Profesinė praktika – dar vienas išbandymas kursantams

2020-06-03, policija.lrv.lt

Dėl visų mūsų gyvenimus suvaržiusio karantino Lietuvos policijos mokykloje buvo paankstinta pirminio profesinio mokymo kursantų profesinė praktika: turėję startuoti gegužę, iššūkį kursantai priėmė jau balandžio mėnesį. Tačiau tokie netikėti likimo vingiai nepalaužė atkaklių ir veiklos ištroškusių būsimų policijos pareigūnų: jie drąsiai žengia į staigių pokyčių labirintus ir imasi nelengvų, bet kilnių darbų – ginti, saugoti ir padėti.

Turbūt šiandien niekas nepaneigs, kad šių metų kursantams tenka dvigubas išbandymas. Būsimi policijos pareigūnai ne tik susiduria su nauja praktikos patirtimi, bet ir nauja, ankstesniems kursantams nepažįstama, situacija – profesine praktika po koronaviruso pandemijos sparnu. Iš pradžių vieniems kursantams visa ši situacija kėlė nerimą, o nežinomybė gąsdino. Štai kursantė Reda Punienė rašo: ,,Pirmosiomis praktikos dienomis tvirtai nesijaučiau, nes trūko pasitikėjimo savimi, užtikrintumo“. Tuo tarpu kitiems, kaip teigia kursantė Goda Janeckytė, ,,<...> noras pamatyti darbą iš arti buvo stipresnis, nei viruso grėsmė“. Džiugina tai, kad daugelis kursantų už savo pasirengimą praktikai teigia esantys dėkingi LPM pedagogams. Ervinas Mikelevičius rašo: <...> ačiū kompetentingiems ir motyvuotiems Lietuvos policijos mokyklos mokytojams, kurių tikslas – parengti profesionalų ir šiuolaikišką policijos pareigūną <...>“. Kursantai pripažįsta, kad dėl paankstintos praktikos pradžios kai kurių dalykų nebuvo spėta išmokti, tačiau nepaisant to, visi vieningai pritaria, kad mokykloje įgytų teorinių ir praktinių žinių bei įgūdžių kokybė ir nauda jaučiama nuo pirmųjų praktikos dienų.

Praktikoje LPM ugdytiniai susiduria su tikraisiais tarnybos policijoje iššūkiais. Kai kurie įvykiai stipriai paveikia emociškai, atrodo sunkiai suvokiami. Dažniausiai tai būna situacijos, susijusios su senų, pagyvenusių ir ligotų žmonių bei vaikų apleistumu, nepriežiūra, skurdu ir kitomis socialinėmis negerovėmis. Pasak kursantės Vaivos Račiukaitytės, tokios situacijos priverčia pasijusti beviltiškai. Kursantas Matas Budėnas, kaip vieną iš emociškai sunkesnių atvejų, įvardija situaciją, kai teko bendrauti su žmogumi, ketinančiu nusižudyti: ,,tokios situacijos priverčia susimąstyti“. Jaunasis praktikantas Ignas Stravinskas dalijasi mintimis apie kasdienius, bet nenuobodžius įvykius, kai tenka susidurti su įvairiais pažeidėjais, su jais bendrauti, kartais gaudyti, sulaikyti, taip pat apie situacijas, kai tenka valdyti konfliktus, susidurti su agresyvias asmenimis. Tačiau, kaip teigia pats kursantas, tokia kasdienybė negąsdina: ,,Pats policininko darbas jau yra iššūkis. <...> Tačiau jeigu susitvarkai su emocijom, manau, problemų neturėtų kilti“.

Būsimi policijos pareigūnai taip pat negaili gerų žodžių ir savo naujiesiems kolegoms bei praktikos vadovams. ,,Santykiai puikūs“ – sutartinai tvirtina kursantai. Vyresnieji kolegos yra draugiški, supratingi, negaili patarimų, padrąsinimų, mielai dalijasi savo patirtimi. Kursantų praktikos vadovai, savo ruožtu, taip pat siunčia geriausius atsiliepimus. Naująją policijos pareigūnų kartą jie apibūdina kaip motyvuotą, aktyvią, iniciatyvią ir imlią naujovėms. Didelių sunkumų su kursantais nepasitaiko, o V. Račiukaitytės praktikos vadovas Saulius Skaisgirys netgi teigia, kad ,,paskirta kursantė yra tikras ramstis darbe“. Be to, kai kurie kursantai jau pažįstami praktikos vadovams ir kolegoms kaip jaunieji policijos rėmėjai, tad tiek su kolektyvu, tiek su kai kuriomis praktinės tarnybos policijoje subtilybėmis jie jau yra susipažinę anksčiau. Praktikos vadovai taip pat teigia, kad kursantai yra tinkamai paruošti, įgiję reikiamų žinių, o dabar svarbiausia juos mokyti turimas žinias taikyti praktiškai. Tad yra stengiamasi atsakyti į visus iškylančius klausimus ir atkreipti dėmesį į klaidas. Roko Vaškevičiaus praktikos vadovas Irmantas Buklys mano, kad svarbiausia yra draugiški santykiai, nuolatinė komunikacija ir kuo daugiau teigiamų pavyzdžių, ,,nes blogi dalykai greitai įsimena, o gerus reikia išugdyti…“.

Ir vis dėlto, niekas netrunka amžinai. Profesinė kursantų praktika artėja prie pabaigos (yra vilties, kad net ir karantinas kada nors baigsis!), tada bus tęsiamas netikėtai sustojęs ugdymo procesas, laikomi baigiamieji egzaminai, o visos šių dienų aktualijos nusės į visų mūsų bendrą istorijos puslapį: mokykla – kaip ugdytoja, kursantai – kaip ugdytiniai, policija – kaip pirmųjų dviejų bendras tikslas. <...> Policijos pareigūnai kaip šeima <...>“, – teigia kursantas Marekas Lavrinovičius. Ir tikėtina, kad į šią šeimą jau visai netrukus įsilies 93 nauji nariai.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!