Prasideda akcija „Ungurys“: siekiama sustabdyti neteisėtą ungurių žvejybą
Nuo balandžio 21 d. iki gegužės 31 d. vyksiančios akcijos „Ungurys“ tikslas – stabdyti neteisėtą ungurių žvejybą. Tad bus sustiprinta ir žvejų mėgėjų, ypač povandeninės žvejybos, kontrolė. Vykdant upių ir upelių, kuriais vyksta intensyviausia ungurių migracija, kontrolę, bus tikrinama, ar nėra nelegaliai pastatytų užtvankų ir kitų kliūčių žuvų migracijai, ar hidroelektrinėse įrengtos efektyvios žuvų apsaugos priemonės, ar į upelius nepatenka teršalai.
Tarptautinės jūrų tyrimo tarybos (ICES) duomenimis, europinių ungurių ištekliai nebesiekia saugaus biologinio limito. Nors šių žuvų verslinė žvejyba apribota, kasmet vykdomi ungurių įveisimo darbai, būklė vis dar sparčiai blogėja.
Europos Tarybos reglamente (EB) Nr. 1100/2007, nustatančiame priemones ungurių ištekliams atkurti, siūloma ne tik riboti šių žuvų žvejybą, bet taikyti ir kitas priemones, kurios leistų jūros nerštavietes pasiekti didesniam ungurių skaičiui.
Iki šiol neaišku, dėl kokių priežasčių ungurių išteklių drastiškai sumažėjo visame areale. Lietuvos vandens telkiniai palyginti mažai užteršti, sąlygiškai atviri natūraliai migracijai, todėl būtų labai svarbūs atkuriant europinių ungurių išteklius ne tik šalyje, bet ir visame areale, jei priežasčių, 8-ojo dešimtmečio pabaigoje nulėmusių šių žuvų išteklių mažėjimą, ateityje neliktų.
2009 m. unguriai buvo įtraukti į Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos (CITES) II priedą, kuriame išvardytų rūšių egzemplioriams taikomas specialus prekybos reguliavimas. Europinius ungurius Europos Sąjungoje draudžiama ir eksportuoti, ir importuoti.
Lietuva pagal CITES reikalavimus įdiegė kontrolės ir apskaitos sistemą, užtikrinsiančią ungurių prekybos kontrolę. 2020 m. pradžioje buvo sulaikyta ir konfiskuota nelegali ungurių siunta iš Kinijos. Dėl didelės žalos europinių ungurių ištekliams Aplinkos apsaugos departamentas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR baudžiamąjį kodeksą.
Praėjusiais metais aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai įgijo teisę atlikti objektų, kurių prekyba ribojama ar draudžiama, kontrolinius pirkimus. Pasinaudojant šia teise bus stebimi skelbimai, renkama kita informacija apie prekybą galimai nelegaliai sugautomis žuvimis ir įtarus, kad daromas administracinis nusižengimas, atliekami kontroliniai pirkimai.
Kviečiame piliečius būti neabejingus ir pranešti apie rengiamą, daromą ar padarytą aplinkos apsaugos pažeidimą skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112 arba Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo skyriaus telefonu (8 5) 273 2995.