Visuomenininkai pasiekė pergalę prieš projektuotoją
Visuomenės dalyvavimas projektiniuose sprendimuose atspindi teritorinio administracinio vieneto demokratijos lygį. Tai rodiklis to, kiek žmonės dalyvauja sprendimuose, kurie priimami valdžios kabinetuose. Būtent aktyvus visuomenės dalyvavimas užtikrina sprendimų priėmimo skaidrumą, užkerta kelią įvairioms korupcinėms schemoms. Yra diskusijų, kuomet prieinama ir iki ginčų, kurie sprendžiami net ir teisminiu keliu. Štai ir ginčas dėl projektinio sprendimo Šilutėje liepos 15 dieną išnagrinėtas Vyriausiame administraciniame teisme.
Nesutiko su tyrimu
Šilutės mieste gerai žinoma asociacija „SOS Šilutės medžiai“, kuri rūpinasi krašto kultūrinio paveldo išsaugojimu, jau tarsi žuvies ašaka įstrigusi Šilutės valdžios gerklėje. Praėjusių metų rudenį visuomenės akcijoje prieš naujos gatvės įrengimą pėsčiųjų Kalinausko gatvėje prie pagrindinės mokyklos ši asociacija taip pat prisidėjo. Tačiau valdžia, sulaukusi mokyklos bendruomenės pasipriešinimo, atsitraukė.
Ir nors atsitraukimas įvyko, tačiau asociacija „SOS Šilutės medžiai“ jau spėjo apskųsti kai kuriuos sprendimus ir tyrimus, pagrindžiančius projekto reikalingumą. Visuomenininkai nesutiko su projektuotojo atlikta Šilutės miesto K. Kalinausko gatvės esamų ir prognozuojamų transporto srautų aplinkos triukšmo ir oro taršos įvertinimo ataskaita. Pareiškėjas reikalavo tyrimą atlikti iš naujo.
Kieno interesai ginami?
Tačiau atsakovui - Šilutės rajono savivaldybės administracijai - panaikinus 2019 m. rugpjūčio 30 d. įsakymą Nr. A1-887 „Dėl Šilutės miesto teritorijos tarp Lietuvininkų, Dariaus ir Girėno, K. Kalinausko gatvių ir karių kapinių detaliojo plano korektūros tvirtinimo“ iš esmės nebeliko ginčo dalyko. Vis tik byloje dalyvaujantis trečiasis asmuo UAB „Sweco Lietuva“ (projektuotojas, - red. pastaba), palaikantis atsakovo poziciją – kuris ir atliko ginčijamą tyrimą, su tokia baigtimi nesutiko ir pareikalavo iš pareiškėjo – asociacijos „SOS Šilutės medžiai“ - priteisti bylinėjimosi išlaidas. Jei atkreipsime dėmesį į Vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegijos pasisakymą dėl šio trečiojo asmens vaidmens, tai galime pamatyti, kad šis juridinis asmuo byloje vaidina toli gražu ne paskutinį vaidmenį. Apie tai byloja ir jo pozicija, kurią pabrėžė teismas – atsakovo, t.y. savivaldybės administracijos, pozicijos gynyba. Ir, žinoma, keistokai atrodo noras prisiteisti bylinėjimosi išlaidas, nors ir neturėjo prievolės rašyti net atsiliepimo.
Sąsajų labirintai
Taigi, iš aprašytų aplinkybių teismo nutartyje matyti, kad tokiu būdu buvo mėginimas netiesiogiai daryti spaudimą asociacijai. Patenkinus reikalavimą atlyginti bylinėjimosi išlaidas, būtų smūgis į skaudžiausią, materialinę asociacijos vietą. Paprastai ginčuose kiekviena pusė kovoja dėl savo interesų, taip sakant - kiekvienas už save. Tik ne šitoje byloje. Projektuotojas UAB „Sweco Lietuva“ gina ir atsakovo – savivaldybės administracijos - poziciją. Klausimų daugiau negu atsakymų.
Ir galime tik spėlioti, kokie santykiai sieja šią įmonę su administracija. Panašu, kad ne tik dalykiniai. Juolab, juk tai tik projektuotojas, pasiūlęs mažiausią kainą. Ir dar pats atlikęs akivaizdžiai abejotiną tyrimą. Ir kodėl skubotai panaikintas įsakymas? O gal tolimesnis bylinėjimasis būtų atskleidęs įdomesnių dalykėlių? Galimai, nors dabar jau to nesužinosime.
Skundas atmestas
Savivaldybės administracija pati panaikino savo įsakymą geruoju, todėl ir nebeliko teisminio ginčo dalyko. Kaip pabrėžė teismas, nėra aišku, kiek UAB „Sweco Lietuva“ yra susijęs su skunde iškeltais pareiškėjo reikalavimais ir kaip pasikeistų jo teisių ir pareigų apimtis atmetus pareiškėjo skundą.
Teisėjų kolegija pabrėžė, kad UAB „Sweco Lietuva“ susijusi su byla tik tiek, kad rengė esamų ir prognozuojamų transporto srautų įvertinimą ir detaliojo plano korektūrą, o tai nepagrindžia šio juridinio asmens suinteresuotumo bylos baigtimi. Todėl reikalavimas dėl bylinėjimosi išlaidų priteisimo iš pareiškėjo – asociacijos „SOS Šilutės medžiai“ - buvo atmestas.
Spaudimas atlaikytas
Taip teismas neskundžiama nutartimi apgynė visuomenės atstovus, siekiančius skaidrumo, aiškumo ir viešumo įgyvendinant projektus. Kažkas tai pavadins kenkimu, trukdymu. Iš dalies taip, galimai tai trukdo galimų korupcinių schemų įgyvendinimui. Kodėl galimų? Todėl, kad jei būtų vykdoma skaidri politika, vargu ar būtų įmanomi panašūs teisminiai projektai. Tačiau tai tik nuomonė, grindžiama paskutinių įvykių eigos.
O asociacijos „SOS Šilutės medžiai“ vadovo Mariaus Jatkonio nuomone, tokie trečiojo asmens veiksmai - ne kas kita, kaip netiesioginis spaudimas, kuriuo siekiama užčiaupti visuomenininkus. Tik šį kartą šį spaudimą pavyko atlaikyti.
Straipsnio komentarai
Me-las, Jis mūs ex Čia dob aras "grąžesnis už kraštą".
Kaliniai, tremtiniai ar "Šilutės medžiai" asociacija.
Nu tame ir esmė kad čia sugalvota "stogas" žvalgybinei ir operatyvinei veiklai, kur viskas kas daroma daroma ne dėl savęs, bet dėl kažkokių kilnių tikslų, vardan "tos" lietuvos, tt.. Jie vykdo įsakymus tam kad užsitarnauti kažkokio "kilnumo" kažkokioje atskaitos sistemoje, nežinau dėl ko gal tam kad jie pajudėtų ir būtų perkeliami iš šito pragaro ar pakeliami kopėčių laipteliais "aukštyn". Tame ir esmė kad nėra jokių visuomenininkų ar nevyriausybininkų. Nors tai ir yra protestantiniai kryžiuočių "anarchistai" kurie veikia sakydami "ne" + "vyriausybei", bet negalima į juos ir taip žiūrėti, nes visiškai nieko neaišku. Jeigu tai kažkokios "monarchijos" specnazai, tai tuo labiau kad tų monarchijų yra nemažai. Taip pat negalima bandyti "nulaužti" jų saugumo naudojantis savo nuostabą keliančia vaizduote ar nuostabiais protais, kur jie to ir laukia kad jūs uždavinėtumėte klausimus ir jie jums pateikinėtų jau paruoštą "medžiagą" apie savo "kilmingą" praeitį žaisdami į vienus vartus. Tame ir esmė kad net ir ne dievų miškų botanikoje žiedai yra kažkas trumpalaikio. O jeigu žiedai netikri tai ir žydėjimas netikras. Taip ir su tuo lietuvos himnu. Tai brexitinių aferistų karinio "spektaklio" dalis.
(r€gistrotiruot€s Nėr :+CXII)
Laurinaičiui apkaltą ir kalėjiman...