Net gerai mokančiam plaukti sunku įvertinti savo jėgas

2020-06-20, Tauragės AVPK Šilutės r. PK informacija
pixabay.com iliustracija
pixabay.com iliustracija
Atėjus vasarai prasideda maudynių sezonas. Mūsų krašte gausu vandens telkinių - Nemuno ir Šyšos upės, Kuršių marios. Siekiant išvengti nelaimių prie vandens policija ragina gyventojus būti atsargiems, atidiems, o ypač saugoti prie vandens mažamečius vaikus.

Tėvai vaikams turi paaiškinti, kad jokiu būdu negali vaikai vieni, be suaugusių priežiūros, eiti prie vandens telkinių, taip pat stebėti, kad vaikai neplauktų toli nuo kranto, nenardytų nepažįstamose vietose, o būdami prie vandens telkinių, nežaistų vietose, kuriose nesunkiai galima įkristi į vandenį.

Lietuvos policija primena, jog draudžiama:

paplūdimiuose ir maudyklose rūkyti (išskyrus įrengtas rūkymo vietas);

žaisti sportinius žaidimus ne fizinio aktyvumo (aktyvaus) paplūdimio zonoje ar sukeliant pavojų poilsiautojams;

paplūdimiuose ir maudyklose įrengti stovyklavietes;

paplūdimiuose ir maudyklose kurti laužus;

būti bendruose paplūdimiuose nuogiems asmenims (nedėvintiems maudymosi kostiumų ar dėvintiems tik jų dalį);

lankytis su gyvūnais tam neskirtose paplūdimio vietose.

O taip pat Lietuvos policija jungdamasi prie saugaus elgesio prie vandenų iniciatyvų primena, jog mokėjimas plaukti negarantuoja saugaus maudymosi, skęsta ir mokantys plaukti žmonės, todėl svarbu žinoti kaip saugiai elgtis vandenyje.

Dar 2016 m. paruoštas Ugniagesių gelbėtojų mokyklos Civilinės saugos mokymo skyrius aktualus ir šiandien, todėl primename ten nurodytus  saugaus elgesio vandenyje patarimus.  

Neeikite maudytis vienas! Vandenyje gali sutrikti sveikata, galite įsipainioti į žoles ar nuskendusį tinklą, gali ištikti mėšlungis ar nutikti kas nors netikėto. Jei pradėtumėte skęsti, kartu plaukiantis žmogus galėtų jums padėti.

Nesimaudykite per ilgai. Vandens temperatūra net ir šilčiausią dieną yra gerokai žemesnė nei mūsų kūno temperatūra, taigi sušalti yra lengva. Sumažėjus kūno temperatūrai iki kritinės ribos, prasideda hipotermija. Pirmieji šios būklės simptomai – drebėjimas, kalenimas dantimis. Vos tai pajutus, reikia lipti iš vandens, nusišluostyti, apsirengti ir pasistengti sušilti – pabėgoti, pašokinėti ir pan.

Šokite į vandenį tik žinomose vietose. Daugeliui įšokti į vandenį nuo stataus kranto ar nuo tiltelio yra didžiausia pramoga. Bet net puikiai plaukiantys ir mokantys nardyti, prieš nerdami turi gerai apžiūrėti krantą ir dugną - gal ten riogso akmuo ar nuskendusi valtis, o gal srovė atplukdė nuolaužų ar šakų... Nepažįstamose bei sekliose vietose jokiu būdu negalima beatodairiškai šokti į vandenį - pirmiausia reikia lėtai brendant į vandenį išsiaiškinti gylį, dugno ypatybes ir įsitikinti, kad šuolis į vandenį nesukels skausmingų pasekmių. Šokti į vandenį galima vietose, kuriose gylis yra bent 3 metrai, tačiau negalima šokti nuo labai aukštų vietų: iš medžio, nuo tilto ir pan.

Šokdami į vandenį, saugokite galvą! Šokdami stačia galva į vandenį, ištieskite rankas į priekį, kitaip galite galva trenktis į dugną, gali įskilti stuburo slankstelis ir galite mirti ar likti neįgalus visam gyvenimui.

Nešokite į vandenį smarkiai įkaitę saulėje. Pirmiausia apsišlakstykite vandeniu, kad kūnas atvėstų. Įkaitusį kūną staiga panardinus į vandenį, raumenis gali sutraukti mėšlungis.

Nesistumdykite vandenyje, nenardinkite vieni kitų žaisdami. Įgriuvus netikėtai, nepasiruošus į vandenį, įkvepiama vandens, prarandama orientacija.

Neįkriskite į vandenį. Nestovėkite ir nežaiskite ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį. Tai gali būti prieplaukos ar molo kraštas, tiltas, status krantas.

Saugokite mažamečius vaikus. Nepalikite jų prie vandens be priežiūros nė akimirkai. Leiskite jiems maudytis tik su gelbėjimosi liemenėmis, o vaikams iki 5 metų amžiaus užvilkite specialias liemenes, turinčias galvos atramas. Pripučiami ratai, rankovės yra tik žaislai, o ne gelbėjimosi priemonė.

Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių. Ypač jeigu nemokate plaukti.

Neplaukite toli. Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas. Net gerai mokančiam plaukti sunku įvertinti savo jėgas, todėl dažnai vaikai nuplaukia per toli. Pajutus bent menkiausius nuovargio požymius, reikia nedelsiant plaukti į krantą.

Saugios ir gražios vasaros.


Straipsnio komentarai

..2020-06-20
va kaip dirba policija. matyt parašė šitą rašinėlį nuotoliniu būdu gulėdami kažkur po palme 5 žvaigždučių viešbutyje. Jie viską žino viską moka o aplinkui vien tik baubiančių gyvulių bandos kurias reikalinga ganyti. Toks tas sunkus fermerių darbas kad išganyti gyvulį iki skerdyklos vartų. Jeigu būsit geri nugins iš šieno ravėjimo ganyklos į girdyklą prie spūskės. Galėsit drąsius kelėnus pasimaudyti. Komentaras patinka Komentaras nepatinka