Šiandien – Pasaulinė aplinkos diena

2020-06-05, am.lrv.lt

Lietuva, kaip ir dar beveik pusantro šimto šalių, šiandien mini Pasaulinę aplinkos dieną.

Neatsitiktinai pagrindine jos tema šiemet pasirinkta biologinė įvairovė – juk 2020-ieji paskelbti biologinės įvairovės metais, o šūkiu „Gamtos laikas“ pabrėžiama, kad jau dabar laikas imtis veiksmų kovojant su spartėjančiu rūšių nykimu, ir raginama nedelsiant tai daryti. Juk net milijonui augalų ir gyvūnų rūšių gresia išnykimas. Ir labiausiai dėl žmogaus veiklos.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika kreipiasi į kiekvieną iš mūsų, sveikindamas su Pasauline aplinkos diena ir pabrėždamas biologinės įvairovės išsaugojimo svarbą: „Kiekvienas pasirūpinkime aplinkui esančia gamta, įvairiomis gyvybės formomis ir saugokime tai ateities kartoms!“

Šiandien Aplinkos ministerijoje pagal susiklosčiusią Pasaulinės aplinkos dienos minėjimo tradiciją bus atidaryta gamtai ir jai išsaugoti skirtų fotografijų paroda. Šįsyk tai „Gyvos žemės mintys“. Bus pratęsta ir kita tradicija – paskelbtas šiemetinis Česlovo Kudabos premijos laureatas.

Šiemet dėl COVID-19 pandemijos nėra galimybių surengti įprastų masinių Pasaulinės aplinkos dienos renginių. Ši pandemija tik dar labiau išryškino, kokį platų poveikį gali turėti ekosistemoms daroma žala. Todėl labai svarbu suvokti, kodėl biologinė įvairovė ir ekosistemos nyksta, kaip tai atsiliepia žmogaus sveikatai, gerovei, ekonomikai ir kokių veiksmų reikia imtis padėčiai keisti.

Pasak mokslininkų, pagrindiniai veiksniai, lemiantys biologinės įvairovės nykimą, – tai netausus sausumos ir jūros naudojimas, gamtos išteklių pereikvojimas, tarša ir invazinės rūšys, klimato kaita. JT Aplinkos programa atkreipia dėmesį, kad gamtai išsaugoti pokyčių reikia visose srityse – ne tik gamtosaugos, bet ir žemės ūkio, transporto, statybos, energetikos, miškų ūkio, turizmo ir kt. sektoriuose. Ši programa parengė praktinį gidą, siūlantį, kokių veiksmų gali imtis kiekvienas iš mūsų.

Pažymėti Pasaulinę aplinkos dieną, atkreipiant visuomenės dėmesį į svarbiausias aplinkosaugos problemas, buvo nutarta prieš 48 metus – 1972-ųjų birželio 5-ąją per Jungtinių Tautų Stokholme sukviestą aplinkosaugai skirtą pasaulio valstybių konferenciją.

Kasmet JT Aplinkos programa išrenka šalį, kuriai patiki organizuoti Pasaulinei aplinkos dienai skirtus renginius. Šiemet oficialaus minėjimo šeimininkės vaidmuo teko Kolumbijai bendradarbiaujant su Vokietija. Kolumbija – viena turtingiausių biologine įvairove šalių. Ji gali pasigirti net 3,5 tūkst. orchidėjų rūšių ir 19 proc. pasaulio paukščių rūšių.

Lietuvos biologinę įvairovę sudaro daugiau kaip 20 tūkst. gyvūnų, 6 tūkst. grybų ir 1,8 tūkst. augalų rūšių. Siekdama ją išsaugoti, mūsų šalis pasirašė Biologinės įvairovės konvenciją ir jos nuostatas integravo į nacionalinius teisės aktus. Išsamesnės informacijos apie Lietuvos biologinės įvairovės apsaugą galima rasti čia.


Straipsnio komentarai

o kaip 2020-06-05
su vidaus diena...gal naktimi... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-06-05
sunku pasakyti ką čia mūsiškiai mini ir mindo kai pas juos visos dienos kaip nešventos. Todėl ir turi nuolatos švesti nes reikalinga perrėkti savo kanopų taukšėjimą. Tame ir esmė kad čia yra ir kitokios patyčios.. Jeigu tai pasaulinė aplinkos diena, tai pasaulio aplinkoje yra tik vienas kaimynas - mėnulis. Kitų planetų nesimato. Matosi dar ir saulės žvaigždė ir kitos žvaigždės naktimis kažkiek matosi. Kitas variantas kad švenčiama tai kad kažkoks "judėjimas". Nu gal kad pasaulis sukasi aplink saulę ar tas pasaulis sukasi pats aplink save jau negana to dar ir mėnulis atseit sukasi aplinkui. Nu ir milijonai kitų variantų. Tame ir esmė kad visa ta biurokratija taip kaip jie pateikia save per viešuosius ryšius pasidarė labai panaši į kažkokias "religines" apeigas. Jie atseit vykdo įsakymus. Nuplėšė kalendoriaus lapelį ir ten buvo užrašyta kad šiandien kažkokia svarbi šventė. Valio visi viską meta ir eina švesti į patvorius. Komentaras patinka Komentaras nepatinka