būdu įstengė? Ogi tyliai įsitaisęs keliauninkų ir ekonominių migrantų kūnuose, prilipęs prie rūbų, lagaminų, daiktų. Juk nematomas. Reikia pakišti ne po bet kokiu mikroskopu, kad pasibaisėtume, kas per velnio sutvėrimas tas virusas su ragiukais - taip panašus į jūrinė miną. Sprogdina visus, kuriuos kliudo. Koronavirusas lauke ne itin gajus, nugeibsta po poros parų ar greičiau. Apytikriai. Žiūrint, kur nutūpęs. Patogiausiai įsikuria žmogaus ląstelėse, ypač suklesti silpnesnio imuniteto asmenyse.
Todėl pensininkai – padidintos rizikos zonoje. COVID-19 jiems greičiau sukelia plaučių uždegimą ir uždusina. Turtingas ar vargšas – virusui skirtumo nėra. Tik vaikai bei jauni žmonės perserga lengviau. COVID-19 bijo drėgmės ir ultravioletinio spinduliavimo. Pasigavusieji virusą tampa jo nešiotojais, „paštininkais“, užkrečiančiais kitus. Liga, kaip ir meilė, valstybių sienų nepripažįsta. Šalys ES narės sienų ir neturėjo, kol koronavirusas neprispaudė atsiriboti. Bet visi pavėlavo. Kaltinti belieka save. Pirmą fronto kampaniją pralaimėjo visas būrys valstybių, tarp jų ir Lietuva. Gi prisipažinti pražiopsojus COVID-19 bangą niekam nesinori.
Iš haubicos į virusą neplieksi
Esame prisipirkę patrankų, šarvuočių, po lietuvišką poligoną ropoja vokiški tankai „Leopardai“. Jėga. Bet visas tas arsenalas prieš nematomą priešą virusą kapituliuoja. Virusas toks mažas, jog praeina pro bakterijų filtrus. Jis gali tapti biologiniu ginklu. Viena iš sąmokslo teorijų taip ir bandė pristatyti koronavirusą COVID-19. Atrodo, nepasitvirtino. Mokslų daktaras M. Ščelkanovas (Rusija), ne pirmus metus Tolimuosiuose Rytuose tiriantis azijinius šikšnosparnius, jau seniau nustatė, kad jie yra koronaviruso inkubatoriai, perduodantys užkratą gyvūnams, o šie - žmonėms.
Užkrato simptomai nepasireiškia apie dvi savaitės, COVID-19 – slapukas, tačiau užsikrėtęs asmuo nepastebimai tampa viruso platintoju. Anot M. Ščelkanovo, koronavirusai laikyti nepavojingais. Deja, mokslininkai skaudžiai apsišovė. Rusų mokslininkas ragina rimtai reaguoti į atsiradusias grėsmes ir ruoštis blogiausiam scenarijui. 2020-ieji – epidemijų metai.
Pirmieji gandai apie koronavirusą pasklido vos atšventus Naujuosius. Praėjus nedaug laiko pavojaus varpai suskambo Kinijoje. Teigiama, jog neišsyk, jog pirmieji atvejai nutylėti. O kas skuba pranešti apie ligą?! Tuo nepasigirsi. Aišku, Kinija keista valstybė, kur komunistinė ideologija pakenčia ir peša naudą iš ekonomikoje taikomos kapitalistinės praktikos. Yra net milijardierių.
Kinai darbštūs, drausmingi, vieningi. Padėję milžiniškas pastangas, praradę tūkstančius žmonių, jie lokalizavo ir pristabdė užkrato plitimą, nustatė koronaviruso genetinę struktūrą ir šiandien dalinasi įgytomis žiniomis su pasauliu, siuva kaukes, gamina respiratorius, dezinfekcinį skystį, kitas priemones, būtinas įveikti ligos sukėlėją. Mes irgi perkame. Bet šių prekių tebetrūksta.
Bėda neaplenkė
Lietuvoje, garsiau prakalbus iš televizorių ekranų apie koronavirusą, girdėjome sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos tvirtinimą, kad bus daroma viskas šiai bjaurasčiai užkardyti. Pažadėjo, neištesėjo. Nei reikiamo kiekio kaukių, nei respiratorių, nei specialių kostiumų neužteko net medikams.
Nemažai jų, kontaktuodami su viruso nešiotojais, patys užsikrėtė ar tapo įtariamaisiais. Izoliacijoje - apie 500 medikų. Kauno klinikos, Klaipėdos universitetinė ligoninė, Ukmergės ligoninė – spręstinų problemų židiniai. Ir kitur ne kažin kas. Medikai nekalti pilnai negavę būtinų priemonių kovai su koronavirusu. Jie dirba didvyriškai. Kas begydys pacientus, jei dauguma gydytojų susirgs? Ukmergės ligoninėn jau važiuoja talkinti vilniečiai. Politikė Ingrida Šimonytė vienoje televizijos laidoje tarsi iš šono pastebėjo, jog sveikatos apsaugos sistema nustekenta. Tai kas ją nustekeno? Ne pacientai, gi. Juk ir ji valdžioje ne vieneri metai, net į Prezidentės postą taikėsi.
Negi anksčiau jokių signalų apie sveikatos apsaugą nebuvo ir tik koronavirusas apnuogino akis badančią tiesą apie sistemos negalavimus. O kaip nuo COVID-19 saugosi prasčiokai? Anot vieno neringiškio, jo priemonės – 70 laipsnių stiprumo samanė ir česnakas. Jis toks ne vienas. Kiti išganymą mato pirtyje. Visko prisigalvojama, prisiskaitoma.
Iš valdžios vyrų lūpų gerų žinių mažoka, o blogų yra. Premjeras Saulius Skvernelis šokiravo bent dalį piliečių tiesiai šviesiai rėžęs televizijos žiūrovams, jog senių ligoninės nepriims, nes nebeišgydomi, kam tos pastangos veltui. Gydys jaunesnius. Kietai pasakyta, policininko tonu, nesidangstant.
„Maloni“ žinia pensininkams atbundant pavasariui. Įdomu, kaip toji auditorija, dar palaikantį gyvastį ir kol kas nenumačiusi savo laidotuvių, transformuos tą žinią atėjus rinkimų metui? Na, jei sulauks balsavimų. Ciniškai skamba demokratinėje valstybėje, kur, neva, visų galimybės lygios. Va, ir nelygios. Tiesa, Premjeras nepagyrė ir kai kurių jaunų emigrantų, sugrįžtančių gimtinėn tūkstančiais iš užkrato zonų. Dalis jaunikaičių padraikų nusistatę prieš 14 dienų izoliaciją ir nesilaiko įvesto karantino režimo. Laisvės, girdi, jų pažeidžiamos. Nenori pasėdėti namuose dvi savaitės, kol paaiškės, ar sveiki, kad išėję kitų neužkrėstų.
Bet jiems ne motais. Koks išsilavinimas, toks ir supratimas. Nebus per daug pridūrus, kad jie – lietuviškos nureformuotos švietimo sistemos buvę auklėtiniai, kartais parodantys savo „mokytumą“ internetiniuose komentaruose, priveldami aibes gramatinių klaidų bei darantys nelogiškas išvadas. Ko norėti: mokytojas mokykloje tapo mažesniu už mokinį. Ką užgyvenom, tą turim – užaugo nemažai nežiniukų, neatsakingų žmonių be jokios etikos.
Sprendžiant situaciją dėl šalyje plintančio COVID-19, Sveikatos apsaugos ministerija padarė nepamatuotų sprendimų, pasiblaškė, trūksta ir kitų žinybų susiklausymo, iškyla įvairių nesutarimų. Bandoma teisintis situacijos sudėtingumu, bandoma peradresuoti kaltes oponentams. Labai pasigendame vienybės, jautrumo. Per 30 atkurtos valstybės metų, deja, sukurta egoistinė visuomenė, susiskaldžiusi pagal turtinę gradaciją. Svarbiausia - pinigai, pelnas. Artimo meilė – tik senuose romanuose, filmuose. Kasdienybė kitokia: lenktynės dėl turto, viršenybės visuomenėje. Kiekvienas sukasi pagal savo galias.
Tai matyti net žmonėms apsiperkant, ypač apninkant panikai, kaip šiandien. Vieni prisiperka medicininių kaukių atsargai trigubai, kitiems nieko nepalieka. Daug griebiama ir tam, kad vėliau parduotų iš po skverno trigubai brangiau. Plėšimas be ginklo. Tai ne paslaptis, vyksta nuolat. Nelaimė tam nepadaro galo.
COVID-19 – didelė bėda, bet ir tautiečių susvetimėjimas, kaip sakoma, rūpestis vien „savais marškiniais“, įstatymų nepaisymas nekelia optimizmo rytojumi. Kiek sužinome iš medijų apžvalgų, Europoje geriausiai tvarkosi vokiečiai, padedantys ir italams, ir prancūzams. Senas pastebėjimas, kad vokietis įstatymo nesvarsto, nepervartalioja, o vykdo, Vokietijoje tebegalioja. Praktika rodo – lietuvaičiams nelengva to išmokti.
Gyventi broliškai
Koronavirusas skina Europoje italus, ispanus, britus – laidoti, kremuoti nespėjama. Mirusiųjų skaičius auga kasdien. Italijoje paros „rekordas“ – 919 mirčių, Ispanijoje – 832. Pasaulyje aukos skaičiuojamos tūkstančiais. Statistika keičiasi valandomis.
Estijoje COVID-19 nusigavo į Saremos saloje įsikūrusius senelių namus. Kertama visiems: turčiams, valdžios garsenybėms, meno, šou, sporto žmonėms, vidutiniokams, beturčiams. Su pandemija atkeliavo panika, chaosas. JAV irgi neapsigynė: kovo 28 dieną per TV pranešta - apie 100 tūkstančių užsikrėtusiųjų.
Amerikiečių valdžia palaikys gyventojus ir verslą milžiniškomis pinigų dotacijomis. Lietuva irgi skolinsis milijardus. Parkeliauja ir užsakytos būtinos priemonės, padėsiančios suvaldyti virusą. Iškęsim, išliksim... Kas išliks, kas ne. Imunitetas ir fortūna tars savo žodį. Nepatikima loterija, kol neatsiras vakcina. Mokslas ją žada, nors teks palaukti. Reikia krapštyti pakaušį, kiek tai kainuos? Kažin, ar bus praleista proga kažkam užsidirbti. Godumas irgi užkratas. Vieniems turtus sukrauna, kitus nurengia. Gal be dalgio pjaunantis koronavirusas COVID-19 privers žmoniją atsitokėti, kitaip pažvelgti į save, artimus, svetimus, aplinką, pinigus?
Kaip peržengti tą slenkstį, susivienyti, išmokti dalytis viskuo, kiek įmanoma, dirbti bendram labui, draugauti, o ne pyktis, rauti blogį, sėti gėrį, gyventi broliškai. Ar ši filosofija liks, kaip ir buvo, atsiskyrėlių pažiūromis, o išgyvenusieji vėl imsis seno: draskysis tarpusavyje žemės gabalo, riesis dėl resursų, dėl pažiūrų, dėl vietos po saule. Jei taip, bus „ragai“... Bet yra ir gerų pavyzdžių. Nuo koronaviruso išgydyta 95-erių šveicarė. Moteris jau buvo susitaikiusi su mirtimi, tačiau pasveiko. Lietuviai ima suprasti pavieniui neišplauksiantys, ima padėti vieni kitiems, užjausti susirgusius. Atgausime žmogiškumą – atsigausime, tuomet ir koronavirusą įmanoma „nukarūnuoti“.
Straipsnio komentarai
I want your ugly, i want your disease
I want your everything as long as it's free
Visko kas geriausio. Nugriebia visą grietinėlę. Best things in life are free.
Ta daina ir yra įspėjimas apie kažkokį "blogą" romanų kalbos pavartojimą ne pagal paskirtį.
https://en.wikipedia.org/wiki/Romance_languages