Pūstelėjo permainų vėjas Pagėgių politikoje
Už lango kepinanti saulė įkaitino orą iki 30 laipsnių karščio. Alinantis vasaros karštis persimetė ir į šachmatines pozicijas politinėje lentoje. Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius ir dabar jau buvęs opozicijos lyderis Edgaras Kuturys susitarė dėl daugumos koalicijos. Mero pavaduotojo posto vertės ėjimas valdantiesiems atnešė ryškią persvarą prie politinių diskusijų stalo.
Pūstelėjo permainų vėjas
Dar posėdžio pradžioje meras V. Bendaravičius perskaitė pranešimą dėl Liberalų sąjūdžio Pagėgių skyriaus politinio susitarimo su visuomeniniu rinkimų komitetu „E. Kuturio komanda „Už permainas Pagėgių krašte“, Darbo partija bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Naujai suformuotą politinę daugumą nuo šiol vienija vienuolika Tarybos narių: Liberalų sąjūdis – V. Bendaravičius, Remigijus Špečkauskas Remigijus, Ligita Kazlauskienė, Vladimiras Gorodeckis, Gražina Jankauskienė, Arūnas Bušniauskas; Darbo partija - Algis Grublys; Lietuvos žaliųjų ir valstiečių sąjunga - Remigijus Kelneris, E. Kuturys (mero pavaduotojas), Eugenijus Dargužas, Ramutė Valančienė.
Naujoji valdančioji dauguma užsitikrino ryškią persvarą opozicijai. Tokią ryškią, kad net slaptai balsuojant dėl E. Kuturio skyrimo mero pavaduotoju, sprendimas buvo priimtas vienbalsiai. Tai dar labiau sustiprino valdančiųjų tikėjimą racionaliau priimti sprendimus. O pastaraisiais metais E. Kuturio užaugintas politinis autoritetas nesukėlė abejonių dabar jau buvusiems partneriams opozicijoje, kurie taip pat jam suteikė pasitikėjimo mandatą naujame politiniame poste.
Silpnoji koalicijos grandis
Permainų sėkla galimai buvo pasėta naujo savivaldos politinio sezono pradžioje. Tuomet įtikinamai rinkimus laimėjusi partija „Tvarka ir teisingumas“, vedama politinio lyderio Vaido Bendaravičiaus, dar ir iškovojusio mero postą, laimėjo net 6 vietas Pagėgių savivaldybės taryboje. Ši pergalė tvarkiečiams suteikė daugumos koalicijos formavimo lyderystės pozicijas. Tuomet V. Bendaravičiaus komanda sukirto rankomis su atskilusiais partiečiais: visuomeninio rinkimų komiteto „Pagėgių krašto vardan“, vedamo Virginijaus Komskio, iškovojusio 3 mandatus, ir su Lietuvos scialdemokratų partijos vieninteliu atstovu.
Tokia sudaryta dauguma turėjo ryškų silpnumo simptomą – vieno balso persvarą. Tai suteikė galimybę socialdemokratams naudotis situacija, priimant sprendimus.
Permainų daigai pradėjo reikštis, kylant nesutarimų bangai ir aukščiausiuose partijos „Tvarka ir teisingumas“ valdymo organuose. Dėl šios priežasties vasario mėnesį Pagėgių „tvarkiečiai“ atšventė jungtuves su Liberalų sąjūdžiu. Tiesa, ne visi Pagėgių savivaldybės tarybos nariai, gavę mandatus su „Tvarka ir teisingumas“ partijos vėliava, pakeitė tikėjimą. Ir taip dažnai oponuojantis Tarybos narys Sigitas Stonys nepasirinko tolimesnio kelio Liberalų sąjūdžio rogėse. Tai vėl silpnino valdančios daugumos braškančias gretas.
Politiko sukurta situacijos visuma
Opozicijoje esančioTarybos nario Kęsto Komskio mėginimai suvienyti opozicijos jėgas ir perimti valdančias pozicijas vertė didžiausios frakcijos vadovą priimti kardinalius sprendimus. Lemiamas lūžis galėjo įvykti opozicijos lyderiui E. Kuturiui ir jo visuomeninio rinkimų komiteto komandai „Už permainas Pagėgių krašte“ pasukus kartu su Lietuvos žaliųjų ir valstiečių sąjunga. Taip frakcija buvo sustiprinta iki keturių balsų ir turėjo ryškų politinį svorį Taryboje. Šis politinių oponentų ėjimas „žirgu“ galimai privertė V. Bendaravičių kviesti prie derybų stalo oponuojantį E. Kuturį.
Kaip ten iš tikrųjų buvo, žino tik šie politikai, tačiau visuomenei tapo aišku, kad derybos buvo nelengvos, tuo pačiu ir sėkmingos abiem pusėms.
Brangiausiai „sumokėjo“ liberalai
Tiesa, politinių partijų bendradarbiavimo daugumoje didžiausią kainą sumokėjo V. Bendaravičiaus liberalai, aukodami mero pavaduotojo postą E. Kuturio komandos naudai. Tačiau, kaip teigiama pranešime spaudai, mero pavaduotoja Ligita Kazlauskienė, priimdama atsakomybę ne tik už save, bet ir už visą komandą, sutiko atsisakyti vicemero pareigų. Pasirašydami naują valdančiosios daugumos koalicijos sutartį politikai įsipareigojo permainomis kurti socialiai teisingą ir skaidrią aplinką, atsakingai ir atskaitingai valdyti savivaldybę, užtikrinti efektyvų Tarybos ir Savivaldybės administracijos darbą bei dirbti gyventojų labui.
„Atsižvelgiant į susiklosčiusią politinę situaciją ir ieškant geriausio sprendimo tiek politiniu aspektu, tiek gyventojų atžvilgiu, Pagėgių liberalų dauguma š. m. birželio 11 d. sudarė koaliciją su E. Kuturio komanda ir nuo šiol kartu geranoriškai sieks įgyvendinti bendrus koalicijos iškeltus tikslus bei vertybes“, – sakoma pranešime spaudai. Taip buvę politiniai partneriai S. Stonys bei Aušra Zongailienė liko nieko nepešę ir buvo išstumti į opozicijos užribį, kur nebeturi galimybės manipuliuoti savo balsais.
Tikisi geresnių rezultatų
Tarybai pritarus E. Kuturio paskyrimui mero pavaduotoju, meras V. Bendaravičius Tarybos nariams teigė, kad susitarimas dirbti koalicijoje - tai diskusijų ir derybų, vykusių kone metus, rezultatas. „Praėję metai po rinkimų parodė, kas yra kas, pamatėme išryškintus veidus tų, kuriais pasitikėjome pozicijoje. Labai džiaugiuosi, kad toliau dirbsime kartu (su E. Kuturiu, – red. pastaba) Pagėgių labui“, – kalbėjo V. Bendaravičius.
Naujai paskirtas mero pavaduotojas E. Kuturys, pradėsiantis dirbti nuo liepos 1 dienos, sakė: „Pasirašyta koalicijos sutartis yra pats geriausias priimtas sprendimas todėl, kad prisijungus jo komandai bus išvengta ankstesnių politinių šantažų“.
Dabar tikimasi efektyvesnių ir geresnių sprendimų priėmimo, gyventojai daugiau matys ne politikų rietenas, o daugiau realių darbų, naudingų Pagėgių krašto žmonėms.
„Sprendimas palaikyti merą, manau, yra teisingas, nes priešingu atveju, palikus merą vieną, būtų sustoję procesai. Ankstesni, kritikuoti sprendimai nebus peržiūrimi ir stabdomi, ypač liečiantys mokyklas – pertvarkos procesas turi vykti, stabdymas padarytų daugiau žalos nei naudos“, – teigė E. Kuturys.
Opozicijoje likęs K. Komskis linkėjo E. Kuturiui kraustytis gyventi iš Šilutės į Bubliškės kaimą. Ir gavo atkirtį iš oponento: „Aš ir taip gyvenu Bubliškėse“.
Gal gyvenamoji vieta ir nėra tokia svarbi, jei politikas dirbdamas siekia gerovės tam kraštui ir pelno žmonių pagarbą.
Taigi, naujam vicemerui, norinčiam įrodyti patyrusiam politikos vilkui šią tiesą, pats metas raitotis rankoves.
Straipsnio komentarai
Čia ir yra visa esmė - esi tik manipuliatorius karjeristas ir nieko daugiau...
Liaudiškai skambėtų - tas pats pi pis, tik kitoje saujoje.