Krantinė: tik senas statinys ar paveldas?
Vykdant Šilokarčemos kvartalo tvarkymo darbus, kasant dešiniąją Šyšos upės pakrantę, buvo iškasti akmenys. Pasirodo, šiais akmenimis yra grįsta Šyšos upės krantinė, kuri „slėpėsi“ po gruntu. Visuomenė nuogąstauja, kad istorinė krantinė gali būti sunaikinta.
Atnaujinamas kvartalas
Šiuo metu vyksta projekto „Šilutės miesto Šilokarčemos kvartalo kompleksinis sutvarkymas“ įgyvendinimas. Pagrindinis projekto tikslas – kompleksiškai sutvarkant istorinį Šilutės miesto Šilokarčemos kvartalą, sudaryti palankias sąlygas verslo kūrimuisi ir plėtrai, gyventojų užimtumo didinimui, gyvenamosios aplinkos ir gyvenimo kokybės gerinimui.
Taip ketinama rekonstruoti Šyšos upės krantines, jas sutvirtinti ir tuo pačiu sukurti terasas, pritaikytas žmonėms atsisėsti, stebėti renginius kitame upės krante būsimame parke. Suplanuotos mažųjų ir žvejybos laivų švartavimo ir stovėjimo vietos. Šyšos upės pakrantėje bus įrengta aktyvaus poilsio aikštelė, pastatyta mankštos ir gimnastikos įrenginių bei treniruoklių suaugusiems ir vaikams, vaikų žaidimų įrenginių.
Atkasti krantinės akmenys
Jau vykdant darbus ir kasant pylimo gruntą pastebėta, kad po žeme slypi istorinė, akmenimis grysta krantinė. Tiesa, vizualiai žvelgiant ir vaikštinėjant apžėlusia krantine nesunkiai galima suvokti, kad po velėna yra akmenys. Kodėl į tai nebuvo atsižvelgta prieš atliekant darbus, dabar jau niekas „nepasigirs“. Gal tai visuotinė nūdienos bėda – braižyti projektus ir dalinti leidimus vien tik iš popierėlių, kabinetuose?
O štai statybininkai jau pradėjo darbus. Tačiau esmė ne tame, kas pražiūrėjo. Aktualiau yra tai, kodėl taip įvyko, kad istorinėje, architektūrinėje valstybės saugomoje teritorijoje galimai faktiškai sugadintas istorinis paveldas ir ar reikalingas tam archeologinis krantinės tyrimas.
Sprendžia statybininkai
Pasak sostinės archeologo Ato Žvirblio, kuriam šis kraštas yra labai artimas, archeologiniai tyrimai yra privalomi tik valstybės saugomose archeologinių vertybių objektuose. Šilutės atveju, kai valstybės saugomu pripažintas objektas, turintis architektūrinių ir urbanistinių vertingųjų savybių, tuomet reikalingas suderinimas su Kultūros paveldo departamentu. Tačiau specifika yra tokia, kad tokiuose objektuose dirbantis statybininkas, radęs radinį turi pranešti archeologams.
„Tokiu būdu statybininkui paliekama spęsti, ar radinys yra archeologinė vertybė, – sakė A. Žvirblys. – Tai tolygu tam, kad kalviui patikėtume operuoti ligonį ir spręsti, kuris žmogaus organas yra reikalingas, kuris ne“. Apsilankę prie tvarkomo objekto pastebėjome, jog krantinės tvarkybos darbai aktualioje vietoje nevyksta.
Situacijos nedramatizuoja
Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus vedėjo telefonai neatsako, todėl kompetentingo komentaro neturime. O Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis situacijos nedramatizuoja: „Darbus vykdo rangovas, kuris privalo elgtis taip, kaip numatyta įstatyme“.
Direktoriaus nuomone, grįsta akmenimis Šyšos upės krantinė yra hidrotechninio statinio elementas, skirtas sulaikyti pylimo slinkimą. Toks elementas turi būti atnaujintas šiuolaikinėmis priemonėmis, nes nėra archeologinis paveldas. Direktorius neatmetė galimybės, kad dalis senosios krantinės gali būti palikta, kaip istorinio objekto dalis.
Straipsnio komentarai
Kai kas lauko židinius pasistatė, panaudojo savoms reikmėms...tie, kas priėjo...