Praeitis ir šiuolaikiškumas projekte „Interaktyvus Pamario raštijos lobynas: išgirsk, prisiliesk, pamatyk“

2020-06-10, Inga Tarozienė, Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos bibliotekininkė

Pamarys – ypatingas kraštas, kur susipynę Mažosios Lietuvos bei Žemaitijos istorijos, kultūros ir raštijos saitai, atgarsių randantys visame pasaulyje. Iš šio krašto kilę rašytojai Vilhelmas Storosta-Vydūnas (1868–1953), Hermanas Zudermanas (1857–1928), žinomi tarptautiniu mastu, buvę nominuoti Nobelio premijai.

Žymiausio vokiečių klasikinės filosofijos pradininko Imanuelio Kanto (1724–1804) prosenelis Richardas Kantas Rusnėje, vėliau ir Verdainėje, kuri šiandien yra Šilutės miesto dalis, buvo išsinuomojęs karčemas. Šilutę bei jos apylinkes garsina čia gyvenę, kūrę knygininkai, raštijos darbuotojai, rašytojai, veikusios spaustuvės ir knygrišyklos. Visa tai iliustruoja Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje ir jos filialuose saugoma, kaupiama raštija ir ikonografinė medžiaga (nuotraukos, grafikos ir meno kūriniai), kraštotyrinė informacija, kurią galima rasti rajone išsidėsčiusiuose bibliotekos filialuose.

Lietuvos kultūros tarybai ir Šilutės rajono savivaldybei skyrus finansavimą projektui „Interaktyvus Pamario raštijos lobynas: išgirsk, prisiliesk, pamatyk“ Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje saugomas raštijos paveldas bus suskaitmenintas ir, panaudojant interaktyvų stalą, pateiktas žemėlapyje „Interaktyvus Pamario raštijos lobynas“. Tai bus Pamario kultūros paveldą aktualizuojanti ir populiarinanti virtuali erdvė, kurioje vartotojas ras informatyvią ir koncentruotą skaitmeninę informaciją.

Pagrindinis interaktyvaus žemėlapio principas – su konkrečia Šilutės rajono vietove, gamtos, urbanistiniu ar architektūros objektu susieti raštijos veikėją, istorinį bei kultūrinį įvykį, konkretų leidinį, jame vaizduojamus vietovaizdžius, vietovardžius, pateikiant aprašymus, ikonografinę medžiagą, prisiminimus, rankraščius, vaizdo ir garso įrašus. Pavyzdžiui, H. Zudermanas gimė Macikuose (Šilutės r.), parašė kūrinį, kuriame vaizduojama Žalgirių pelkė (Šilutės r.), jo atminimui Šilutėje pastatytas paminklas, o rašytojo tėvai palaidoti Šilutės senosiose evangelikų liuteronų kapinėse. Visos išvardintos vietos bus pažymėtos žemėlapyje, o pateikta medžiaga atspindės sąsajas su H. Zudermanu.

Šiuo metu įsigyjama visa reikalinga techninė įranga, derinami žemėlapio kūrimo principai su profesionaliais programuotojais, skaitmeninama Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje saugoma rankraštinė, ikonografinė medžiaga. Be to, iki rugsėjo 15 d. vyksiančia akcija „Verčiu Pamario krašto knygą“ siekiama bendruomenę paraginti tapti aktyvia Šilutės krašto raštijos paveldo puoselėtoja ir skleidėja, dalinantis prisiminimais, istorijomis, fotografijomis, atspindinčiomis šio krašto raštijos praeitį bei dabartį.


Straipsnio komentarai

..2020-06-10
viskas suklastota. išorvelintos kryžiuočių nesamonės. liuciferoninių "nugalėtojų" garbėtroškiniai paradai. Nebuvo iš viso tokių rašytojų kaip vydūnas ar zudermanas nei kitų per prievarta į gerkles visiems kišamų garbinimui stabų ale kantas, šojus, jankus, kalenbachas ar tas pats bajoraitis, tt. Iš piršto išlaužti makaronai. Va kas įdomiausia tai tie inteligentai kurie čia ir aiškina tuos makaronus, kur jie atseit "žino" tas nesamones ir jie dėl to inteligentai palyginus su jumis tamsuoliais kurie to nežino. Taip ir sukonstruotos visos karinių apgaulių melagystės. Va čia ir reikalinga kratyti visus tuos kulturistus kurie šilutėje, lietuvoje ar bet kur pasaulyje dedasi kažkokiais šviesuoliais kurie užsiima švietėjiška veikla. Liuciferis ir yra žodis kuris verčiasi kaip "šviesos nešėjas". Ir jeigu panagrinėsit tuos "kultūristus" tai jie visi beraščiai ostapinininkai. pvz šilutės bibliotekoje tai aferistų irštva kaip ir bet kuri kita biudžetinė ar nebiudžetinė (tos visos įstaigos vis tiek turi skaitytis kaip biudžetinės) įstaiga. Komentaras patinka Komentaras nepatinka