Reikalavimas viešas teritorijas tvarkyti privatiems asmenims - teisėtas

2020-05-25, Sergėjus GVILDYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Vyriausybės atstovų institucija Klaipėdos ir Tauragės apskrityje įvertino Šilutės rajono tvarkymo ir švaros taisyklių teisėtumą. Remiantis galiojančia teismų praktika, buvo priimtas sprendimas nepalankus daugiabučių namų gyventojams, nesutinkantiems, kad priskirtas viešas teritorijas prie daugiabučių namų reikia tvarkyti patiems.

Tarybos sprendimas neprieštarauja įstatymams

Vyriausybės atstovas Klaipėdos ir Tauragės apskrityse, pagal jam suteiktus įgaliojimus, vertino Šilutės rajono tvarkymo ir švaros taisyklių teisėtumą. Nagrinėdamas Šilutės miesto gyventojos skundą, kuris buvo paremtas Vyriausiojo administracinio teismo sprendimu dėl panašių Ukmergės miesto švaros taisyklių, Vyriausybės atstovas pažymėjo, kad jos nėra identiškos Šilutės rajono švaros ir tvarkymo taisyklėms.

Priimant sprendimą dėl Šilutės politikų patvirtintų taisyklių, buvo atsižvelgta į 2013 metais suformuotą teismų praktiką. „Savivaldybės taryba, užtikrindama savivaldybės savarankiškosios funkcijos (švaros ir tvarkos užtikrinimas) vykdymą, turi teisę savo tvirtinamose taisyklėse apibrėžti sąvoką „faktiškai naudojama teritorija“ bei nustatyti daugiabučių namų savininkams pareigą tvarkyti namui priskirtą faktiškai naudojamą teritoriją“, – teigiama 2013 m. balandžio mėn. 24 dienos Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartyje.

Vyriausybės atstovas konstatavo, kad Šilutės rajono savivaldybės taryba, patvirtindama Šilutės rajono tvarkymo ir švaros taisykles bei jose įtvirtindama „faktiškai naudojamos teritorijos“ sąvoką ir nustatydama asmenims pareigą užtikrinti švarą bei tvarką tvarkomose teritorijose, „veikiant patiems arba sudarant teritorijos tvarkymo paslaugų sutartį arba per bendro naudojimo objektų valdytojus“ neviršijo Konstitucijos, Vietos savivaldos įstatymo bei Administracinių nusižengimų kodekso jai suteiktų įgaliojimų. Dėl šios priežasties Savivaldybės tarybos patvirtintos taisyklės neprieštarauja aukštesnės galios teisės aktų nustatytiems reikalavimams.

Ar nenuklysta nuo bendrųjų tikslų?

Neturėdami tikslo vertinti Vyriausybės atstovo darbo ir jo sprendimo, pažvelkime į tai, ką pasisakė LVAT dėl Ukmergės miesto švaros taisyklių. Žinoma, taisyklių identiškumas, jeigu vertinti pažodžiui, yra skirtingas. Bet kiek tai skiriasi iš esmės?

Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad teismas savo sprendime pažymėjo, jog taisyklių „nuostatos tiek, kiek jos apibrėžia naudojamas teritorijas kaip teritorijas, priskirtas <...> daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalų specialiuoju planu, bei įpareigoja asmenis palaikyti tvarką, švarą ir atlikti išvardintą sąrašą darbų savivaldybės teritorijose, kurios <...> specialiuoju planu yra priskirtos daugiabučiams gyvenamiesiems namams, neprieštarauja <...> teisės aktų reikalavimams“.

Tačiau ši diskrecinė teisė turi būti įgyvendinta taip, kad nebūtų pažeidžiami teisės principai ir teisės normos, susijusios su teritorijų planavimu ir asmenų pareigomis. Dėl diskrecinės galios suteiktų įgaliojimų veikti savo nuožiūra gali susidaryti situacija, kai institucija nuklysta nuo valstybinėms institucijoms priskirtų bendrųjų tikslų ir, susitelkus į specifinius tikslus, gali būti pažeidžiamos piliečių teisės.

Teismas pažymėjo, kad įstatymai aiškiai ir nedviprasmiškai nustato žemės naudotojo sąvoką ir teritorijos kriterijus. Ir nors Teritorijų planavimo įstatymo reglamentavimas suteikia teisę savivaldybei inicijuoti teritorijų planavimo dokumentų rengimą, tačiau Vietos savivaldos įstatymas ar kiti teisės aktai nesuteikia jai kompetencijos kitais būdais  suformuoti teritoriją, siekiant įgyvendinti jos tvarkymo ir švaros palaikymo tikslą.

Svarbiausia tai, kad savo sprendime teismas pažymėjo, jog teritorijos taisyklėse yra paskiriamos daugiabučiams namams, neatsižvelgiant į teritorijų ypatybes, kurios gali lemti jų tvarkymo pobūdį. Teismas įvertino ir tai, kad pagal įtvirtintą reguliavimą daugiabučių namų bendrijoms gali tekti pareiga tvarkyti teritorijas, kurios skirtos visų miesto gyventojų poreikiams tenkinti, taip pat kurių tvarkymas gali iš jų pareikalauti neadekvačių resursų. Toks reglamentavimas, teismo nuomone, gali sukurti kliūtis, dėl kurių naudojimasis viešomis teritorijomis ar jų infrastruktūros kūrimas, siekiant užtikrinti viešuosius interesus, taptų neįgyvendinamas, o savivaldybė, priskirdama tokių teritorijų tvarkymą daugiabučių namų bendrijoms, gali nepagrįstai apriboti visų miesto gyventojų teisę naudotis bendrojo naudojimo teritorijomis.

Ar pagrysta prievolė?

Iš galiojančio teisinio reglamentavimo matyti, kad teisės aktai nesuteikia teisės savivaldybei spręsti, kaip savininkai turėtų atsiskaityti už tvarkymą ir priežiūrą teritorijos, kuri nėra teisės aktų nustatyta tvarka suformuotas ir įregistruotas žemės sklypas ir namo bendrojo naudojimo objektas (kaip tai nustatyta Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 14 straipsnio 6 dalies 9 punkte). Teismas padarė išvadą, kad savivaldybė negalėjo nustatyti tokio teisinio reguliavimo, pagal kurį asmenys įpareigojami palaikyti tvarką, švarą ir atlikti išvardytą sąrašą darbų savivaldybės viešosiose erdvėse prie daugiabučių gyvenamųjų namų,

„Teismas vertina, kad taisyklių 8, 21 ir 73 punktuose nustatytu teisiniu reguliavimu atsakovė jai priklausančią pareigą prižiūrėti ir tvarkyti viešąsias erdves nepagrįstai perkėlė privatiems asmenims, taip sukeldama jiems administracinę ir finansinę naštą“, – konstatuojama nutarime. O ar pagrįstai Šilutės rajono tvarkymo ir švaros taisyklėse pareiga prižiūrėti ir tvarkyti viešąsias erdves perkelta privatiems asmenims?


Straipsnio komentarai

savivald. teisininkams ir Vyriausybės atstovams!2020-05-27
3 straipsnis. Viešojo administravimo principai

Viešojo administravimo subjektai savo veikloje vadovaujasi šiais principais:
1) įstatymo viršenybės.
Šis principas reiškia, kad viešojo administravimo subjektų įgaliojimai atlikti viešąjį administravimą turi būti nustatyti teisės aktuose, o veikla turi atitikti šiame įstatyme išdėstytus teisinius pagrindus.
Administraciniai aktai, susiję su ASMENŲ TEISIŲ IR PAREIGŲ įgyvendinimu, visais atvejais turi būti pagrįsti ĮSTATYMAIS.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
@gyeventojams2020-05-26
Tamsta, gyveni nuosavame name ir (ar) dirbi savivaldybėj, prisidėjęs prie tokių taisyklių, kuriose pasidarbuoti kaip tik nėra galimybės. Viskas suvesta į tai, kad tik pinigus iš žmonių siurbti. Kai nuskurdins daugiabučių gyventojus, pereis ir į individualius namus. O ten seniūnas, nuspręs už ką baudą uždėti, ką reikia ir ko nereikia pjauti ir genėti. Tau užuojauta, kad velniui dušią pardavei. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nuomonė2020-05-26
Vyriausybės atstovas pasakė tik savo nuomonę. Tokia nuomonė gali būti įdomi ir specialioms tarnyboms. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
@gyeventojams2020-05-26
Kad tik neužspringtumėt įsikandę kaip krokodilai į žmonių gerkles. Nebijom nei grėblio, nei ŠAKĖS, bet be prievartos išlaikyti mafijozines įmones, kurias išrinktieji stumia. Patys iš savo, ne iš mūsų ir ne iš mokesčių mokėtojų kišenės jiems susimokėkit. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.. @ gyventojams2020-05-26
matai kai reikalaujama kad kažkas kažką darytų tai jau nebesiskaito kaip darbas. Tai prievarta, kur kažkokie trojos arkliai dykai kasosi savo garbėtroškinę savimeilę, kur jiems atrodo kad jeigu užkariavo teritoriją tai automatiškai skaitosi kad jie yra vyresni, seniūnesni, protingesni, išmintingesni, tt.. nors dar nei mamytės nei cukrinių diedukų pienukas nenudžiūvo ant tų būtigeidžių lūpyčių. Nu pats pagalvok kodėl jie susigalvojo baltoslavų kalbų grupę, o ne slavobaltų kalbų grupę? Baltų kalboms yra pirmenybė kažkodėl. Pats pagalvok kodėl rusai per vestuves sako "gorka, gorka", o lietuviai sako "karti, karti degtinė karti" ir tada ta minia per prievarta verčia gerti jaunavedžius net jeigu ir ženyjamasi per prievarta ir iš reikalo.. Atrodo tokia didelė šventė, didžiausia gyvenime, bet vis tiek vien prievarta ir aferos. Nelogiškas tas "paprotys" ir tos "apeigos". Matai kai lietuviai šaukia "karti" tai atseit nuo būdvardžio kur apibudinamas kartumo skonis ant liežuvio. Bet degtinė nėra karti. Gal čia džiaugiasi žmonės nes pora kuri buvo atskirai dabar yra kartu. kažkokia "sąjunga", kur sisivienyjo du proletarai. Nors gal kai sako "karti" jau minia kalba eina apie linčo teismą ir piršlio karimą, bet tie durneliai įsitvėrę už stikliuko nesupranta. Tad su rusų "gorka" tai kažkoks nesusipratimas. Tarsi kuproti kalnai. Jie matyt nusižiūrėjo kažką ne taip iš lietuvių.
Tad čia yra įdomūs atvirkštinio trolinimo mechanizmai. Jie neprašo gyventojų kad eitų dirbti. Gyventojai nesupranta kaip aplinka turi būti sutvarkyta. Privatiems asmenims iš tikrųjų negalima eiti ir "tvarkyti" viešas teritorijas. Pabandyk pasiimti grėblį ir nueik pagrėbk gėlyną prie savivaldybės. Tuojau tau iškvies kokius voluntariusus, ir nuveš pas tulpinius į tulpių gatvę, kurie jau "apdirbę" nukreips ar į krematoriumą, ar į morgą ar į macikus, ar kitą konclagerį, tt Jugi man gal atrodys kad va šitas medis "neperspektyvus", šitą bordiūrą reikalinga nudažyti žydrai, o va šitą šaligatvio plytelę pakeisti į "sekretinę" kur po stiklu įdėsim kokių nors "sekretų". Jeigu jau prasideda reglamentavimai tai tada aplinkos tvarkymui yra nustatyti kažkokie standartai, terminai, tt. Čia jie tik naudoja "trafaretus" tokius kokius naudoja ir kitose brexitinėse kolonijose. Kalba eina apie pagalvės mokesčius buožėms. Pats pastebėk kiek į šilutę yra prisikraustę buožių, kurie nieko nedirba, nieko nedaro tik vartosi kaip inkstai. Jie vaikšto spokso visur prižiūrėdami "aplinką" ir bando "gražinti" viską (į savo kišenę). Tad čia neprašoma gyventojų kad tie eitų tvarkyti viešas teritorijas. Čia tik sugalvotas naujas "mokestis", kuris sugalvotas tam kad "padengti" kažkokias visiškai kitas "skyles". Greičiausiai talibaninio gestapo "mūsiškių" žydėjimo vienybėje tikslais kurių prikraustyta pilna šilutė komunalinius mokesčius kuriuos nurašo savivaldybė. Tai yra kryžiuočių vikinginiai piratų natistininiai ESesininkai, kurie ir kiša visus į krematoriumus.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
gyventojams2020-05-26
kaip jums bus sunku paimti grėblį ar šluotą, išeiti pasidarbuoti, didelė užuojauta jums Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-05-26
čia dar yra vienas labai svarbus momentas apie kurį kalbama riedant ir dundant gyvuliniams vagonams gerais ketinimais grįstais patvoriais. Kai jie sako vyriausybės atstovai jums atrodo kad tai lietuvos vyriausybės atstovai. Nebūtinai. Tai gali būti kažkokios nutylėtos valstybės vyriausybės atstovai. Kažkokios karingos imperijos pvz didžiosios brexitanijos, otomanų, romos taborų, ispanų inkvizicijos, aparteidinio gestapinio talibano, indokinijos, JT ar EU, tt.. Nu ir nelogiška kad tokioje mažoje valstybėje kurios valdymo forma atseit demokratiška ir "vakarietiška" reikalingi nedemokratiški "atstovai" kurie ir "atstovautų" nedemokratiškai tą "demokratišką" vyriausybę. tarsi ta klaipėda kažkokia atlanto vandenynu atskirta ofšorinė sala pas karibų piratus. Tad čia greičiausiai yra labai įdomūs "etatai" sugalvoti, kurie egzistuoja tol kol vyksta kažkoks "pereinamas" laikotarpis. Tie "atstovai" kaip yra kiekvienoje apskrityje, net vilniuje. Tad čia kalba eina ne apie atstumus. Jūsų brexitinės kolonijos antavilinėje cypėje nėra iš viso jokių langelių, tik vienuolių patyčios. Nu pvz ambasadoriai brexitinėje imperijoje nevadinami ambasadoriais. Jie vadinami "high commisioners". Kažkokie aukšti komisarai. Tame ir esmė kad taip kaip "raudonoji dalia" išdygo lietuvos padangėje tai ir buvo anglių karalystės trojos kumelė. Tik raudona spalva ne tiek dėl komunizmo, bet dėl raudonųjų žibintų kvartalų. Nedarykit klaidos su kalėmis kurios profesionalios, nes kalena dantimis kalėdamos kalėjimuose "savanoriškai".
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
U.Z.2020-05-25
Tai ištiesu, šiame antikonstitucines prievartos kontekste slypi dar ir finansinio lupikavimo apraiskos, susijusios su valymo paslaugų tarifais pagal gyv plota. Apie tai nutyleta, bet Šilutėje ši "praktika" egzistuoja N metu... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
miestelėnas2020-05-25
jei kiemas namo gyventoju teritorija tai įsirengsim šlagbaumą ir visus svetimus pakuojančius automobilius apmokestinsim ir turėsim lėšų kiemo tvarkymui Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-05-25
tai nėra kažkas naujo. precedentas jau buvo. pamenate kai jie padarė panašų spektaklį darbo biržose, kur bedarbius irgi versdavo eiti į lažą kad "atidirbti" už tiems bedarbiams teisėtas įstatymų numatyta tvarka priklausančias pašalpas. Po visą šilutę varinėdavo būrius klipatų su šiukšlių maišais kur jie rinkdavo šiukšles nuo pievelių aplink daugiabučius. Tada irgi buvo "keliamas" klausimas apie teisėtumą ir tt. Kažkas panašaus yra ir amerikoje, pvz tvarkomi automagistralių ir kelių pakraščiai, surenkamos šiukšlės iš patvorių, tt bet naudojami kaliniai, su oranžinėmis ar dryžuotomis uniformomis. šalia juos saugo kažkokie raumeningi buožės, buožiūnai ar buožgalvaičiai su automatiniais ginklais.. Tame ir esmė kad čia teisėtumą nagrinėjo ne vyriausybė, bet vyriausybės atstovų institucija, kuri yra kažkoks labai brangiai apmokamas tarpininkas, kurs tyčia ir netaiso sugedusių telefonų tam kad atrodytų kad toks pakaitalas yra "reikalingas". Ta atstovų institucija ir yra kažkokia akis badanti šiukšlė, kurią pirmiausia gyventojai turėtų išmėžti. Čia tik tęsiasi pedofilų klano c​ž​v kolonijos statybos. Šilutėje teismo jau nebėra. Yra rūmai prikimšti beraščių aferistinių buožių. Komentaras patinka Komentaras nepatinka