Socialinių paslaugų centras kviečia suremti pečius
Pagėgių savivaldybės socialinių paslaugų centras savo veiklą – teikti paslaugas jų reikalingiems gyventojams – tęsia ir karantino metu. Darbuotojai suvokia būtinybę dirbti saugiai, kad rūpindamiesi žmonėmis netaptų koronaviruso nešiotojais ir patys „neiškristų iš rikiuotės“, juk profesionali socialinė pagalba per pandemiją yra būtinybė.
Socialinių paslaugų centro direktorė Nijolė Kovaliova „Facebook‘e“, šios įstaigos paskyroje, rašo:
„Socialines paslaugas teikti iš namų turbūt neįmanoma. Įstaigos darbuotojams negalioja karantinas. Vieni darbuotojai dirba įstaigoje, kiti lanko klientus jų namuose. Tik 2-3 žmonės turi galimybę dirbti dalį darbo laiko nuotoliniu būdu.
Jausdami atsakomybę prieš darbuotoją ir įstaigos klientą, karantino pradžioje susisiekėme su visais paslaugų gavėjais ar jų artimaisiais, ragindami mažinti paslaugų apimtis, palikti tik gyvybiškai būtinas paslaugas (kad būtų kuo mažiau kontaktų atvejų).
Keletas paslaugų gavėjų susistabdė paslaugas, jais rūpinasi artimieji. Tačiau turime ir tokių atvejų, kuomet vėl pasiprašė paslaugas teikti įprastu „ritmu“.
Vis dėlto daugeliui žmonių, kurie yra Pagėgių socialinių paslaugų centro klientai, mūsų pagalba reikalinga. Pagėgių mieste bei seniūnijose - apie 55 neįgalūs, senyvo amžiaus asmenys ir toliau gauna integralios pagalbos (globos ir slaugos) paslaugas bei pagalbos namuose paslaugas. Centro darbuotojai, eidami teikti paslaugų, privalo naudotis dezinfekcinėmis bei asmens apsaugos priemonėmis ir dėl savo pačių, ir dėl klientų saugumo. Tai dviguba atsakomybė. Personalą privalome aprūpinti apsaugos priemonėmis. Šioje vietoje turėjome nemažą iššūkį, kol jų „prisigraibėme“, kad nors minimaliai aprūpintume darbuotojus apsaugos priemonėmis. Apsaugines kaukes pasiuvo mūsų nuolatinis partneris Pagėgių savivaldybės neįgaliųjų draugija. Šiek tiek apsaugos priemonių esame gavę iš Savivaldybės, tačiau tai yra labai maži kiekiai, palyginus kiek mums reikia.
Esame pateikę poreikio sąrašą Savivaldybei. Tačiau nelaukiame, kada gausime, o patys ieškome, patys siuvame apsaugines kaukes. Neretai jomis aprūpiname ir savo klientus.
Mūsų įstaigos poreikis būtiniausioms priemonėms: vienkartinėms pirštinėms, chalatams, veido apsauginėms kaukėms per dieną mažiausiai po 50 vnt. Per mėnesį - po 1 000 vnt. Dezinfekcinio skysčio rankoms ir paviršiams – apie 4 litrus per dieną. Per mėnesį - apie 85 litrus. Neskaitant autobuso priežiūros, kuriuo vežiojami ypač jautrūs klientai, vykstantys hemodializėms į Tauragę.
Informacijai pateikti, darbuotojams palaikyti turime susikūrę uždarą įstaigos „Facebook“ grupę, kurioje aktyviai bendraujame, dalinamės informacija apie apsaugos priemones ir kitais rūpesčiais, kurių šiuo laikotarpiu netrūksta.
Labai svarbu palaikyti darbuotojų emocinę būseną. Juk jie turi ir savo šeimas, neretai senus tėvus, mažus vaikus, mokinukus, kuriems reikia pagalbos pratinantis prie naujos ugdymo sistemos. Ir tik retas įstaigos darbuotojas gali dirbti dalį laiko nuotoliniu būdu!
Paslaugas teikiame visoje savivaldybėje, ne tik Pagėgių mieste, taigi ir apsaugos priemones darbuotojams reikia išvežioti po visą savivaldybę. Kol kas nėra didelės stresinės situacijos, tačiau ruošiamės atvejui, jei padėtis pablogėtų. Norime turėti dezinfekcinio skysčio, vienkartinių drabužių rezervą.
Socialinių paslaugų centro darbuotojai vis dar susiduria su atvejais, kai žmonės nesuvokia padėties rimtumo. Lankomiems asmenims tenka aiškinti apie koronaviruso grėsmes, kaip jiems reikėtų elgtis per karantiną, netgi kaip planuoti pirkinius. Jie sunerimę - kaip išsirašys vaistus, ar jiems užteks duonos, ar užteks maisto. Dažno mūsų kliento artimieji izoliuojasi, tad mes jiems liekame patys artimiausi. Raminame, kad produktų užteks, nors žmonės prašo nupirkti daug duonos, mėsos, kruopų. Itin reikliems seneliams tenka paaiškinti, jog šiuo metu parduotuvėse ilgai būti nėra saugu, susitariame, kad vietoje vieno produkto tiks kitas.
Įstaigoje dirbančios socialinės darbuotojos, atvejo vadybininkės, karantino metu nenutrūkstamai organizuoja kompleksinių paslaugų teikimą šeimoms, auginančioms vaikus. Siekiant visapusiškai apsaugoti darbuotojus ir šeimas, atvejo nagrinėjimo posėdžiai organizuojami nuotoliniu būdu, asmeniškai susisiekiant su šeima ir bendraujant individualiai bei išklausant įstaigų ir institucijų nuomonę dėl šeimos situacijos. Tam tikrais atvejais ar esant įtarimams dėl padidėjusios rizikos šeimoje (galimai prieš vaiką naudojamas smurtas, tėvai neužtikrina mažamečio priežiūros ar kitokio pavojus vaiko fiziniam ar psichiniam saugumui, sveikatai ar gyvybei) apie tai nedelsiant informuojami policijos pareigūnai. Taip pat, bendradarbiaujant su policijos komisariatu, yra pateikta informacija apie šeimas, kuriose gali kilti didesnė rizika. Tokias šeimas policijos pareigūnai pagal galimybes aplanko prevenciniais tikslais.
Pastarosiomis dienomis ypač daug dėmesio skiriame tam, kad vaikui būtų užtikrinta saugi aplinka karantino metu. Esant reikalui, teiksime laikino apgyvendinimo paslaugas. Esant žmogiškųjų išteklių trūkumui, kad būtų galima užtikrinti vaikų laikiną priežiūrą, esame numatę planą, kurį rekomenduosime Savivaldybei. Ieškome sprendimų ir glaudžiai bendraujame su partneriais iš nevyriausybinio sektoriaus, savanoriais, kad prireikus būtų galimybė užtikrinti vaikams saugią aplinką.
Norime paraginti žmones aktyviau rūpintis savo artimaisiais. Senelių, neįgaliųjų, kurie yra visiškai vieniši, nėra tiek daug. Dauguma jų turi vaikus, anūkus. Labai tikimės, kad jie pasirūpins savo artimaisiais ir taip palengvins socialiniams darbuotojams darbą šiuo nelengvu metu. Gal yra galimybė, kad karantino dienomis senoliai galėtų pagyventi pas artimuosius. Tuomet jie jaustųsi nepamiršti ir reikalingi. Mes rūpinamės seneliais, bet žinome: jie labiausiai laukia jūsų – savo vaikų, savo anūkų. Apie jus nuolat kalba, džiaugiasi jūsų pasiekimais, gyvena jūsų problemomis ir nuolatos laukia. Jie laukia ne darbuotojų – jie laukia savų vaikų, artimųjų. Atradę laiko ir galimybių pasirūpinti savo artimais seneliais, jūs suteiktumėte galimybę socialiniam darbuotojui lankyti visiškai vienišą senelį, kuris neturi artimųjų.
Socialinių paslaugų centro kolektyvas garantuoja, kad mūsų globojami seneliai neliks vieni. Įstaiga dirba ir suteikia būtinąsias paslaugas. Beje, šiuo metu sustabdyta Vaikų dienos centro ir „Maisto banko“ veikla. Vaikų dienos centre tai padaryta dėl draudimo būriuotis. O dėl „Maisto banko“ ilgai dvejojome. Kiekvieną pirmadienį parveždavome iš Tauragės prekybos centrų tos pačios dienos galiojimo pabaigos maisto produktų. Ateidavo apie 20 asmenų jų pasiimti. Tačiau mes skatinome juos išeiti iš namų, būriuotis, o tai neleistina. Taigi, atsiprašome, bet visų pirma mums rūpi jūsų saugumas. Svarstome galimybę, užsitęsus karantinui, vežti produktus jiems į namus.
Sudarome sąlygas atvykti ir profesionaliam psichologui (bendruomeninės kompleksinės paslaugos šeimai Pagėgių savivaldybėje projektas). Nors, vadovaujantis rekomendacijomis, šias paslaugas reikėtų teikti nuotoliniu būdu. Tačiau mes imamės visų atsargumo priemonių, kad šios paslaugos vyktų „gyvai“, nes yra gyventojų, kuriems psichologo pagalbos labai reikia. O psichologo darbas nuotoliniu būdu ne toks efektyvus, kaip bendraujant betarpiškai.
Dėl pandemijos socialiniams darbuotojams kilo daugiau iššūkių, natūralu, kad jie baiminasi užkrato. Kolektyvas pageidauja, kad atsirastų galimybė socialiniams darbuotojams, kaip ir medikams, atlikti testus dėl koronaviruso. Tai aktualu ir dėl darbuotojų, ir dėl klientų saugumo.
Laukiame jūsų skambučių, pagalbos prašymų. Esame pasirengę Jums padėti!
Tel. Nr. 8 441 56089.“