Posėdžio spektaklyje neapsieita be deguto
Paskutiniame Pagėgių savivaldybės tarybos posėdyje pritrūko viešumo. Gal todėl lengvai buvo pritarta UAB „Pagėgių komunalinis ūkis“ 2019 metų vadovo veiklos ataskaitai. Nesvarbu, kad įmonei skirta bauda sudarė didžiąją nuostolių dalį, o jos buvusiam vadovui buvo paskirta 6 200 eurų dydžio išeitinė kompensacija. Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius vertina tai neigiamai ir tikina, kad nesidomi šios įmonės veikla.
Pažeistas viešumo principas
Pagėgių savivaldybės VI šaukimo taryba balandžio 23-iąją keturioliktajame posėdyje pritarė „Pagėgių komunalinio ūkio“ vadovo ataskaitai. Tačiau gražiai surežisuotame spektaklyje neapsieita ir be deguto. Pirmiausia tai, kad Tarybos posėdyje buvo pažeistas viešumo principas. Šio principo įgyvendinimą savivaldoje numato Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 13 straipsnio 11 punktas, kuriame aiškiai ir nedviprasmiškai parašyta, kad Tarybos posėdžiai yra vieši. Tokiu būdu Pagėgių politikai, organizuojantys Tarybos posėdį ir atsakantys už jo vedimą, nepasirūpino, kad suinteresuoti asmenys, tarp jų ir žiniasklaidos atstovai, galėtų stebėti posėdžio eigą, klausytis politikų diskusijų aktualiais klausimais.
Išimtinė Pagėgių savivaldybės tarybos kompetencija - tai Tarybos reglamento tvirtinimas. Reglamente, be kitų klausimų, turi būti numatytos pagrindinės bendravimo su gyventojais formos ir būdai, užtikrinantys vietos savivaldos principų ir teisės įgyvendinimą bendruomenės interesais. Tačiau Pagėgių politikai šios sau keliamos nuostatos nėra įtvirtinę šiame dokumente. Todėl akivaizdu, kad dokumentas, kuriuo vadovaujasi Pagėgių politikai, prieštarauja aukštesniam įstatymui – Vietos savivaldos įstatymui. Iš tiesų, ar šie pažeidimai nenubraukia kelių valandų 17 politikų triūso nuotoliniame posėdyje? Dėl šio fakto opozicijos lyderis E. Kuturys išsiuntė skundą Vyriausybės atstovei.
Nuostoliai dėl vadovo kaltės
Tačiau galimai neteisėtame Tarybos posėdyje buvo pritarta Pagėgių savivaldybės įmonės UAB „Pagėgių komunalinis ūkis“ 2019 metų vadovo veiklos ataskaitai. Kadangi pagėgiškių bendruomenė neturėjo galimybės stebėti šio sprendimo projekto svarstymo, pasigilinsime į keletą ataskaitos aspektų ir niuansų, susijusių su šios įmonės jau buvusiu vadovu.
Atvertus politikų patvirtintą vadovo ataskaitą, matome, kad įmonė dirbo itin nuostolingai. Savivaldybėje, kur gyventojų skaičius nesiekia ir devynių tūkstančių, valstybės įmonės veiklos rezultatas su 135,69 tūkst. eurų nuostoliu yra tiesiog nesuprantamas sveiku protu. Kaip gali įmonė, kuri rinkoje neturi konkurentų, dirbti nuostolingai, kada kainų skaičiuoklėje yra įskaičiuota viskas: nuo vadovo pieštuko iki investicijų. Todėl nuostolių eilutė vadovo ataskaitoje labiausiai turi dominti bendruomenę, kuri per išrinktus politikus yra šios įmonės savininkė.
O čia galime pamatyti išsamiai išvardintas veiklos sąnaudas, kur atsiveria vienas nekorektiškas dalykas. Tai 82 194 eurų bauda už Valstybinei mokesčių inspekcijai pateiktus klaidingus duomenis apie išgautus gamtos išteklių (geriamo vandens. - red.) kiekius. Ši bauda buvo skirta praėjusių metų lapkričio mėnesį ir UAB „Pagėgių komunalinis ūkis“ vadovo ataskaitos skaičiuose užmaskuotas bendrųjų sąnaudų kontekste, taip sudarydamas 11,5 procento sąnaudų.
Tokia manipuliacija tikrai akių nebado, mat kur kas didesnės atlyginimų ir suvartotos elektros energijos sąnaudos. Tačiau jei išskaidysime tiesioginius įmonės nuostolius 2019 metais, tai vaizdas - kur kas arčiau tiesos. Taigi, iš 135 tūkstančių eurų nuostolių 82 194 eurų bauda sudaro apie 60 procentų visų nuostolių. Jei dar išskirsime 38 tūkstančius eurų vartotojų skolų, galėsime susidaryti vaizdą, artimesnį realybei. Likęs apie 15 tūkstančių eurų nuostolis ir parodo tikrąjį įmonės veiklos rezultatą. Tačiau jei grįšime prie baudos, tai veiklos sąnaudų eilutėje, nustatant paslaugų kainodarą ateityje, šis skaičius gali būti įkalkuliuotas į kainą, o tai lems jos didėjimą galutiniam vartotojui. Ši bauda, skirta už klaidingų deklaracijų pateikimą Valstybinei mokesčių inspekcijai, parodo ir kitą medalio pusę.
Kompetencijų stokos piramidė
Tai vadovo kompetencijos rodiklis, kurio tiesioginė pareiga kontroliuoti pavaldžių darbuotojų rengiamus dokumentus. Tačiau, jau buvusiam vadovui Saugintui Vaičiūnui, 2019 metais gruodžio mėnesį pasiprašius atleisti jį iš pareigų, iš to paties nuostolingo biudžeto buvo dosnia ranka atseikėta net keturių mėnesių vidutinio atlyginimo išeitinė kompensacija, tai maždaug apie 6 200 eurų suma. Kaip į situaciją bežiūrėtum, tai akivaizdus atlygis už „gerą“ darbą.
Toks trijų UAB „Pagėgių komunalinis ūkis“ valdybos narių sprendimas, neprieštaraujant merui V. Bendaravičiui. Komentuodamas „Šilokarčemai“ Pagėgių meras prisipažino, kad apie 2019 metų lapkričio mėnesį paskirtą baudą Savivaldybės įmonei jis sužinojo tik vasario mėnesį, prieš koronavirusą. „Požiūris į tokią situaciją, aišku, yra neigiamas“, – sakė V. Bendaravičius. Tačiau tai nė kiek nesutrukdė teigiamai įvertinti UAB „Pagėgių komunalinis ūkis“ 2019 metų vadovo veiklos ataskaitą. Keistokai iš šalies atrodo tokių vadovų kompetencijos, parodančios visišką abejingumą kontrolei. O gal po kontrolės stokos marška paslėpti politiniai susitarimai, kurie mero reputacijos tikrai nepagerina?
Straipsnio komentarai
numestas gatvės vidury.
Tik vienas paukštis randa grūdą,
o š-dą sulesa kiti.
,,...Tokiu būdu Pagėgių politikai, organizuojantys Tarybos posėdį ir atsakantys už jo vedimą, nepasirūpino, kad suinteresuoti asmenys, tarp jų ir žiniasklaidos atstovai, galėtų stebėti posėdžio eigą, klausytis politikų diskusijų aktualiais klausimais...'''
Tai reiškia, kad nuotolinio posėdžio moderatorius nenusiuntė visam pasauliui ( t,y. kiekvienam Pagėgių gyventojui ir visiems žurnalistas) Zoom konferencijos prisijungimo ID ir nuorodos?.. :)))