Daugiabučių namų administratorių veikla bus tikrinama

2020-07-27, Įsigaliojus naujoms taisyklėms, bus atliekami valdytojų, administruojančių daugiabučius namus, planiniai patikrinimai.
Sergėjus GVILDYS
Sergėjus GVILDYS
Bene labiausiai gyventojų nepasitenkinimą keliančiomis paslaugų teikimo įmonėmis galima pavadinti tokias, kurios administruoja daugiabučius namus. Tokią nuomonę galima susidaryti stebint  situaciją socialiniuose tinkluose. Daugiausia pykstama dėl paslaugų kokybės ir neadekvačiai aukštų kainų. Bet ne tik dėl šios priežasties keičiama šių įmonių kontrolės tvarka savivaldybėje. Tik ar visa tai pagerins šios paslaugos teikimo kokybę, galėsime spręsti prabėgus tam tikram laikotarpiui.

Patvirtintos naujos taisyklės

Praėjusiame Šilutės rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo svarstomas sprendimo projektas „Dėl daugiabučių gyvenamųjų namų butų ir kitų patalpų savininkų bendrijų valdymo organų, jungtinės veiklos sutartimi įgaliotų asmenų ir savivaldybės vykdomosios institucijos paskirtų bendrojo naudojimo objektų administratorių veiklos, susijusios su įstatymų ir kitų teisės aktų jiems priskirtų funkcijų vykdymu, priežiūros ir kontrolės taisyklių patvirtinimo“ (toliau – taisyklės).

Šios taisyklės buvo vienbalsiai patvirtintos. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2019 m. birželio 11 d. įsakymas Nr. D1-358 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014 m. liepos 24 d. įsakymo Nr. D1-612 „Dėl butų ir kitų patalpų savininkų bendrijų valdymo organų, jungtinės veiklos sutartimi įgaliotų asmenų ir savivaldybės vykdomosios institucijos paskirtų bendrojo naudojimo objektų administratorių veiklos, susijusios su įstatymų ir kitų teisės aktų jiems priskirtų funkcijų vykdymu, priežiūros ir kontrolės pavyzdinių taisyklių patvirtinimo“ pakeitimai įpareigojo savivaldybėse priimti atitinkamas tvarkas ir taisykles.

Naujų etatų nenumatyta

Kuomet yra kuriamos naujosios administravimo krypties taisyklės, visuomet pagrįstai galvojama dėl jų administravimo kaštų. Ar patvirtinus daugiabučių namų administratorių veiklos kontrolės taisykles neatsiras nauja institucija Savivaldybėje. Pasak dokumentų rengėjų, taisyklių pirmojo skyriaus antrojo punkto įgyvendinimui naujų etatų nebus kuriama. Nors čia ir numatyta Savivaldybės administracijos direktoriaus pareiga paskirti Savivaldybės padalinį arba ne mažiau dviejų valstybės tarnautojų, veikiančių savivaldybėje, tačiau administracijos direktorius Virgilijus Pozingis patikino, kad nauji etatai kuriami nebus.

Pasak direktoriaus, rajone esančių daugiabučių namų administratorių nėra daug, todėl jų veiklai kontroliuoti užteks ir Ūkio skyriaus tarnautojų paskyrimo. Darbo apimtys nėra didelės ir žymiai neturėtų keistis, o keičiantis situacijai, gali būti numatytas vienas etatas tik tada, jei būtų skiriamos papildomos valstybės lėšos.

Bus atliekami planiniai tikrinimai

Įsigaliojus naujoms taisyklėms, bus atliekami valdytojų, administruojančių daugiabučius namus, planiniai patikrinimai. Tokie patikrinimai bus organizuojami, atsižvelgiant į atrankos kriterijų ir rizikos veiksnių sąrašą. Toks sąrašas formuojamas: pagal valdytojo veiklos tikrinimą per paskutinius 5 metus; jei praėjusiais arba einamaisiais metais valdytojo veikloje buvo nustatyta teisės aktų nuostatų pažeidimų; praėjusiais arba einamaisiais metais dėl valdytojo veiklos buvo gauti 3 ir daugiau skundų bei dėl panašių veiksnių.

Tikrinamų valdytojų planas ateinantiems metams turi būti paskelbtas Savivaldybės internetinėje svetainėje ne vėliau kaip iki gruodžio 1 dienos. Kontrolierius prieš patikrinimą privalo raštu informuoti valdytoją apie numatomą atlikti patikrinimą. Valdytojas privalo kontrolieriui pateikti dokumentus ir informaciją, kurių prašo kontrolierius. Informacijos pateikimo terminas: 10 darbo dienų nuo pranešimo apie numatomą atlikti patikrinimą gavimo dienos. Planinio patikrinimo trukmė numatyta ne ilgesnė kaip 3 mėnesiai, tačiau motyvuotu prašymu gali būti pratęsta.

Planinio patikrinimo metu yra tikrinama namo valdytojo paskyrimo teisėtumas, apskaitos tvarkymas, bendro naudojimo objektų aprašo atitiktis teisės aktų reikalavimams, šių objektų atnaujinimo planavimas ir lėšų kaupimo organizavimas, paslaugų pirkimo ir teikimo organizavimas, informacijos pateikimas būsto savininkams ir kt. Planinis patikrinimas baigiamas patikrinimo akto surašymu. Jame užfiksuojami nustatyti trūkumai, kurių pašalinimui skiriamas 20 darbo dienų terminas. Jei trūkumams pašalinti būtinas patalpų savininkų susirinkimas, akte nurodomas 40 darbo dienų terminas.

Skundų nagrinėjimo tvarka

Neplaninis patikrinimas gali būti atliekamas gavus patalpų savininko skundą ar kilus kitokiems pagrįstiems įtarimams dėl valdytojo veiksmų ar neveikimo, galimai prieštaraujančių teisės aktams. Taip pat neplaninis patikrinimas atliekamas siekiant patikrinti, ar buvo pašalinti ankstesnio valdytojo veiklos patikrinimo metu nustatyti trūkumai.

Neplaninis patikrinimas pradedamas Savivaldybės administracijos direktoriaus motyvuotu sprendimu. Pagal gautą patalpų savininko skundą, kontrolierius jį įvertina ir per 20 darbo dienų priima sprendimą pradėti ar nepradėti neplaninį patikrinimą. Apie sprendimą raštu informuoja skundą pateikusį asmenį.

Kai priimtas sprendimas pradėti neplaninį patikrinimą, visais atvejais turi būti nurodyta valdytojo neplaninio patikrinimo pagrindas ir patikrinimo apimtis. O sprendime nepradėti neplaninį patikrinimą turi būti nurodyta apskundimo tvarka ir terminas. Apskundimo terminas negali būti trumpesnis kaip 5 darbo dienos ir ilgesnis kaip 10 darbo dienų. Neplaninis patikrinimas gali būti nepradedamas, jei skunde nurodytas valdytojo veikimas ar neveikimas yra vertinamas nereikšmingu ir neturinčio įtakos patalpų savininkų teisėtiems interesams.

Taip pat neplaninis patikrinimas nepradedamas, jei skunde nurodytos aplinkybės nėra susijusios su bendrojo naudojimo objektų valdytojo veiklos priežiūra ir kontrole. Neplaninio patikrinimo trukmė ir nustatytų trūkumų pašalinimas atliekamas taip pat kaip ir planinio patikrinimo metu.

Valdytojas gali būti patrauktas atsakomybėn

Savivaldybės vykdomoji institucija pasibaigus kalendoriniams metams per 20 darbo dienų parengia ir Savivaldybės institucijos interneto svetainėje paskelbia metinę valdytojų priežiūros ir veiklos kontrolės ataskaitą. Skelbiamoje ataskaitoje turi būti nurodytas suplanuotų ir atliktų patikrinimų skaičius, tikrinti valdytojai, nustatyti valdytojų veiklos pažeidimai, pritaikytos poveikio priemonės. Jei kontrolierius, nustato administracinio nusižengimo požymius, už kurį numatoma administracinė atsakomybė, turi teisę pradėti administracinio nusižengimo teiseną. Tad jei gyventojai susiduria su namą administruojančio valdytojo veikla, kuri akivaizdžiai prieštarauja nustatytiems teisės aktams ar normoms, turi teisę ne tik apskųsti, bet ir reikalauti, kad toks valdytojas būtų patrauktas administracinėn atsakomybėn.


Straipsnio komentarai

Jonas2020-07-28
savivaldybės tikt tikrint ir temoka,nes neturi daugiau ką veikti.Geriau padėtų finansiškai namus remontuojant,tvarkant.Turbūt nori bendrijas išardyti.Geriau tegul tvarko savo socialinius būstus,kur įkelia tokius ,kad kiti namo gyventojai per 50 metų nėra to matę. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2020-07-27
Nu čia ir yra antavilininkystės. Daugiabutis namas tai tarsi avilys, kuriame yra korio "akutės", kuriuose gyvena antavilistų administruojamos bitutės, tranai, motinėlės, lervos, tt.. tie antavilistai ir rūpinasi visais turėdami omenyje "bendrą". Nu pvz kai antavilistas atsidaro avilį ir mato kad bičių "šeima" silpna, pradeda ieškoti kame bėdos. Gal varatozė, gal kitos ligos, gal parazitai, kenkėjai, tt. Trūksta švaros, valyvumo, tvarkingumo, tt. Tada reikalinga patručinti, galima sukeisti "motinėlę" ar dar ten visokių "imigracijų" padaryti. Viskas daroma kad bitėms būtų geriau, kad galėtų užsiimti savo reikalais kuriais bitės užsiima, tt. Bitininkui nereikalinga kišti nosį į kiekvieną korio akutę. Jam įdomu "padėtis" kitaip. Visos bitės lygios, bet bitės pačios pasiskirsto į klases kastas: darbininkės, tranai, sargybiniai, tt. Bet negalima išskirti individualių namų tarsi ten kažkas kitaip. Į juos irgi reikalinga pažiūrėti pasitelkus vaizduotę, kad pvz kolektyvis sodas, turniškės ar laurų kvartalas tai irgi daugiabutis namas, tik padaryta butų išklotinė dvimatėje erdvėje. Šiais laikais jau nebūtina atmesti variantų kai namas stovintis šilutėje priklauso tam pačiam daugiabučiui kuriam priklauso ir namai stovintys afrikoje, australijoje, išgalvotoje planetoje, atlantidoje ar kokiam nors mėnulyje. Pas visus kolonijos gyventojus yra korinis ryšys ir čia nėra svarbu "tiekėjas" tai vis ta pati mergėlė, tik kitas padelkos sijono kraštas. Čia reikalinga atkreipti dėmesį kad brendama į tą pačią aferų daugiabučių administravimo upę kaip kad jie subraidė ir pasibrexitino vokietijoje, kur visi vokietijos daugiabučiai ištisais miestų kvartalais perėjo į antavilistų "privačias rankas". Ta vokietijos nekilnojamo turto afera irgi užtruko kelis dešimtmečius, kur jiems buvo svarbu pasiekti kažkokį labai kvailai atrodantį labai žemą kainų lygį. Jeigu berlyno NT kainos buvo žymiai žemesnės negu šilutės NT kainos. Nu iš esmės taip yra ir lietuvoje. Nu yra didžiausia kvailystė kad žmogus gali būti buto ar namo "savininkas". Tai ne nuosavybė. Tai kažkas panašaus į bilietą gyvuliniame vagono garde. Tai kaip atskirti kur durnius ir kur voliojama šlanga apsimetama durniumi "profesionaliai"? Kur yra keleivis ir kur stiuardesė ir kur durnių laivo matrosai ir kapitonai. Nereikalinga skaldyti valdymo tikslais. Nes jūs negalite valdyti jeigu nesuprantate kas vyksta. negalite valdyti bandant suprasti, nes tada tai "eksperimentai" nieko nesiskiriantys nuo nacių eksperimentų su žmonėmis. Kas liečia antavilininkystes pamenate kai jie pradėjo kabinti makaronus apie "waterboarding". Tai irgi dvikalbystė, jeigu žiūrėti į žodį "boarding" ta prasme kur turima omenyje kad vyksta keleivių laipinimas į lėktuvą, keltą, laivą, traukinį, tt. Sunku pasakyti ar čia kartais nesusieta su tomis raudonomis putomis kanados pliažuose, kur vis bangos išmeta žmonių pėdas į pakrantę. Nu gal tai buvo kažkoks signalas kur prasidėjo kažkoks kraustymasis. Tame ir esmė "water" tai tik žodis, etiketė. Nežinosi ką tai reiškia. Čia gi lietuva čia "water" lyja. Kita prasmė tai kur užkalami langai, užkonservuojamas kažkoks nekilnojamas turtas. Tada čia kalba eina apie vandens užgrobimą. Nu pvz lietuvoje vaikas gimsta tai jis nuo pat gimimo gyvena į skolą. Kiekvienas gurkšnis vandens iš krano labai brangiai kainuoja.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Fix-ideja2020-07-27
ir supraskit, dirbama piliečių labui ! Tik saugikliai ne pas juos, o valdytoju kišenėse: ka tikrins, kada tikrins ir "pasvers" ar butina. Liaudiškai tariant - isiplausim kelnes, tada prašom... Komentaras patinka Komentaras nepatinka